chess-1483735_960_720
2.7.2020
Kategorie: Společnost

Černý nesmí dostat mat – cenzura šachových komentářů Googlem ukazuje, že západní demokracie se blíží svému matu

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

Chorvatský šachista Antonio Radić zveřejňuje pod pseudonymem „agadmator“ na Youtube své komentáře šachových partií; jeho videa – podcasty – jsou vysoce populární. Například jeho “The Greatest Queen Sacrifice in History” má přes 4,5 miliónů návštěv, a všechna jeho videa dohromady zaznamenala již 275 miliónů návštěv (zde).

Radićovy podcasty jsou zcela nepolitické, a proto byl jejich autor zcela konsternován, když šachový komentář ze dne 27. června byl z Youtube firmou Google odstraněn jako „škodlivý a nebezpečný“. O svůj šok se „agadmator“ podělil se svými příznivci den na to (zde), přičemž se zamýšlí nad možnými důvody, proč se Google rozhodl podcast smazat a dochází k názoru, že jde o chybu softwaru, který v komentáři zaznamenal nějaká potenciálně nekorektní slova, a tak omylem, mimo kontext, kvůli nim delegitimoval celý podcast. Radić cituje dohady svých příznivců (za sebe se takové dohady bojí vyslovit), že možná šachové věty typu „černý není schopen čelit tlaku bílého“ nebo „černý musí prohrát“ interpretoval cenzorní robot jako rasismus. Stovky tisíc příznivců byly svědky Radićova nepochopení a smutku a pod jejich tlakem Youtube již 29. června podcast vrátil (zde).

Agresivní progresivisté (nebo progresivní agresoři) začínají odsuzovat klasickou hudbu, protože ji skládali jen bílí muži, a to sotva může odčinit tu a tam nějaký gay mezi skladateli. Nyní přijdou na řadu šachy, u nichž lze očekávat řadu změn. Začínat budou černí, a když to nepomůže, budou bílá a černá nahrazeny modrou a zelenou. Jiným řešením by byla kladná diskriminace, která by bělochům nařizovala začít partii bez jednoho piona, Asiatům bez dvou a Židům bez tří; kdyby ani to nepomohlo, Afroameričané by začínali se dvěma královnami.

Radićův případ jasně ukazuje, že západní demokracie je na pokraji svého konce. Nejen, že některá tvrzení jsou zakázaná, ale i nevinná slovní spojení obsahující nedoporučená slova jsou cenzurována, přičemž většina informací prochází skrze několik gigantů, jako jsou Google a Facebook. Fyzické vymazání provádí robot analyzující psané i mluvené texty, stejně jako v nejhorších antiutopiích, a v budoucnu asi už ani nebude možné s nikým o oprávněnosti vymazání diskutovat.

Mazání příspěvků na Facebooku je běžné a šachová aféra ukazuje, že i Google je aktivní a aktivistický. Nejde jen o Youtube, ale i o vyhledávání na Googlu. Vždyť z vyhledávačů na internetu již Google zabral 93% trhu; na druhém místě je Bing s pouhými 2,5% a na třetím Yahoo s 1,5% trhu (zde). Kdokoli cokoli kdekoli na světě hledá, opírá se o výsledky nalezené firmou Google, která se již zkompromitovala spoluprací s čínskou komunistickou vládou v jejím úsilí vybrat čínským poddaným jen vhodné výsledky hledání v internetu (zde).

Vždy se tvrdilo, že Google má velmi sofistikovaný tajný algoritmus na hodnocení webových stránek a jejich řazení v konečném výsledku hledání. Takové hodnocení je kritické, protože jakékoli hledání v Google poskytne tisíce až miliony výsledků, z nichž si většinou prohlédneme maximálně prvních deset, takže ostatní jakoby neexistovaly. Před dvěma lety jsem se pokusil poněkud ohmatat onen algoritmus z hlediska klíčových slov v nadpisu; potvrdil jsem, že použití šesti až devíti slov z nadpisu většinou zajistí článku přítomnost mezi prvními deseti weby ve výsledku hledání  (zde).

Během „ohmatávání“ onoho algoritmu jsem však opakovaně dostával od Googlu otázku „jsi člověk?“ a moje výzkumná aktivita nakonec způsobila, že moje webové stránky přestaly být zahrnuty ve výsledcích hledání, i když jsem hledal jejich nadpis o mnoha slovech, takže figurovaly na prvním místě ve vyhledávačích Bing i Yahoo. Dočetl jsem se, že Google může snížit hodnocení (lowered rating) webových stránek, jejichž majitel poruší některá z pravidel, a dokonce může zcela vynechat web z dalšího prohlížení (deindexing). Vydedukoval jsem, že má opakovaná hledání mohla být softwarem považována za „Sending automated queries to Google“, které je zakázané. Po zaslání mého vysvětlení, bylo snížení v hodnocení mých článků odstraněno.

Jako patentový zástupce jsem se podíval na patenty Googlu a zjistil jsem, že firma se netají svým úsilím změnit podle potřeby umístění určitých dokumentů v konečném výsledku hledání (např. zde a zde). První z uvedených patentů například usiluje o algoritmus, který poskytne pořadí výsledků odpovídající okamžité potřebě; druhý patent umožňuje změnit pořadí určitého dokumentu v konečném výsledku hledání tím, že aplikuje „funkci měnící pořadí“ („Changing a rank of a document by applying a rank transition function“).

Obřím firmám jako jsou Facebook, Microsoft či Google jde asi o zisky, ale vzhledem k levicovým tendencím dnešních magnátů tyto firmy též podporují vše politicky korektní a progresivistické. Tato kombinace samozřejmě tíhne k podpoře demokratů v Americe a Číny ve světě. Ať se budou názory a zájmy těchto obrů vyvíjet jakkoli, koncentrace jejich moci je kriticky nebezpečná pro další existenci západní demokracie. Cenzura šachových komentářů Googlem ukazuje, že západní demokracie se blíží svému matu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 164 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.