VIRROUSKA
18.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Byznys s testy na COVID-19

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMinisterstvo zdravotnictví vydalo maximální cenu za test na nemoc COVID-19 . Některé laboratoře už odmítají za takovou cenu službu poskytovat a Roman Prymula se přimlouvá za „přepočtení ceny“.

Cena testů na nemoc COVID -19 byla až necelé tři tisíce korun. Ministerstvo zdravotnictví nyní vydalo výměr s maximální cenou za test na cca 1700 Kč a došlo k „zajímavé“ reakci. Některé laboratoře ministerský výměr ignorovaly a dál požadovaly ceny na úrovni 3000 Kč. Jiné pak oznámily, že testování přestanou provádět.

Ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) reakce části laboratoří překvapila. „Té kritice nerozumím. Cena, kterou jsme nastavili pro samoplátce, odpovídá dosavadním úhradám od zdravotních pojišťoven za provedené testy. Doposud jsem nezaznamenal od laboratoří, že by náklady nepokryly,“ uvedl pro server Lidovky.cz.Jeho náměstek, epidemiolog Roman Prymula však připustil, že problém s nízkou cenou mohou mít například malé laboratoře a měl by se řešit. „Snížení maximální částky za testy mělo pomoci lidem, kteří si stěžovali na vysoké ceny. Jsem pro to, abychom to překalkulovali, protože není v našem zájmu, aby laboratoře netestovaly,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Výše uvedené stojí zato doplnit prostou násobilkou. V Česku se provádí až 10000 testů denně, průměrně něco kolem 8000 testů. Do testování je zapojeno několik desítek laboratoří. Z tohoto faktu vyplývá, že každá laboratoř zhotoví řádově sto testů denně. Pokud si za testy počítaly laboratoře až 3000 Kč, měly denní příjem až 300000 Kč!!! Měsíčně si tak laboratoře přišly až na necelý milion korun v příjmech. To už je velmi slušná „sumička“. Vykládat do médií, že při pokrácení příjmu na polovinu, tj. řádově na půl milionu korun měsíčně, je ekonomicky nevýhodné testy dělat, je sice pravdou – už to není takový byznys, ale i tak zůstává na mzdy personálu, který se testy zabývá, jistě dost finančních prostředků.

Co se ceny za testování ve světě týče, je nabídková cena často i mnohonásobně vyšší, než udává ministerský výměr. Například laboratoř Bumrungrad International Hospital v Thajsku inzeruje na internetu cenu za test na nemoc COVID-19 ve výši cca 8500 Kč. Taková cena by byla pro české laboratoře samozřejmě cenou snů. Vzhledem k tomu, že negativní test na nemoc COVID-19 je součástí možnosti vyhnout se čtrnácti denní karanténě po návratu z ciziny, byl by to pro laboratoře doslova byznys k nezaplacení.

Nicméně, zastropování ceny testu odpovídá českému regulovanému zdravotnictví. Osobně jsem přesvědčen, že by v podmínkách volné soutěže nakonec cena klesla i bez nařízené regulace, samozřejmě bez nekalých obchodních praktik typu kartelové dohody. Kdy by se tak stalo si, ovšem neodvažuji předvídat. Považuji proto zásah státu v tuto chvíli za adekvátní dané situaci. Plně chápu i „rozhořčení“ laboratoří, protože mít na testování 1500 Kč navíc oproti platbě pojišťoven se „vyplatí“. U Prymuly pak vidím, že je skutečně na odchodu do privátního sektoru.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 987 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.