VIRTEST
8.3.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Cena života

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyLetos prošlo jen krátce v médiích, že se konalo další Světové Ekonomické Fórum v Davosu, jehož hlavním bodem byl Great Reset (Nový začátek). Program Davos Agenda 2021 nastínil cestu globální spolupráce mezi národy poté, až pandemie pomine. Pandemie jako taková je zjevně nástrojem možné změny a šance na programy a projekty, jejichž realizace by trvala léta, se může začít realizovat v rámci změn ihned. Zároveň z pohledu různých investorů a ekonomů pandemie zakryla základní problémy restrukturalizace států a mnohých firem. Letos v lednu se tedy sešli vedoucí představitelé podniků, vlád a občanské společnosti, aby řešili nejnaléhavější problémy roku 2021 a následujících let.

Nasazení vakcín dosud nezastavilo celosvětovou pandemii a díky projekcím o změně klimatu by se COVID-19 mohl zdát jako menší incident. Vedoucí pracovníci mohou začít hledat společnou půdu potřebnou k budování smysluplné globální spolupráce provedením následných kroků. Zatímco debaty se soustředily na reakci výš uvedených skupin na krizi COVID-19, objevila se klíčová témata, jak realizovat skutečnou mezinárodní spolupráci. Příkladem je nalezení společné řeči mezi Si Ťin-pchingem, Emmanuelem Macronem a Vladimírem Putinem, které se může zdát nemožné, nicméně každý z nich v rámci jednání zdůrazňoval, že je důležité postavit člověka do středu úsilí o globální spolupráci. Tedy člověka jako nástroj takové spolupráce. Zaznělo také, že být zemí s liberální demokracií neznamená, že byste neměli spolupracovat se zeměmi, které nesdílejí stejné hodnoty. To se však často děje. To ale neznamená, že by takové demokracie měly při jakémkoli jednání ignorovat zásady, jako jsou lidská práva a svoboda projevu, ale spolupracovat, oslovovat, rozumět a spolupracovat.

Podle pana Berna, generálního tajemníka Civicus, vstupujeme do desetiletí netrpělivosti. Dvacet pět procent lidí není schopno uplatňovat své svobody, což vytváří davy, kterým by se mohly věnovat transparentní vlády ochotné zapojit se do skutečného dialogu. Navzdory velmi odlišným domácím diskurzům by rezonovala otevřenost a pokora jako stěžejní principy pro dosažení globální spolupráce.

Singapurský předseda vlády Lee Hsien Loong zdůraznil význam „re-globalizace“ a zavedení systému, který umožňuje udržitelné a spravedlivé oživení. Premiér Lee se netajil tím, že bude nutná rekalibrace ze strany Číny a Spojených států, přičemž Čína musí převzít „větší odpovědnost za poskytování globálních veřejných statků“ a Spojené státy se budou vyhýbat tomu, aby Čínu vnímaly pouze jako hrozbu. Aby byla zajištěna vyvážená konkurence a spolupráce, byly na konferenci silně požadovány úvahy o stávajících rámcích a institucích a vybudování multilaterálního rámce, který funguje pro všechny.

Kancléřka Merkelová poznamenala, že instituce jako Světová obchodní organizace jsou pro svět kritické a aby se jim dařilo, je třeba provést revize společných standardů, které odrážejí současné pracovní podmínky, životní prostředí a odpovědi týkající se digitalizace ekonomiky. Prezident Macron a generální tajemník OSN António Guterres zdůraznili důležitost zajištění spravedlivého rámce. Prezident Macron uvedl, že je potřeba vytvořit kapitalistický systém, který každého vytrhne z chudoby a zabrání nárůstu nerovností. Generální tajemník Guterres navrhl novou sociální smlouvu mezi vládami, národy, občanskou společností a podniky, která umožní důstojný život všem členům společnosti. Tedy zdá se, že se blíží redefinice kapitalismu a jisté formy Inklusivního kapitalismu, který se dnes stále více dostává do popředí.

Na pozadí výše uvedených jednání a závěrů jednání stále obyčejní lidé v jednotlivých státech si pokládají zcela jinou otázku. V rámci pandemie si uvědomili svoji smrtelnost a položili si základní otázku o ceně člověka, o ceně lidského života. Jidáš si cenil života Ježíše Krista na třicet stříbrných. Jaká by pro něj dnes byla adekvátní cena za život člověka?

Mluví se dnes o tom, že někteří si nechali dát vakcínu mimo pořadí. Ano, předbíhat se nemá. Jenže na druhé straně se v lidech vzbudí strach a obava z toho, že kdo nebude očkován, zemře,… a pak se divíme. Začne mezi lidmi boj o život. Navíc je dostatek vakcín. Z vakcíny se stal obchodní artikl a jde hlavně o obchod s životem a smrtí. Ani G20 to neuhlídala, i když měla dobrý úmysl. A jiné léky se nepřipouštějí. I kdyby stokrát měly potřebná lejstra, v očích jisté skupiny je to jen placebo, i kdyby léky pomáhaly. Věřme odborníkům. Fajn, zcela jistě, ale kterým, když nejsou schopni se shodnout. No přece těm správným, řeknou mnozí. Ale kteří profesoři a docenti to jsou? Bojujeme oficiálně proti promoření a přitom se neoficiálně proměřujeme v MHD, OC a různých obchodech. Ano, máme v ČR přes 21 000 úmrtí, a to je jistě nezanedbatelné číslo. Jenže ročně umírá bez povšimnutí kohokoli cca 27 000 onkologických pacientů a další velká čísla jsou pacienti ostatních nemocí jako kardiovaskulární atd.. Nechce se mi věřit, že tito lidé jsou oproti covidovým druhořadí a méněcenní. A to, že je covid nakažlivý, je pro rodiny těch, co odcházejí na onkologický problém velmi chabé zdůvodnění. Smrt nemá ideologii. Ale mysleme hlavně na život. Každý život.

Současná situace má tedy dvě roviny. Rovinu pro představitelé států, podniků a mezinárodních organizací, kteří v Davosu řešili Nový začátek a rekodifikaci světového uspořádání a rovinu druhou pro obyvatelé planety, kteří se snaží jednoduše přežít. A já se znovu ptám: „ Jaká je dnes cena lidského života a co lidský život znamená?“ Myslím, že odpověď nebude vůbec snadná… I když vlastně…Buď žiješ nebo ne…Je to vlastně náramně jednoduché….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 111 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)