CESKO12018
23.3.2020
Kategorie: Společnost

Češi v době krize ukazují, že jsou národ co má “koule”

Sdílejte článek:

JK/FB

My Češi jsme zvláštní národ. Dokážeme se roky a roky podceňovat, znehodnocovat, zesměšňovat. Říkáme: “No jo, to jsme my Čecháčci”). Taky říkáme: “No jo, Češi, ti se dovedou sjednotit jenom když jde o hokej!”.

JENŽE…

Najednou se ukazuje, že Češi se dovedou sjednotit vždycky, když o něco jde. S otevřenou pusou zírám už dva dny na to, kolik lidí se neptalo: “Kdy budou roušky?”, ale ženské vytáhly šicí stroje a ušily je ze starých zástěr a jiných hadrů, které našly. Navíc si i z tohohle dovedeme udělat srandu…viděl jsem třeba roušku, která pasuje ke kroji, lidi si vzájemně hodnotí vzory a nápady. A ty ženský je neušily jenom pro sebe. Začaly je šít i pro druhé. Pro širokou rodinu, pro sousedy, pro nemocnice, pro úplně cizí lidi! Hmmm…

Studenti? Studenti začali bez toho, aby je někdo organizoval, vyvěšovat výzvy pro sousedy, že jim nakoupí. Mohli se na to vykašlat. Ale nevykašlali. Spousta lidí pomáhá dobrovolnicky.

Všiml jsem si i toho, že dokonce i politici na sebe přestali štěkat (až na výjimky, které koušou a nepomáhají tím nikomu).

Ještě ani není jasný, kdy omezení skončí a na sociálních sítích už lidi vymýšlí, jak podpoří ty, kdo díky omezením budou zažívat těžké časy.

Lidi jsou na sebe milejší.

Stačilo vysvětlit, proč je nošení roušek důležité, a během dvou dnů se nošení stalo normou a kdo roušku nemá, připadá si jako blbec. Proč? Protože se většina národa rozhodla. Proč jsme se semkli, když virus není pro většinu populace tak nebezpečný? Protože nám záleží na tom, aby babičky a dědové byli fit. A protože prostě nejsme lhostejní k ostatním.

A tohle je záležitost většiny národa!

Ne, vážení. Takhle se nechová národ zbabělců, slabochů a individualistů. Takhle se chová národ, který má koule! (Sorry holky, víte, jak to myslím).

A ne, nejsem naivní…vím, že tam venku jsou výjimky. Ale poslední dny zase ukázaly, že jsou to výjimky a ne většina. 

Ne, my nejsme slabý národ. Možná jenom pod těma řečmi o čecháčkovství maskujeme naší pravou tvář. Maskujeme to, kým skutečně jsme. Lidmi, kteří mají rádi jiný lidi, mají srdce na správným místě a jsou prostě fajn, produktivní, šikovní, nápadití a nepodělaný.

A možná vlastně, že jsme národ Švejků.

Podle pana Radko Pytlíka – haškologa totiž: “Švejk je vynikající v tom, že je chytrý, a přitom to nedává najevo. Vypadá, že je hloupý, ale přitom je vlastně chytrý. I v situacích, které jsou mezní, zachovává klid, převahu a vnitřní chytrost. Dokáže prohlédnout věci na dno.”

Takže, moji milí Švejkové, jsem na vás hrdý a mám vás rád!

A moc bych si přál, abychom si zůstali vědomi toho, kým jsme i až skončí tahle nestandardní doba a budeme zase pokračovat v běžném každodenním životě. Nechme si v hlavách kousek té oprávněné hrdosti! Já si s sebou určitě ponesu ještě větší hrdost, že jsem Čech.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 6 536,00 Kč
Vybráno 18.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 673 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (42 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.