IMG_2253
7.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Černí hráči Sparty odkryli karty

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA 

Čtyři černí hráči pražské Sparty, tedy Nhamoinesu, Kanga, Mandjeck a Tetteh, se nechali zvěčnit při gestu, které jsme zvyklí vídat na druhé straně Atlantiku. V každém případě se jedná o gesto, které je vůči nám Evropanům nepřátelské. Pojďme si vysvětlit proč.

Černí fotbalisté se nevyfotili v pokleku a se zaťatou pěstí náhodou. Fotografie se veze na vlně současných demonstrací v USA, které jsou namířeny proti údajnému rasismu, a které se na mnoha místech změnily v orgie výtržností a násilí. Mnohdy proti komukoliv bílému, kdo se ocitne v blízkosti demonstrací, a jako ovce nekřičí “Black lives matter”.

Gesto fotbalistů kombinuje dva symboly. Tím starším, je vztyčená a zaťatá pěst. Tu, jako první použili američtí anarchokomunisté v roce 1917, ale většího proslavení se jí dostalo během občanské války ve Španělsku, kdy se stala symbolem rudých. Po válce odešla zaťatá pěst na chvíli do ústraní, než se objevila v 60.letech znovu v USA, kde ji používali bílí a židovští aktivisté studentské komunistické organizace Students for Democratic Society, ze které později vzešla teroristická skupina Weather Underground. Ale nejvýznamněji ji proslavilo hnutí Black Power.

Pokud bychom chtěli hnutí Black Power charakterizovat ve zkratce, tak zatímco Martin Luther King alespoň veřejně hlásal, že všechny rasy spolu mohou žít pohromadě, hnutí Black Power proti bílým vystupovalo nepřátelsky. Nejviditelnější organizace v rámci hnutí, Black Panther party, byla v ozbrojeném boji proti vládě USA, a mnoho jejich členů bylo zabito v přestřelkách s policií.

Symbol pokleknutí je naopak starý jen pár let a přišel s ním hráč NFL Colin Kaepernick. Ten při předzápasovém zpěvu hymny odmítl stát, a místo toho poklekl, aby protestoval proti údajnému rasismu v USA. Středoevropan psal například zde. Mnoho Američanů tehdy reagovalo podrážděně, protože odmítnout stát při zvuku hymny znamená, že USA nerespektujete a nemilujete. Což aktivisté Black Lives Matter nepopírají.

Tedy černí hráči Sparty se svým gestem přihlásili jak k mezinárodnímu komunistickému hnutí, tak i černým protibílým revolucionářům 60. a 70. let, tak i celkovému odporu v systémy a země Západu.

Nepředpokládejme, že oni hráči Sparty nad svým gestem nějak hluboce přemýšleli, a ze sympatií ke komunismu je primárně nepodezírejme. Asi se jen také chtěli vyjádřit proti rasismu, díky kterému si Kanga měsíčně vydělá 2,5 milionu korun a Mandjeck asi 1 milion. Tedy mnohem víc, než většina obyvatel České Republiky za celý rok.

Nedělejme si iluze, že si vedení Sparty své černé hráče pozve na kobereček, a bude s nimi něco řešit. Možná se k jejich gestu i přihlásí. Taková je dnes doba. Ale pokud ještě normální člověk vleze na ochozy Sparty, aby něco takového i nepřímo podpořil, to mi hlava brát nebude.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 000,00 Kč
Vybráno 5.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 7 079 times, 7 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (50 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
135 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.