6472743_afroamerican-vlak-konflikt-hemenex-chleba-v0
2.8.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Černoch dostal k hemenexu chleba místo housky, považoval to za rasismus…

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je jedním z důsledků současného hnutí Black Lives Matter i to, že se cestující tmavé pleti cítí pohoršen, když v jídelním voze dostane k hemenexu místo housky chleba, a nesmyslně to považuje za rasismus?

Mezinárodní rychlík z Budapešti do Prahy nabral v Břeclavi téměř třičtvrtěhodinové zpoždění. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního – na to, že vlaky ne vždy jezdí na čas, jsou cestující na českých železnicích zvyklí již delší dobu. Ovšem důvod zmiňovaného zpoždění byl tentokrát vskutku kuriózní…

Jak je popisováno například v článku zde na iDNES, „slovensky mluvící Afroameričan“ si objednal v jídelním voze hemenex, byl však nespokojen, když k němu dostal chléb místo housky. A po informaci obsluhujícího, že za housku by si musel připlatit, začal personál vlaku obviňovat z rasistického jednání (!). Afroameričan kvůli tomu dokonce začal urážet jak personál vlaku, tak i ostatní cestující. Když jeho agresivní jednání neustávalo, byl nakonec za asistence policie z vlaku vyveden. Mezinárodní spoj tak nabral kvůli tomuto incidentu zhruba 45 minut zpoždění…

Někteří možná prohlásí, že jde o bezvýznamnou příhodu, jakých se zejména o dovolených stávají na různých místech denně spousty. Ke klobáse či párku, polévce i jiným jídlům má také někdo raději chleba a jiný zase housku či rohlík, někde vám účtují za všechna pečiva stejnou cenu, někde jsou ceny rozdílné. Otázkou také je, jaké pečivo bylo u hemenexu uvedené ve vlaku na jídelním lístku. Ovšem hlavní důvod toho, proč tato příhoda určitě stojí za zamyšlení, je to, že nespokojený zákazník dle všeho neodůvodněně obviňoval obsluhu ve vlaku z rasismu. A když se navíc kvůli následnému jednání Afroameričana rozhodl personál vlaku přivolat i policii, tak nejspíš nešlo jen o běžnou výměnu názorů.

Celý incident totiž dle mého názoru zapadá do událostí, které se ve světě odehrávají zhruba poslední dva měsíce jako reakce na smrt Afroameričana George Floyda, který zemřel v USA na následky nepřiměřeného policejního zákroku. Že se proti takovým policejním praktikám začali bouřit mnozí lidé nejenom tmavé pleti, je samozřejmě v pořádku. Ale už není v pořádku, když v důsledku hnutí Black Lives Matter dochází i k takovým absurditám, že v USA mají v práci problém někteří lidé, kteří v reakci na toto hnutí prohlásili, že záleží na všech životech a nikoliv jen na životech černochů, když jsou osočováni z rasismu ti, kteří při nějaké sportovní akci či shromáždění na znamení protestu nepoklekli, když je bráno jako vážný problém, že černošskou gymnastku fotila v prestižním časopise fotografka bílé pleti, atd.

Není proto divu, když mnozí lidé začínají mluvit v tom smyslu, že ačkoliv primárním cílem hnutí Black Lives Matter bylo poukázat na to, že černoši jsou v dnešní době stále někde diskriminovaní, jeho cílem je spíše docílit jakéhosi výsostného postavení či pozitivní diskriminace pro lidi tmavé pleti. Což pak může vést i k tomu, že se cestující tmavé pleti cítí pohoršen, když k hemenexu dostane místo housky chleba, a nesmyslně to považuje za rasismus.

Je každopádně dobře, že osádka mezinárodního rychlíku nepodlehla současným „moderním“ celosvětovým trendům, a když se Afroameričan choval nevhodně k personálu i ostatním cestujícím, nechala ho z vlaku vysadit. K úplnému dokonání spravedlnosti by možná ještě bylo třeba, aby také zaplatil náklady, které v důsledku nuceného zpoždění Českým drahám i mnohým cestujícím dost možná vznikly.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 333,00 Kč
Vybráno 38.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 806 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
politicon.cz
75 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.