23.10.2014
Kategorie: Politika

Čekání na Reagana

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 23|10|2014

Před mnoha lety, v šedivé bezútěšnosti „reálného socialismu“ sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, jsem jako většina mých vrstevníků vzhlížel k „Americe“. Spojené státy byly pro nás jakýmsi majákem svobody. Vzdáleným, nedosažitelným ale přece reálně existujícím světlem, oznamujícím i do té naší mizérie dobrou zprávu: že demokracie a „normální“ fungující, prosperující společnost může ještě někde existovat. Byla to doba Ronalda Reagana.

 

.
Je zajímavé, že doba, v níž se tento charismatický konzervativec dostal k moci, aby změnil Spojené státy i svět, se v lecčem podobá dnešku. Na mezinárodní scéně tehdy vedli demokratičtí presidenti USA od nevýhry k nevýhře. Doma pak levicový establishment Demokratické strany ordinoval národu další a další regulace, zákazy a příkazy, pochopitelně ve jménu dobra, spravedlnosti, podpory a tak. Vládla desiluze, pocit stagnace a neprosperity.

.

Jen Ronald Reagan tehdy pochopil, jak obrovský voličský potenciál tu leží zbůhdarma na chodníku a nabízí se tomu, kdo jej zvedne. Šlo o zklamané voliče, a paradoxně zejména o voliče Demokratické strany. Tu on poznal důkladně a zevnitř. Nežli se stal republikánem, působil nějaký čas u Demokratů a pozoroval jejich pozvolnou proměnu v něco, s čím nesouhlasil. Svůj přechod ke konkurenci komentoval slovy: “Neopustil jsem Demokratickou stranu, strana opustila mě.”

.

Uvědomil si, že tu vzniká obrovský segment voličů, které nikdo nezastupuje. Dělníků v továrnách a docích, taxikářů, drobných prodejců, řemeslníků, automechaniků a obchodníků, zkrátka lidí práce, dříve kmenových voličů Demokratické strany. Ale teď? Demokrati se stále více profilovali na menšinách, kvótách, ženských právech a stávali se stranou městských intelektuálů a salónních marxistů.

.

Reaganův úspěch spočíval v tom, že dokázal tyto zklamané voliče oslovit. Uměl k nim promluvit jejich jazykem o věcech, které je zajímají. Věděl, že mají u zadele zlepšení péče o afroamerickou lesbickou matku samoživitelku, stejně jako nové, spravedlivější rozdělení afirmativních kvót mezi hispánce a afroameričany, podporu alternativního umění, anebo nový resocializační program pro vrahy a feťáky.

 

blog_reagan_thatcher

.

Ale že se prostě chtějí mít lépe a žít svobodněji. Že místo na práva utlačovaných menšin myslí na vlastní domek a slušné auto. A kdyby tak i na bazének vyšlo… A že jsou ochotni pro to vše i tvrdě pracovat, jen když jim stát ponechá jejich vlastní peníze a trochu svobody, rozhodnout si sami, co je pro ně dobré. Že chtějí jen naději a spravedlnost. Naději, že se budou smět a moci přičinit, aby se měli lépe; naději, že se to zase bude vyplácet. A spravedlnost v tom, že ten kdo se přičiní, na tom musí být už jednou konečně lépe než líný, hlučný povaleč.

.

Takový program by zřejmě oslovil mnohé i dnes. Je úsměvné pozorovat, jak se slavní politologové předhánějí v bizarních vysvětleních, proč volební účast neustále klesá, a přitom chodí jako slepí kolem očividného vysvětlení: chybí naděje a spravedlnost.

.

A tak, stejně jako před třiceti lety, i dnes leží doslova na chodníku miliony hlasů zklamaných voličů, kteří mají pocit, že je nikdo nezastupuje. Voličů pravice, která nepochopila, že podporou zahraničních megafirem a nadnárodního velkokapitálu si postupně ožebračila a odcizila své kmenové příznivce. Voličů levice, které nedošlo, kde mají jejich příznivci práva homosexuálů a generovou agendu, ani jak moc je hněte, že rodina povaleče pobírá peníze za povalování.

 

.

Ano, doba je těhotná čekáním na Reagana. Na charismatického člověka, který slovy prostými, nehledanými a srozumitelnými řekne konečně nahlas, že „král je nahý“. Že občan je majitel, nikoli majetek státu. Že národní stát je tou nejvyšší jednotkou, kterou její vlastník a zřizovatel, občan, může smysluplně spravovat a kontrolovat.

.

Na leadera, který vrátí občanovi svrchovanost v rozhodování o svých vlastních statcích i o způsobu svého života.. Na politika, který konečně podpoří vlastní proti cizímu, domácí proti zahraničnímu, malé proti velkému a normální, tradiční proti úchylnému. Který řekne nahlas, že host se musí přizpůsobit hostiteli, nebo odejít a že hostitel má právo si vybrat, koho si do baráku vpustí. Že islám je ze své podstaty nebezpečím a musíme se proti němu aktivně bránit… a mnoho dalšího.

.

Myslím, že lidé schopní formulovat a prosazovat takovýto program již u nás existují. Ale oproti době Ronalda Reagana mají jeden zásadní, ale naprosto zásadní handicap. Musí vynalézt způsob, jak komunikovat se svými potenciálními voliči mimo hlavní media.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 78 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...