VIRROUSKA
18.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Byznys s testy na COVID-19

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMinisterstvo zdravotnictví vydalo maximální cenu za test na nemoc COVID-19 . Některé laboratoře už odmítají za takovou cenu službu poskytovat a Roman Prymula se přimlouvá za „přepočtení ceny“.

Cena testů na nemoc COVID -19 byla až necelé tři tisíce korun. Ministerstvo zdravotnictví nyní vydalo výměr s maximální cenou za test na cca 1700 Kč a došlo k „zajímavé“ reakci. Některé laboratoře ministerský výměr ignorovaly a dál požadovaly ceny na úrovni 3000 Kč. Jiné pak oznámily, že testování přestanou provádět.

Ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) reakce části laboratoří překvapila. „Té kritice nerozumím. Cena, kterou jsme nastavili pro samoplátce, odpovídá dosavadním úhradám od zdravotních pojišťoven za provedené testy. Doposud jsem nezaznamenal od laboratoří, že by náklady nepokryly,“ uvedl pro server Lidovky.cz.Jeho náměstek, epidemiolog Roman Prymula však připustil, že problém s nízkou cenou mohou mít například malé laboratoře a měl by se řešit. „Snížení maximální částky za testy mělo pomoci lidem, kteří si stěžovali na vysoké ceny. Jsem pro to, abychom to překalkulovali, protože není v našem zájmu, aby laboratoře netestovaly,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Výše uvedené stojí zato doplnit prostou násobilkou. V Česku se provádí až 10000 testů denně, průměrně něco kolem 8000 testů. Do testování je zapojeno několik desítek laboratoří. Z tohoto faktu vyplývá, že každá laboratoř zhotoví řádově sto testů denně. Pokud si za testy počítaly laboratoře až 3000 Kč, měly denní příjem až 300000 Kč!!! Měsíčně si tak laboratoře přišly až na necelý milion korun v příjmech. To už je velmi slušná „sumička“. Vykládat do médií, že při pokrácení příjmu na polovinu, tj. řádově na půl milionu korun měsíčně, je ekonomicky nevýhodné testy dělat, je sice pravdou – už to není takový byznys, ale i tak zůstává na mzdy personálu, který se testy zabývá, jistě dost finančních prostředků.

Co se ceny za testování ve světě týče, je nabídková cena často i mnohonásobně vyšší, než udává ministerský výměr. Například laboratoř Bumrungrad International Hospital v Thajsku inzeruje na internetu cenu za test na nemoc COVID-19 ve výši cca 8500 Kč. Taková cena by byla pro české laboratoře samozřejmě cenou snů. Vzhledem k tomu, že negativní test na nemoc COVID-19 je součástí možnosti vyhnout se čtrnácti denní karanténě po návratu z ciziny, byl by to pro laboratoře doslova byznys k nezaplacení.

Nicméně, zastropování ceny testu odpovídá českému regulovanému zdravotnictví. Osobně jsem přesvědčen, že by v podmínkách volné soutěže nakonec cena klesla i bez nařízené regulace, samozřejmě bez nekalých obchodních praktik typu kartelové dohody. Kdy by se tak stalo si, ovšem neodvažuji předvídat. Považuji proto zásah státu v tuto chvíli za adekvátní dané situaci. Plně chápu i „rozhořčení“ laboratoří, protože mít na testování 1500 Kč navíc oproti platbě pojišťoven se „vyplatí“. U Prymuly pak vidím, že je skutečně na odchodu do privátního sektoru.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 075 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)