urad
20.2.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Čekáme, kdy státní zastupitelství začne konat

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRStát se rozhodl, že bude pomocí úředníků okrádat své vlastní občany? Asi tak vyznívá reportáž České televize (ČT) o tom jak fungují některé úřady. ČT ale jen poodhalila stav, který je více než žalostný.

Podle ČT úřady práce lidem záměrně neposkytují pravdivé informace. Na pomoc pro své odhalení si ČT přizvala bývalé úřednice a ty popsaly nátlakový aparát. Podle nich místo pomoci lidem v nouzi jde úředníkům především o úsporu vyplacených dávek, protože vyšší úředníci za to dostávají odměny. (1) Jinými slovy změrně poskytnutými špatnými informacemi jsou žadatelé klamáni. Jde zřejmě o programové okrádaní občanů. Jinak se to nazvat nedá. Nárok na dávky je totiž dán zákonnou normou a není vůbec předmětem rádoby uvážení úředníka ve správním řízení. Takové pravomoci těmto lidem nikdo nesvěřil, oni o výši dávek nerozhodují.
Jenomže to není ojedinělý příklad. Mladá maminka s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství
došla na jiný příslušný úřad, poradila se s pracovnicí, podle její rady si spočítala žádost a tu také podala. Jaké bylo její překvapení, když po delší době dodatečnou kontrolou zjistila, že jí úřednice poradila špatně a její ztráta se blížila k mnoha tisícům korun. (Pozn. Jde skutečně o konkrétní případ).

A tak se státem poškozená maminka znovu vydala na úřad, tentokráte se stížností. Pokud někdo čeká, že se úřednice zastyděla a věc obratem napravila, tak to možná platilo v minulém režimu, nikoliv dnes. Mladá maminka dostala téměř vynadáno a úřednice jí poučila, že si to má sama umět spočítat správně a nedbat jejích rad. (sic!) Asi také jí byly slíbeny „odměny“ za „úspory“. Ale ve skutečnosti jde zase jen o zlodějnu. Podvádět maminky na mateřské? To dělají jen ti s morálkou hyen.

Výše popisovaný případ má prozatímní dohru. Okradená maminka se moc nedala, poučila úřad, že soudy s tímto postupem nevysloví souhlas (stačí připomenout § 5 a 6 Občanského zákoníku) a dodala, že orgány činné v trestním řízení by se na jednání pracovnic úřadu mohly dívat jako na jednání podvodné a tím i trestné (úmysl by se díky vyplacené „odměně“ dal prokázat). Vychytralá úřednice ihned obrátila a alespoň část dávek bude mladé mamince dodatečně vyplaceno. I tak se finanční ztráta maminky pohybuje v nemalé výši. Jenomže kolik takových okradených maminek se takto bude bránit?

Výmluvu, že si žádost podává žadatelka sama a má si ji umět vyplnit a spočítat nelze přijmout, protože se tím na žadatelku vznáší požadavek ve formě přepjatého formalismu. Pokud žadatelka nemá potřebnou kvalifikaci (a tu začasté nemá), je tedy nucena obrátit se na příslušný úřad o odbornou radu. V opačném případě bychom totiž mohly všechny všechny ty úřední hodiny pro veřejnost rovnou zrušit.

Musíme proto položit otázku: Kdo motivuje úřednice (bez ohledu na typ úřadu), aby takto okrádaly občany a slibuje jim za protiprávní „úspory“ osobní odměny? Kdo je návodcem a pomocníkem (§24 Trestního zákoníku) této pravděpodobně trestné činnosti? Který státní zástupce (zástupkyně), poté, co se dozvěděl z České televize informace o nekalých praktikách na státních úřadech začne konat, tak jak mu zákon výslovně ukládá?

Zdá se, že Českou televizi minimálně ještě jedna reportáž čeká. A my občané čekáme na nápravu.

Zdroj:
(1) https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3049224-nepomahat-usetrit-na-davkach-byvale-pracovnice-popsaly-praxi-uradu-prace

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 679 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)