facebook23
15.2.2019
Kategorie: Společnost

Cenzura internetu : Jde o „Klausovo fiasko“?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Václav Klaus junior představil záměr trestat mazání příspěvků na sociálních sítích. Proti tomu se postavili „úředníci a žalobci“, jak ve svém komentáři píše Jan Horák.

 

Návrh poslanců ODS, SPD, ANO, ČSSD, STAN a lidovců je primárně zaměřen na to, aby správci sociálních sítí pod hrozbou pokuty nebo vězení nemohli mazat nevhodné příspěvky. Jedinou výjimkou by bylo smazání příspěvků, které se „hrubým způsobem příčí zákonu“.

K návrhu skupiny poslanců se nyní vyjádřily v připomínkovém řízení rezorty a prakticky u všech nenašel návrh poslanců pochopení. Trojice dotčených ministerstev a také Nejvyšší státní zastupitelství však pro jeho záměr pochopení nemají. V jejich stanoviscích k předložené normě se objevují slova jako vágní, nelogický či absurdní. Všem institucím je proti mysli, že Klaus hodlá takto dramaticky vstupovat do sféry soukromého byznysu. Shodují se i na nepřiměřenosti navrhovaných sankcí za smazání příspěvku.

Výše uvedené informace lze zasadit do určitého rámce, který je dnes ohraničen zejména nejrozšířenějšími sociálními sítěmi typu Facebook. Jak argumentuje například Ministerstvo kulturylze o cenzuře a její nepřípustnosti mluvit pouze v případě státní moci, nikoliv v případě firemní kultury soukromé společnosti.

To je sice stanovisko krásné, nicméně skrývá v sobě docela zajímavý detail. Zatím to funguje tak, že například Facebook maže příspěvky buď kvůli nařízení státní moci – soudů – či kvůli tomu, že firma vyznává jistou „firemní kulturu“ a smaže to, co se této „kultuře“ příčí. A právě zde je ono čertovo kopýtko. Pokud někdo na Facebook napíše zdánlivě nevinnou větu či názor, který je v rozporu s výše uvedenou firemní „kulturou“, může se dočkat smazání.

Otázkou je navíc i právní argumentace ministerstva, zda se v případě sociální sítě Facebook se stovkami milionů registrovaných osob celého světa, stále ještě jedná o klasickou privátní síť, kde majitel „hardwaru“ má stoprocentní právo kontrolovat i „software“, tj. obsah příspěvků. Požadavek Klause juniora, aby se zvýšila ochrana uživatelů sítí tím, že majitel sítě nebude moci svévolně mazat příspěvky svých uživatelů, tak má jistě racionální jádro.

Existuje navíc spousta zákonů, které přikazují něco, co je v širším kontextu v jiném zákoně považováno za nemožné. To je ona známá situace nepřehledných zákonných norem, kdy podle jedné lze konat tak, co jiná považuje za protizákonné. Tato diskuse však úplně zamlžuje podstatu problému, na který skupina poslanců na čele s Klausem juniorem upozornila. Domnívám se, že by Facebook neměl být při mazání příspěvků dle jeho soudu „nevhodných“ v pozici „boha“ a uživatel v pozici „vola“. Pokud si uživatel chce stěžovat na to, že mu byl jeho příspěvek odstraněn neprávem, měl by mít nějakou zákonnou platformu, podle níž tak může udělat. Určité sankce za neoprávněné smazání příspěvku by proto jistě existovat měly. Jde tedy o to, zda údajné fiasko Klause juniora není fiaskem pro jednotlivé uživatele, kteří jsou vydáni napospas „firemní kultuře“ sociálních sítí.

barton
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 851,60 Kč
Vybráno 31.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 184 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.