vladavir
22.2.2021
Kategorie: Společnost

Centrální moc

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Poslední, co jsem v životě chtěl, je žít v zajímavých časech. A jako na potvoru se mi to daří podruhé. Kulisy i rozložení lidí se malinko změnily, ale základ sporu je stejný. Zhroutila se centrální moc všemocné a nikým moc nekontrolované vlády.

A jen zírám, co se vyrojilo lidí, kteří až dosud verbálně zpochybňovali smysluplnost centrálního plánování a nakládání s omezenými zdroji.

Pro kroky vlády měli jen výsměch a remcání. A teď mávnutím kouzelného proutku, byla naše vláda a její nouzový stav skoro jako vedoucí úloha strany. Sice stála za hovno, ale nějaké jistoty dávala a je nesmysl to měnit. Už zase slyším:

„Lidi jsou debilní a nebudou se svobodou umět naložit.“

Lidi, kteří vysloví tuto větu, řadím do jimi zmíněné kategorie.

Protože svoboda není o tom, že JÁ vím, jak by lidé měli žít, a kdo nežije podle mých představ, je buď blbý, nebo rovnou nebezpečný.

Takže místo toho, aby se ptali, co všechno se během nouzového stavu povedlo zařídit, a podle toho, že jsme morovou jámou Evropy, se toho asi moc zařídit nepovedlo, se pláče, že končí jistota a bezpečí.

Ale to mnoha lidem nebrání být vyděšen z toho, že vláda bude smět nadále nakupovat bez výběrových řízení, nebo nařizovat nucené práce.

O moc víc z nouzového stavu tato vláda nevyužila.

Neposílila nemocniční zařízení, ani hygieny, o nějakém plánu testování se začalo mluvit asi předevčírem, o vakcinační strategii jste naposledy slyšeli kdy? Týden leží ve skladech nová vakcína, a i přes neskutečně posílené pravomoci, jsou pomalu jedinými oočkovanými členové vlády, úředníci a jejich známí.

Nová situace položí větší zodpovědnost na samosprávy krajů a obcí.

Já věřím, že se ukáže, podobně jako se to ukázalo v případě vlády, kdo je dobrým hejtmanem a starostou, a kdo tam je jen proto, aby se dostal k veřejným zakázkám.

Vidím v tom velkou šanci pro decentralizaci, která mimo jiné umožní i to, že pokud některý starosta nezvládne současnou situaci nějak řešit, je mnohem snazší za ním zajít a nabídnout mu pomoc, nebo v nejhorším se odstěhovat z jím řízeného města.

Já osobně v tom vidím velkou šanci na jakousi „kantonizaci“ veřejné správy, pokud by se nižším celkům dala i možnost spravovat daně, by to téměř dokonalé.

Ale když tak čtu vyjádření lidí, a to i těch, kterých jsem si vážil pro jejich svobodomyslnost a pravicové názory, obávám se, že zvítězí opět volání po pevné ruce centrálního protektora.

Už jen proto, že se za něj dá schovat i vlastní neschopnost v případě neúspěchu.

Vždy je snazší říct, že mi diktátor něco pokazil než přiznat chybu, nevědomost, či neúspěch a hodit to na (třeba) Babiše, než se pokusit něco na sobě zlepšit.

A to je škoda, už jednou jsme slibně nastoupenou cestu utopili v mlze centrálního plánování, a obávám se, že k tomu dojde zase, jen nyní bez té chvilky opojení z možnosti řídit si své věci sám. A ne, fakt mi nejde o to, aby se otevřely hospody.

  • David Forby Forbelský, FCB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 805 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.