cenzor
4.12.2021
Kategorie: Politika

„Cenzura a totalita. Tím skončí veškerá média.“ Češi reagují na opatření, která chystá vláda v demisi

Sdílejte článek:

COM/SPU

Dnešní mediální prostor je přeplněn množstvím dezinformací, které podle dominujících společenských představ ohrožují veřejný pořádek. Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi minulý týden v této souvislosti schválila důležitý dokument, který definuje akční plán v boji proti hybridnímu působení. Ten mj. počítá s možností právní regulace dezinformací.

Na základě schváleného akčního plánu by měla vrcholnoustátní správa přijmout celkem 15 opatření. Jedno z nich se týká omezení šíření dezinformací.
 
„Dezinformační tlak podporuje rezignaci části společnosti na fungovánístátu v jeho současné ústavní podobě, což stát limituje ve schopnosti účinně komunikovat strategická témata,“ popisuje BIS hlavní riziko dezinformací v poslední výroční zprávě.
 
Úkol, který vůči dezinformacím stanoví schválený akční plán k Národní strategii pro čelení hybridnímu působení vyžaduje, aby byly zpracovany a předloženy vládě návrhy změn právní úpravy, které dokážou posílit schopnost ČR čelit dezinformačním zprávám.
Možnosti, jak by se stát mohl postavit proti dezinformacím prostřednictvím zákona, prověří ministerstvo vnitra.
 
„Návrh řešení bude obsahovat mimo jiné analýzu vhodnosti a způsobu regulace dezinformací. Bohužel nemůžeme předjímat výsledek a způsob splnění úkolu, vše bude záležet na legislativním procesu,“ sdělila pro Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. Výslednou analýzu musí MV ČR předložit v průběhu druhého čtvrtletí příštího roku.

Reakce ze sociálních sítí

Čeští uživatelé Facebooku byli perspektivou postihu za zveřejnění dezinformačního sdělení velice pobouřeni. Právní regulace by podle mnohých způsobila cenzuru nepohodlných názorů.
 
„Já jsem pro, tím asi skončí veškeré média,“ domnívá se Libuše Bémová.
 
„Dnešní dezinformace se může stát zítra pravdou a naopak. Kdo bude určovat, co je a co není dezinformace?“ ptá se Michal Kočí.
 
„Které dezinformace? Ty co neplatily včera, nebo ty co platí dnes a nebudou platit zítra? To pujde fakt blbě, pokud se ovšem nesáhne po návodu s názvem 1984, kapitola s názvem novořeč a vaporizace. No nic totalita je tady, vše podle rudozelených komisařů z EU,“ přispěl do diskuze Radim Grímsvötn.
„První zásadní krok k cenzuře. Bez cenzury se totalita budovat nedá,“ vyjádřil se Erik Schuster.
 
Mnozí spatřovali v chystaném kroku paradoxu, neboť i samá vláda přináší dezinformace do veřejného prostoru.
 
„A kdo bude vládnout ČR pokud chcete vymýtit desinformátory?“ zajímal se Romis Lee Cooper Pohorský.
 
„Výborně, zatím většinou šíří lži a hoaxy vláda.Tím by byl problém případné defenestrace vyřešený 🙂 Andy to vede, hned za ním Janek s ruskou cestovkou atd atd atd,“ ironizuje Georg Kutschernack.
Někteří se ovšem domnívají, že kárná opatření by dokázala uspořádat mediální prostor takovým způsobem, který je prospěšný pro společnost.
 
„Rozhodně by nebylo od věci, kdyby byl každý zodpovědný za informace, které šíří a pokud by bylo třeba, musel by být schopen doložit jejich pravdivost. Případně nést následky, které daná poplašná zpráva způsobila. A to by se mělo týkat jak obyčejných občanů, tak vrcholných politiků,“ tvrdí Ondráš Klásek.
 
„Lidi a média, kteří šíří lži a dezinformace trestat a hned je to lhaní přejde. Dokud se jim vyplatí lhát, budou lhát, ale jakmile za to přijde trest, hned si to rozmyslí, je to jednoduché jako facka,“ zdůraznil Aleš Černý.
 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 083 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)