19.2.2015
Kategorie: Společnost

Červivé ovoce vysokoškolské úrody

Sdílejte článek:

ROMAN BRANDŠTETER 19|02|2015

Téměř každý druhý absolvent (46%) vysoké školy nikdy nepracoval v oboru, který vystudoval. Až 20% z těch, kteří pracují, vysokoškolský diplom vůbec nepotřebují. To jsou závěry průzkumu mezi 15.000 absolventy Slovenských vysokých škol. “Přibývají studenti, pro které pracovní trh nemá prostor” lamentuje ministr školství. Další zpráva se odvolává na studii , která hovoří o podobných číslech – více než čtvrtina (25 procent!) absolventů vysokých škol pracuje na místě, kde stačí střední nebo základní vzdělání. Obě zprávy vyšuměly tak trochu do ztracena (jistě, máme zde téměř válečný konflikt Rusko – Ukrajina resp. Pokračování řecké agónie). Ty zjištěná čísla jsou však hrozivá.

Je veřejným tajemstvím, že vysokoškolské vzdělání dlouhodobě devalvuje, a že jde o pravidelnou ztrátu těžkých milionů, za které se doslova vyrábějí vysokoškoláci, z nichž až příliš velká část pracuje – po několikaletém (!) studiu – v jiném oboru nebo v sice oboru, ale na místě, kde jim je vysokoškolské vzdělání nadbytečné.

Vysokoškolák dokládající jogurty do police v supermarketu nebo absolventka VŠ, která po víceletém studiu nastoupí na pozici v bance , kde jí stačil jednotýdenní (!) kurz, jsou jen třešničkou na dortu. Třešničkou, která je však řádně červivá. Je však realita opravdu překvapující? Nesmyslná produkce vysokoškoláků totiž není žádné slovenské ani české specifikum. Dochází k ní promyšleně a řízeně, a to i díky celoevropskému plánování.

Fetišizace vysokoškolského vzdělání je silně provázána s Evropskou unií – součástí tzv.Lisabonské strategie EU 2000-2010 byla i “modernizace evropského sociálního modelu”, kde se říkalo : “Do roku 2010 snížit na polovinu počet osob ve věku 18-24 let, které mají pouze nižší sekundární vzdělání a nejsou zapojeny do dalšího vzdělávání a odborné přípravy “. Mimochodem, podle Lisabonské strategie měla EU stát do roku 2010“nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomikou, schopnou udržitelného hospodářského růstu s více a lepšími pracovními místy a s větší sociální soudržností” …

vs

V Strategii Evropa 2020, která navázala na svou Lisabonskou předchůdkyni se dokonce přijal ještě ráznější cíl – mezi hlavní cíle strategie patří “zvýšit podíl osob ve věku 30-34 let, které ukončily terciární (vysokoškolské ) vzdělání z 31% na 40%. Jednotlivé země si mohli upravit “národní” cíle , Slovensko tak patří mezi země, které si určily dosáhnout v roce 2020 hranici 40% vysokoškoláků (Francie např. 50%, Česká republika 32% …) 

Evropští analytici zkrátka z grafů “vyčetli”, že vysokoškolák si najde práci snadněji než nevysokoškolák, a že i plat má obvykle vyšší než středoškolák, nebo člověk se základním vzděláním. A evropští politici nelenili a začali počet vysokoškolsky vzdělaných lidí plánovat (kvóty cílit) na určitou předem stanovenou hodnotu, samozřejmě směrem nahoru.

Závazek (tj. jeden z cílů celoevropské strategie) byl tedy vytyčen a jeho plnění se pravidelně sleduje. Důsledky však můžeme vidět už dnes. Vysokoškoláků je zbytečně mnoho a mnozí pracují mimo obor nebo na místech, kde vysokoškolské vzdělání není potřeba a v konečném důsledku vytlačují mladé lidi s nižším vzděláním z pracovního trhu.

Pokud si však myslíte, že evropští politruci svůj omyl přezkoumají, tak se mýlíte. Žádný omyl se jednoduše nestal. Nuže dobře, řekne si europlánovač, “investice” do vysokoškolského vzdělání sice nevyšly podle našich představ, ale nic se neděje. Peněz máme stále dost. Když nám stačily na zvýšenou výrobu vysokoškoláků, tak určitě budou stačit i na podpůrné programy pro mladé nezaměstnané. A tak navrhneme utratit miliardy eur na podporu (dotaci, stimul …) zaměstnávání mladých lidí. Nazveme to dokonce právem na první zaměstnání .

A tímto způsobem to může pokračovat stále dál. Pokud by náhodou i nejnovější miliardová injekce pro zaměstnání mladých vedla v konečném důsledku k dalšímu negativnímu jevu, řekněme k nezaměstnanosti jiných lidí (např. ne dostatečně mladých), opět se vytvoří nový “program”, vyčlení nové miliardy “na podporu, stimul, dotaci “a vypracuje se nový” akční plán “, který bude lépe řídit a plánovat naši budoucnost. 

V žádném případě se však nesmí přiznat, že problém vznikl zejména námi samotnými, když jsme se rozhodli jít nesprávnou cestou (z kanceláří předepisovat počty vysokoškoláků na deset let dopředu). Bohužel stále platí to hayekovské, že jsme ochotni přijmout jakékoli vysvětlení současného problému kromě jediného . A to, že realita je výsledkem omylu na naší straně, a že “dobrý úmysl” nás zavedl do úplně jiného stavu, než jaký jsme původně zamýšleli.

ZDROJ: Roman Brandšteter

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 70 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...