31.8.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Čapí hnízdo versus svatá Barbora

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 31|08|2015

Na rekonstrukci areálu někdejší usedlosti zvané Nový Dvůr Semtín dostal Babiš příspěvek z evropských fondů 50 milionů korun. Výsledkem je luxusní kýč Čapí hnízdo, tvářící se jako ekofarma. Z Babiše se zde prý stává, podobně jako Ladislav Smoljak ve filmu Na samotě u lesa pan otec ve mlýně, venkovský sedlák milující zvířátka.

Věřím, že 50 milionový příspěvek z fondů EU, neposloužil k výstavbě plotu, kterým je celý devadesátihektarový pozemek, na kterém se Babišovo sídlo rozprostírá, kompletně obehnaný plotem. Dotace z evropských fondů mají primárně sloužit především lidem, nikoliv k realizaci luxusních podnikatelských sídel.

Do Čapího hnízda  se člověk dostane pouze přes vrátnici. Od první do poslední chvíle je pod dohledem všudypřítomných kamer. Ubytovací prostory se prý prohlížet nesmějí. Hotel, farma, ekocentrum i restaurace nejsou vzhledem k cenám pro každého, určitě ne pro okolní sedláky a místní olbramovičáky. Káva jako na Letišti Václava Havla v Praze stojí 80 korun.

A třešnička na dortu. Firma Imoba ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše prodala státu část pozemků kolem Čapího hnízda, ovšem za osminásobek ceny stanovené znalcem. Půdu, na které má vyrůst obchvat Olbramovic, vykupuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Výkup za násobky původních cen umožnil zákon, který prosadil tehdejší ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl ovšem chování firmy IMOBA pro Českou televizi v roce 2014 popsal jinak. Navýšení ceny podle něj přímo vyžadovala: „K oslovení všech vlastníků došlo v roce 2008. V rámci tohoto kroku došlo k jednání se zástupci firmy IMOBA, na kterém byl podmíněn prodej pozemků navýšením výkupní ceny. V září 2013 proběhlo jednání se zástupcem firmy IMOBA, který souhlasil s prodejem pozemků. V květnu 2014 byla s velkou medializaci připravována novelizace zákona, která způsobila odpor vlastníků cokoli prodat. ŘSD pokračovalo s výkupy až po její účinnosti.“

Jinými slovy, Babišova firma IMOBA si počkala na chvíli, kdy vstoupil Prachařem navržený zákon v platnost. Jakoby o něm věděla dopředu. A pak pozemky prodala. Za osminásobek.

sgl-projekt-capi-hnizdo-02 (1)

Babišovi vadí, že stát chce odkoupit pozemky od jiného miliardáře Zdeňka Bakaly za 200 milionů korun. Hodlá v lokalitě Nad Barborou na Karvinsku vybudovat průmyslovou zónu, která by měla posléze zajistit až 2 000 pracovních míst.

Tedy ne že by mi byly kšefty Zdeňka Bakaly, někdejšího premiéra Grosse a někdejšího ministra financí Sobotky, kteří Bakalovi OKD se čtyřiceti tisíci byty  i se zmíněnými pozemky kdysi prodali za hubičku, sympatické, ale není přece možné určovat, kdo smí státu pozemky prodat a kdo nikoliv. Babiš si ale postavil hlavu, Bakalu prostě nemá rád, a tak nic nedostane. Pozemky by měl prodat státu – za jednu korunu.

Tak Babišovy pozemky státu za osminásobek ceny, odhadnuté znalcem, a Bakalovy pozemky, mající zřejmě cenu 200 milionů korun, státu za jednu korunu.  

Babišovi prý vadí, že Bakala vysává stát a neplní své povinnosti vůči státu.  

Ale pokud se dobře pamatuji, Miroslav Kalousek za nejkvětšího příjemce dotací a největšího vyhýbače placení daní označil Babišův Agrofert. Jeho firmy, podle Kalouska, připravují veřejné rozpočty o desetinásobně větší objemy než platební morálka živnostníků. “Pan Havlíček, když zatají klobásu, připraví státní rozpočet o sedm korun šedesát. Pan Babiš jenom na biopalivech chce okrást veřejné rozpočty o pět miliard a jenom v případě Synthesie Pardubice okrádá veřejné rozpočty o dalších pět miliard,” řekl předseda poslanců TOP 09 a Starostů, podle kterého je Babiš “největší daňový neplatič a největší dojič veřejných rozpočtů”.

Kalousek ve sněmovně přirovnal Babiše k pijavici. Poté, co se proti tomu ohradila předsedající Jaroslava Jermanová (ANO), ke klíštěti a po dalším upozornění od řídící schůze k tasemnici. Čeština je jazyk neobyčejně bohatý.

Usnesení vlády o vzniku průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné se nakonec měnit nebude. Babiš tentokrát prohrál svůj souboj s ČSSD a KDU – ČSL. Většinovou podporu pro svoji selektivní politiku nezískal.

Oba miliardáři si nakonec mohou mnout ruce. Babiš má svůj osminásobek a Bakala dostane svých 200 milionů, když předtím prodal třiačtyřicet tisíc bytů, které měl za netržních podmínek přednostně nabídnout stávajícím nájemníkům, mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital. V našem milém oligarchizovaném státě to odnese daňový poplatník. Jako vždycky. 

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
2 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.