8.3.2014
Kategorie: Společnost

Car puška

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 08|03|2014

 

Jsem zcela konsternován množstvím lidí, kteří otevřeně sympatizují s kroky Vladimira Vladimiroviče Putina na Ukrajině, přesněji řečeno v jeho krymské oblasti. Vždyť přece stále jde o dosti jednoduchou věc.

 

 

Po rozpadu Sovětského Svazu vzal tehdejší president Boris Jelcin na vědomí 24. 8. 1991 deklaraci nezávislosti Ukrajiny na Sovětském Svazu a parafoval ji. V tom okamžiku vzaly za své veškeré historické reminiscence, přestalo být podstatné, zda, někdy, v hluboké historii, věnoval Krym bezvýznamným gestem Ukrajinec Nikita Chruščev Ukrajině, a zda ten byl před tím územím říše Osmanské, či jakékoliv jiné.

 

V okamžiku, kdy se Ukrajina emancipovala a byla vyvázána z područí Sovětského Svazu a legitimizována, stala se mj. též zakládajícím členem Společnosti nezávislých států. Bez většího váhání byla, v tomto geografickém prostoru a hranicích, přijata OSN jako samostatný a nezávislý stát (včetně Krymu).

 

V současné situaci nelze tedy nahlížet vojenské kroky Moskvy jinak, než jako na flagrantní porušení mezinárodního práva. Jakoukoliv, a opakuji: jakoukoliv přítomnost Ruských vojsk na území svrchovaného státu nelze vnímat jinak, než jako okupaci, vojenské vměšování, agresi či jakkoliv podobně.

 

Není podstatné volání, že jiné státy, bez schválení OSN, na územích jiných států, byly též vojensky aktivní. Měly za to být mezinárodně odsouzeny stejně, jako si podobný odsudek zaslouží současné kroky Moskvy.

 

V opačném případě bychom museli uznat, že Organizace spojených národů a její Rada bezpečnosti je zcela bezvýznamnou institucí a mezinárodní právo je bezcenným kusem papíru.

 

Zkusme se vrátit o pouhých 46 let zpět, kdy Sovětský Svaz a jemu podřízené vojenské síly narušily svrchovanost Československé socialistické republiky a i tehdejší vládce a šéf Kremlu Leonid Iljič Brežněv se do té míry (právem) obával vystoupení československého ministra zahraničí Jiřího Hájka na půdě OSN, že tu podmínku vedl jako jeden z prvních bodů Moskevských kapitulačních protokolů.

 

Jinak se vlastně obě vojenské akce ničím neliší. V obou případech byl agresorem ruský medvěd, v obou případech jde o nepřípustné porušení národní suverenity jiného státu. To, že na Krymu je zabydlena ruská etnická většina v otázce nehraje roli. Pokud při vyhlášení samostatnosti Ukrajiny etničtí Rusové na Krymu hlasitě neprotestovali – a nedělali to – vzali na vědomí svou národní a uzemní příslušnost k Ukrajině. Tzv. ochrana ruských diaspor na Ukrajině pomocí vojenské přítomnosti Ruské Federace je mezinárodní agresí. Tak se to jmenuje. Jde o eskalaci mezinárodního napětí, jde o nepřípustnou vojenskou intervenci.

 

Samozřejmě víme, že Rusové vždy expandovali do všech zemí, kam si jakkoliv vynutili přístup. Zabydlovali se v pobaltských zemích, zabydlovali se v tehdejší ČSSR, NDR, MLR a kdekoliv, kam tankem, ponorkou, či letadlem vtrhli jejich vojenští dobyvatelé v rukou s Kalašnikovy. Pro ty jedince, kteří té možnosti využívali, šlo samozřejmě vždy o to, že se jim na dobytých územích nabízel lepší způsob života, než doma, na matičce Rusi.

 

Zbavit se těch kolonistů je obtížné. Drží se dobytého prostoru jako štěnice. A po jedné, dvou generacích se už cítí být sami domorodci a dobyté území považují za legálně rozšířenou vlast a sebe za domorodce. A pak klidně požadují vojenskou podporu své bývalé otčiny, aby chránila jejich zájmy jakoukoliv metodou.

 

Kdysi dávno dělali v USA průzkum, zda se Američané mají stáhnout z Vietnamu. Drtivá část domorodých Indiánů se shodla na tom, že Američané mají hlavně táhnout z Ameriky. Vlastně je to podobné.

 

Ve věci Ukrajiny se některým komentátorům zdá, že Majdan vyvolala Evropská Unie, NATO, nebo USA, naschvál ještě v době Olympijských her. Že Barroso je tím, kdo donutil Ruskou Federaci k radikálním reakcím, že Molotovovy koktejly a baseballové pálky jim do Lvova a do Kyjeva vozili vlakem z Bruselu. Že von Rumpuy vybalil ze sklepa stovky obrněných vozidel s ruskými vojenskými poznávacími značkami a poslal je na východ. Že se Evropská komise zaradovala, jak jednoduše rozšíří svůj vliv daleko na východ. A že vlastně Putin dobře činí.

 

Myslím, že věc je jednodušší. Ukrajina, jakkoliv zmítaná vnitřní nespokojeností se statem quo, je (měla by být) suverénním státem, kde si lidé chtějí konečně určovat vlastní budoucnost. Možná se rozhodnou nerozumně, možná budou litovat, možná jen nevědí, co činí (idealizace EU na Ukrajině je poměrně silná), ale pořád je to věc, kterou si musí Ukrajina, svými prostředky a na svou odpovědnost rozhodnout sama. A s ústím samopalu v konečníku se rozhoduje špatně. A konečně – i kdyby – a nevěřím tomu – že to celé osnovala EU a celé to spiknutí světových socialistů a komunistů, není to vůbec podstatné. (A jen na ocásku té formulace se ptám, jak se to liší od tehdy tak oblíbeného spiknutí sionistů, západních válečných štváčů, nebo zaprodanců imperialismu. O imperialismu východním se samozřejmě vždy cudně mlčelo.)

 

 

Velmi pravděpodobně je dogma tzv. „územní celistvosti států“ obecně liché a nebude nikdy možné najít průsečík zájmů mezi rusky orientovaným jihovýchodem a možná naivním severozápadem Ukrajiny (nebo jiných států). Možná je jediným řešením poklidný rozvod jakéhokoliv uměle vytvořeného konstruktu na Okrajinu východní a Okrajinu západní. Možná jedna skončí v Ruské federaci a druhá bude (ne)spokojená v Evropském Socialistickém Svazu. Možná je dnešní Rusko tržnějším prostředím, než regulacemi, dotacemi a socialismem zničená západní Evropa. Těch možná je mnoho. Jisté ale je, že je na Ukrajincích, aby se rozhodli.

 

A další skupiny (včetně tavaryšče Putina), které se ohání tím, že Janukovyč nebyl zbaven moci ústavně, bych se možná nepříjemně zeptal, zda vyhlášení Ukrajiny bylo podle Ústavy Sovětského Svazu, zda sovětské satelity se emancipovaly podle dílčích komunistických Ústav, zda deklarace samostatnosti ČR byla podle „Ústavy“ Rakousko-Uherska a tak dále. Ostatně, ten Janukovyč, podle posledních zpráv, je možná mrtev, nebo po mrtvici. Lze chtít, aby zemi vládl mrtvý místodržitel?

 

Pokud je „svoboda“ napsaná jen na hlavních Kaťuší a balistických střel, vždy je něco velmi, velmi špatně.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 119 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.