1.9.2014
Kategorie: Politika

Čech má v Čechách smůlu, že je Čech

Sdílejte článek:

JITKA GOTTEROVÁ 01|09|2014

S pozitivní diskriminací se v Čechách setkávám již mnoho let. Začalo to v dobách, kdy jsem pracovala jako vedoucí v maloobchodní prodejně a denně se dostávala do konfliktu s lidmi, kteří tak nějak pravidelně zapomínali zaplatit za zboží. Kradli jak bílí, tak cikáni.

 

 

Problém ovšem byl v tom, že zásahy vůči bílým zlodějům byly nekompromisní a probíhaly stylem: zadržení – přivolání policie – pokuta – a odchod s ostudou. U zlodějů cikánského/romského původu to probíhalo stylem: nechte je být, neriskujte! Nechceme být přeci obviněni z rasismu a diskriminace, za to nám to nestojí – a odchod s pořádnou porcí nakradeného zboží bez pokuty.

 

A tak jsem po několika letech marného boje o jakýsi „rovný přístup“ ke zlodějům bez zohlednění barvy pleti dala maloobchodu sbohem a odešla pracovat do jednoho z největších českých velkoobchodů. Přiznám se zcela upřímně a nepokrytě, že jednou z příjemných změn byla skutečnost, že zde byl, vzhledem k nutnosti registrace nakupujících, zcela minimalizován styk s romským etnikem.

 

Bohužel i zde jsem se setkala s pozitivní diskriminací.

 

Jednoho dne jsem obdržela informaci, že bude v našem velkoobchodě probíhat velmi výhodná akce na nákup kombinace tří komodit z oddělení ovoce a zeleniny, kdy bude po zakoupení zboží, v tomto předem určeném složení, z nákupu na pokladnách odúčtována určitá částka.

 

„To je dost dobrá akce, to budou mít zákazníci radost,“ zajásala jsem, ale vzápětí mi klesla brada. Akce byla určena pouze vietnamským obchodníkům, kterým byla komunikována přes konkrétní mediální kanál. My, vedoucí pracovníci, jsme pak dostali nařízeno ujistit se, že na prodejně není žádná dodatečná komunikace (vietnamské letáky, stojany, zvukové oznámení apd.), z níž by se o akci dozvěděl český zákazník.

 

Bohužel i přes maximální snahu o utajení k prosáknutí informace došlo, neboť vietnamští obchodníci hovoří obvykle velmi špatně česky, a tak se téměř každý z nich ujišťoval, vztahuje-li se skutečně na toto konkrétní zboží akce, což samozřejmě neuniklo dalším – českým – obchodníkům. A bylo zle. Vyřešilo se to však tak, že těm, co se o tom dozvěděli, se poskytla akce také.

 

 

I když chápu, že tato akce byla primárně určena k získání nových potencionálních zákazníků, nikoli k navýšení tržeb, měla být, dle mého názoru, výběrová skupina vytvořena na základě lépe akceptovatelných kritérií – například nové registrace apd.

 

Zvýhodnění zákazníka na základě jeho etnického původu či lidské rasy (a rozhodně nemám nic proti Vietnamcům či slušným cikánům) považuji za velmi nešťastné, a je zcela logické, že takové jednání vnímá český obchodník za silně rasově diskriminační.

 

A že jsem si před našimi stálými českými zákazníky, kteří u nás nechávali každý den nemalé sumy peněz, a nejednou nám i ochotně “odpomohli” od nadměrné zásoby zboží, připadala jako úplné hovado, je snad každému normálně uvažujícímu člověku jasné.

 

Vzhledem k pozitivní reakci vietnamských obchodníků získaly však tyto akce svoji tradici, a tak má pravděpodobně i nadále vietnamský obchodník možnost koupit zboží levněji, čímž se stává na českém trhu konkurence schopnějším. A tak se holt nemůžeme divit, že nám v České republice rostou vietnamské obchody, jako houby po dešti, zatímco čeští podnikatelé zavírají krámy a odcházejí se registrovat na úřad práce jako uchazeči o zaměstnání.

 

Když český obchodník odmítne zaměstnat cikána a dá nepokrytě přednost “bílému,” je obviněn z rasové diskriminace a dostane pokutu!

 

 

Když však nadnárodní společnost provozující v České republice síť velkoobchodních prodejen nabízí svým zákazníkům cenově zvýhodněné zboží na základě rasové selekce, čímž vytváří nerovné podmínky na českém trhu, je to v pořádku?

 

Se stejným pocitem nepochopení dnes hledím na rozhodnutí české ombudsmanky Anny Šabatové ve věci stížnosti muslimky, které nebylo umožněno nosit ve škole šátek. Ředitelka střední školy prý neměla právo dívce zakázat nosit muslimský šátek, neboť je projevem jejího náboženského přesvědčení navenek.

 

Moc by mě zajímalo, zda se také paní ombudsmanka angažuje ve věci unesených dívek Hany a Antonie v Pakistánu. Zda již únoscům vysvětlila, že nemají právo držet obě dívky proti jejich vůli a zahalit je do šátků, neboť nejsou muslimkami.

 

Naopak matky obou dívek hovoří k únoscům zahalené v šátcích, ačkoli to nevyžaduje jejich víra a kultura, aby tak demonstrovali respekt vůči víře a kultuře únosců.

 

A tak mě napadá, kdy už, sakra, i my Češi začneme nekompromisně vyžadovat respekt vůči nám samým a nedovolíme, aby s námi bylo zacházeno jako s kusem hadru?

 

Kdy už se přestaneme plazit před každým, kdo si dovolí v naší zemi nerespektovat naše pravidla a zákony a ještě má tu drzost ohánět se diskriminací a rasismem?

 

Opravdu chceme žít v zemi, kde si český obchodník nemůže ve velkoobchodu v Čechách zakoupit cenově zvýhodněné zboží, protože není Vietnamec?

 

V zemi, kde platí pravidla a nařízení jenom pro české daňové poplatníky, a všichni ostatní si budou moci dělat, co chtějí?

 

Jestliže dnes dovolíme muslimkám nosit šátek v prostorách školy, kde je pokrývka hlavy zakázána, z důvodu jejich náboženského přesvědčení, nebudeme se moci divit, až nás začnou muslimové na ulici polévat kyselinou, protože i to jsou praktiky vycházející z jejich náboženství. Jinými slovy pokrývkou hlavy to pouze začíná!

 

Kdy už si konečně začneme vážit sami sebe?

 

Kdy už konečně dáme VŠEM jasně na srozuměnou, že my Češi jsme tady doma, a že chce-li tady s námi v naší zemi kdokoli žít, pak jedině za rovných podmínek a s respektem vůči nám Čechům, našim zákonům, naší kultuře a našim tradicím?

 

ZDROJ: Jitka Gotterová

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 50 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz