facebook23
15.2.2019
Kategorie: Společnost

Cenzura internetu : Jde o „Klausovo fiasko“?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Václav Klaus junior představil záměr trestat mazání příspěvků na sociálních sítích. Proti tomu se postavili „úředníci a žalobci“, jak ve svém komentáři píše Jan Horák.

 

Návrh poslanců ODS, SPD, ANO, ČSSD, STAN a lidovců je primárně zaměřen na to, aby správci sociálních sítí pod hrozbou pokuty nebo vězení nemohli mazat nevhodné příspěvky. Jedinou výjimkou by bylo smazání příspěvků, které se „hrubým způsobem příčí zákonu“.

K návrhu skupiny poslanců se nyní vyjádřily v připomínkovém řízení rezorty a prakticky u všech nenašel návrh poslanců pochopení. Trojice dotčených ministerstev a také Nejvyšší státní zastupitelství však pro jeho záměr pochopení nemají. V jejich stanoviscích k předložené normě se objevují slova jako vágní, nelogický či absurdní. Všem institucím je proti mysli, že Klaus hodlá takto dramaticky vstupovat do sféry soukromého byznysu. Shodují se i na nepřiměřenosti navrhovaných sankcí za smazání příspěvku.

Výše uvedené informace lze zasadit do určitého rámce, který je dnes ohraničen zejména nejrozšířenějšími sociálními sítěmi typu Facebook. Jak argumentuje například Ministerstvo kulturylze o cenzuře a její nepřípustnosti mluvit pouze v případě státní moci, nikoliv v případě firemní kultury soukromé společnosti.

To je sice stanovisko krásné, nicméně skrývá v sobě docela zajímavý detail. Zatím to funguje tak, že například Facebook maže příspěvky buď kvůli nařízení státní moci – soudů – či kvůli tomu, že firma vyznává jistou „firemní kulturu“ a smaže to, co se této „kultuře“ příčí. A právě zde je ono čertovo kopýtko. Pokud někdo na Facebook napíše zdánlivě nevinnou větu či názor, který je v rozporu s výše uvedenou firemní „kulturou“, může se dočkat smazání.

Otázkou je navíc i právní argumentace ministerstva, zda se v případě sociální sítě Facebook se stovkami milionů registrovaných osob celého světa, stále ještě jedná o klasickou privátní síť, kde majitel „hardwaru“ má stoprocentní právo kontrolovat i „software“, tj. obsah příspěvků. Požadavek Klause juniora, aby se zvýšila ochrana uživatelů sítí tím, že majitel sítě nebude moci svévolně mazat příspěvky svých uživatelů, tak má jistě racionální jádro.

Existuje navíc spousta zákonů, které přikazují něco, co je v širším kontextu v jiném zákoně považováno za nemožné. To je ona známá situace nepřehledných zákonných norem, kdy podle jedné lze konat tak, co jiná považuje za protizákonné. Tato diskuse však úplně zamlžuje podstatu problému, na který skupina poslanců na čele s Klausem juniorem upozornila. Domnívám se, že by Facebook neměl být při mazání příspěvků dle jeho soudu „nevhodných“ v pozici „boha“ a uživatel v pozici „vola“. Pokud si uživatel chce stěžovat na to, že mu byl jeho příspěvek odstraněn neprávem, měl by mít nějakou zákonnou platformu, podle níž tak může udělat. Určité sankce za neoprávněné smazání příspěvku by proto jistě existovat měly. Jde tedy o to, zda údajné fiasko Klause juniora není fiaskem pro jednotlivé uživatele, kteří jsou vydáni napospas „firemní kultuře“ sociálních sítí.

barton
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 244 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
80 komentářů