_____________________________________________liga
16.8.2019
Kategorie: Společnost

Černý čtvrtek a zrcadlo

Sdílejte článek:

J3K

Fotbaloví příznivci a fanoušci tento čtvrtek zaplakali. Pohárové ambice českých týmů vzaly za své a všechna dosud zúčastněná mužstva opustila pohárovou Evropu ještě dříve, než tato skutečně začala. Ve hře zůstává poslední Slavie Praha, která těží z toho, že se do dění zapojí až v předposlední fázi Ligy mistrů a až po souboji s rumunskou Kluží se rozhodne, bude li jí dopřáno hrát nejvyšší soutěž, nebo spadne do druhořadé Evropské ligy, na kterou si však už Jablonec, Mladá Boleslav, Sparta a Plzeň nesáhnou. Jestliže je Evropská liga méně příznivě vnímána než Liga mistrů, a my se nedostaneme ani do ní, pak jakou úroveň má náš fotbal? Řada expertů teď řeší, proč takový ústup ze slávy. Většina s nevolí přijímá nový systém spojený s ligovou nadstavbou a pravdou je, že je to tak nějak pěkná ptákovina. Nejde jen o nesmírně dlouhou sezónu a krátkou rekonvalescenci po únavě, zraněních a vypětí, ale také nesympatičnost systému.

O tom, že naše reprezentace zdaleka nepatří k elitě, není třeba polemizovat. Moderní doba, kdy jsme byli postrachem světové špičky, je dávno pryč a jména jako Poborský, Nedvěd, Rosický, Koller a Baroš znamenající skutečnou kvalitu, zarputilost a nadšení, je dávno pryč. I v dávnější historii jsme na tom byli mnohem lépe. Ať v dobách stříbrných medailí z MS, tak i z období Panenky, Dobiáše a Nehody. Prostě jsme dokázali poskládat národní tým z dobrých fotbalistů a vyslat ho do bojů o čest a prestiž. V klubových kláních jsme však nikdy do špičky nenakouknuli a náhodné úspěchy patřily k výjimkám. Důvodů bylo více, nicméně tu nikdy nebylo tolik dobrých plejerů, kteří by dokázali vynést na výsluní evropských pohárů týmy z prvoligové soutěže. Nestačili jsme především na mužstva z Německa, Itálie, Francie, Španělska a Anglie. S druhým sledem jsme dokázali hrát vyrovnaně, ale i to je už až na výjimky pryč. Obávat se tak musíme i týmů z postsovětských zemí a exvýchodního bloku. Rumuni, Holanďané či Řekové už jsou většinou nad síly našich mužstev a vše ostatní nám ujelo o parník. Co je důvodem?

Problémů je mnoho. Tím zásadním je postupná degradace universálních pohybových schopností naší mládeže. Dokonce ani absolventi nejlepších akademií často neumí základní gymnastické cviky a úroveň atletických tréninků je na vyloženě amatérské úrovni. A chce li hráč jít dále a výše, musí si doplňovat tréninkový plán soukromě. Což je trnem v oku ,,odborníkům´´ v akademiích, protože tito mají pocit, že jim absolvování trenérských zkoušek a stáže dává právo vést planetu, natož pár kluků milujících fotbal. Zároveň neexistuje určitý standard a plán rozvoje navázaný na specifický způsob a koncepce hry napříč generacemi v jednom týmu. Každý nový trenér na další sezónu přináší svůj pohled, takže se mění i přístup a požadavky na hráče. Vzhledem k tomu, že se mění i návyky hráčů, a to s každým novým trenérem, je vždy část sezóny ztracená a část hráčů se prostě trenérovi nehodí, přestože v předešlém období patřili k topu mužstva. U mládeže je však problémů mnohem více. Minimální podpora individuálních dovedností s upřednostňováním taktické přípravy vede k tomu, že zhruba u 16tiletých nám začne ujíždět vlak a pozdější ročníky už těžko navazují na úspěchy mladších. Navíc i talentovaní jedinci postupně zapadají do stereotypu, protože nemají možnost dalšího vývoje, tedy pokud nemají to štěstí, že se dostanou k některému zahraničnímu týmu. Situaci nepomáhá ani kupčení s mládeží. Přesuny do akademií mají cenu pouze tehdy, má li tato akademie představu, co dále. Být v 17ti letech ve Slavii či Spartě vůbec neznamená, že se mladík dostane do prvoligového áčka. Jeho další cesta je totiž závislá nejen na jeho talentu a píli. Navíc existují další různé vlivy. O agentech by se dalo psát do nekonečna, jejich přístup a vnímání je skutečně někdy groteskní, jindy překvapivé. Každopádně jen výjimečně seriózní. Kolem hráčů se točí peníze stanovené tabulkami, zároveň ale i ty určené smlouvami. A přidáme li ještě v některých případech korupci trenérů a jejich nadřízených, pak si obrázek uděláte samotní. Jisté je, že někteří činovníci kolem mládeže mají větší ego než osobnost a dokážou zlikvidovat sebetalentovanějšího mladého fotbalistu. I proto jich řada končí dříve, než začne velký fotbal.

Prostředí českého fotbalu je všeobecně strašidelné a projevuje se to i na jeho výsledcích. Strach je jedním z hlavních atributů, dále nedostatek peněz a zároveň propojení některých skutečně mocných činovníků. Pokud hledáte hráče, ti jsou ve spodních patrech důležitosti. Osobní kontakty často spolurozhodují o reprezentacích, přestupech a další budoucnosti hráče. To vše se později odráží i v dospělém fotbalu. Přestože se tvrdí, že naše liga je fyzicky náročná, hráči odcházející do zahraničí bojují s vlastní nepřipraveností a musí mnohé dohánět. Po stránce technické jsou na tom ještě hůře, takže je poté velmi složité dát dohromady kvalitní národní tým. Respektive nemožné. O tom, že se rozevřely nůžky poukazující na finanční zázemí ligových týmů, není třeba ani hovořit. Někdo vynakládá vysoké částky za hráče, kteří vystřelili nahoru třeba ve třech zápasech, a jen proto, aby je nekoupil někdo jiný, ostatní pak paběrkují či čekají, kdo na ně zbyde. Jde o smutnou realitu. A když se týmu s většími možnostmi přesto nedaří, to i když má na naše poměry kvalitní akademii a skupuje vše, co jde, je poté jasné, že něco není v pořádku. Kolaps týmů v předkolech Evropské ligy a Ligy mistrů už není jen varováním, stal se ostudou. Zlepšení však je v nedohlednu. Pokud si nevychováme skutečně vynikající mládež, nemůžeme čekat, že se česká mužstva budou vracet s vítězstvími. Zatím to vypadá na totální propadák, který může zachránit Slávie. Ale…. Jde o ukázkový příklad toho, co dokážou peníze, na druhou stranu v áčku najdete kolik odchovanců? Vše souvisí se vším. Od vedení Fačru až po jednotlivé trenéry. Kde není zdravé prostředí, tam nelze očekávat úspěch.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Michal Horák 333,- Kč

Celkem za měsíc: 8 283,00 Kč
Vybráno 23.66%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 880 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.