vakcina-na-covid-19-
31.12.2020
Kategorie: Společnost

Čas kontra vakcína

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAChtěla jsem napsat o tom, proč do vakcíny nevkládám takové naděje jako někteří jiní. Ale chybí mi k tomu jeden důležitý údaj.

Totiž… vakcíny budou do ČR přicházet postupně. K očkování aktuálně schválenou a používanou vakcínou od společností Pfizer a BioNTech jsou nutné dvě dávky, aplikované s odstupem minimálně 21 dnů; jestli tomu správně rozumím, až poté je možné považovat ochranu poskytnutou vakcínou za úplnou.
Pokud tedy přijde jeden milion dávek, znamená to očkování pro půl milionu občanů.
.
Vakcinace bude probíhat postupně, v průběhu následujících měsíců, v závislosti na tom, jak budou vakcíny dodávány do České republiky a distribuovány; nemusí se jednat jen o tu první látku schválenou pro použití v EU, mohou k ní přibýt i další.
.
V naší zemi žije 10,5 milionu lidí. Z vakcinace jsou ale přímo výrobcem (aktuálně schválené) vakcíny vyloučeny děti do 16 let a těhotné ženy; když k tomu připočteme lidi, u nichž je očkování kontraindikováno, bude skupina občanů vyloučených z vakcinace čítat pravděpodobně 1,5 – 2 miliony lidí. Řekněme, že zbude cca 8-8,5 milionů potenciálních příjemců vakcíny.
.
A jak to bude vypadat, když se začne plošně očkovat? I kdyby se podařilo aplikovat vakcínu v obou dávkách třeba pěti stům tisícům lidí za jeden měsíc, trvala by plošná vakcinace šestnáct měsíců.
.
Jenže – jak dlouho trvá vakcínou poskytnutá ochrana?
.
Ověřené údaje zatím nejsou k dispozici.
.
Doufejme, že se počítá alespoň ve vyšších jednotkách let – ale co když tomu tak není? Než by se populace proočkovala, ochrana navozená vakcínou pro ty, kteří ji dostali jako první, by skončila. Jinými slovy, ještě než by se skončilo, mohlo by se začít znovu.
.
Když k tomu připočteme zmíněnou skupinu občanů vyloučených z očkování přímo výrobcem, lze si za daných okolností vůbec představit smysluplné fungování služeb “jen pro očkované”?
.
Nebude počet lidí, kteří by služby určené jen pro očkované mohli využívat, nedostatečný pro jejich efektivní provozování?
.
Například: vyplatí se ten bazén vůbec napouštět, když z hypotetických sta tisíc obyvatel města by jej mohl využívat jen zlomek?
.
Jsou to vážné otázky.
.
K jejich zodpovězení nám zatím chybí dostatečné údaje.
.
A navíc, komu by se chtělo nad tím přemýšlet?
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 057 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.