20.2.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Bývalá pečovatelka Barnevernu promluvila o děsivých praktikách

Sdílejte článek:

TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ 20|02|2015

Norka Elisabeth Bettan Kjelstad je matkou jedné dcery a také trojnásobnou babičkou. Mohla by si nyní užívat spokojeného stáří a důchodu. Jenomže, život jí změnil Barnevernet, kde pracovala jako pečovatelka. Stala se svědkem hrůzných praktik této instituce, proto svoji práci po šesti letech skončila. Její svědectví je pro nás cenné v tom, že byla několik let „insiderem.“ Z této pozice potvrzuje mnohé z toho, co už víme z případu Evy Michalákové. 

Obětí může být opravdu každý….

Poměry uvnitř organizace, která měla chránit blaho dětí, jí otřásly. Děti mohly pouze zřídka vídat své rodiče a nesměly s nimi mluvit vlastní mateřštinou. Sama se svěřila, že zoufalí rodiče jí volali, co je s jejich dětmi. Ona ale mohla odpovědět jen to, že jsou v pořádku. A to samozřejmě i v případech, kdy to nebyla pravda. ¨

Zkrátka je zcela jasné, že to, co jsme se dozvěděli z případu kluků Denise a Davida, zdaleka nebylo ojedinělé. Představa práce v takovém prostředí, kde není možné nahlas říkat pravdu, musí být pro normálního člověka děsivá.

 Neznalost zákona neomlouvá

 Příběh bývalé pečovatelky v sobě nese velmi krutou ironii osudu. Při odchodu z Barnevernetu nejspíše vůbec netušila, že na seznam obětí instituce, pro kterou pracovala, brzy přibude také ona sama. Potkal ji podobný osud jako Evu Michalákovou, protože i zmíněná paní Elisabeth zatím neúspěšně bojuje za navrácení dětí, v tomto případě vnuků.

Obvykle platí, že neznalost zákona neomlouvá a je pravdou, že ve spárech Barnevernetu se často ocitají cizinci, kteří dobře neznají místní prostředí. Účinná ochrana neexistuje.  Ani dokonalá znalost Barnevernetu nemusí člověku vůbec pomoci vyhnout se nepříjemnostem s ním.

barnevernet

 …stačí nesmyslné udání

 Máte-li v rodině děti a zároveň člověka, který vám chce škodit, potom máte zároveň i pádný důvod k obavám. Barnevernet si v tomto nebere příliš velké servítky a nějaké důkazy jej příliš nezajímají. Bývalá pečovatelka se sama nechala slyšet, že k odebrání stačí pouhé udání. Nic více.

 Paní Kjelstad  měla nemocnou dceru, trpící poporodními depresemi.  Jako babička pečovala o jednu ze svých vnuček. Těsně poté, co skončila s prací pečovatelky, napsal její exmanžel šestistránkové udání, v němž vylíčil svoji bývalou choť jako alkoholičku, feťačku a vůbec člověka, který se nedokáže o vnučku postarat. Dítě jí bylo, jak asi správně tušíte, odebráno.  

Další dvě vnoučata sebrali přímo její dceři, a to kvůli nesmyslnému obvinění, že se o ně prý špatně starala. Myslíte si, že v péči BV bylo dětem lépe? Samozřejmě ani náhodou. Podle jejích slov byla nejstarší vnučka v péči Barnevernetu dokonce bita. Na schůzky měla navíc přicházet v otrhaných a špinavých šatech.  Instituce, která má chránit děti, tak nejenže dětem nepomáhá, ale naopak dává prostor k jejich fyzickému a nejspíše i psychickému trýznění. Takhle má tedy vypadat ochrana dětí?

Stovky článků upozorňují na norské praktiky.

Článku s „norskou tématikou“ už bylo napsáno mnoho a odstartoval je právě případ Evy Michalákové a jejích dětí. Nikoho, kdo už něco ví, jak to v norské sociálce chodí, může ještě něco překvapit.  Snad ani to, že zde mimochodem mohl působit člověk, u něhož se během rozsáhlé mezinárodní razie zjistilo, že má zálibu v dětské pornografii.

Paní Elisabeth Bettan Kjelstad dnes pracuje se svým nynějším manželem pro organizaci  3. mai  vi krever gransking av barnevernet (3. Květen, chceme vyšetřování Barnevernetu). Patří k těm málo lidem, co se odvážili promluvit. Věřím, že když problémy spojené s norskou ochranou dětí začínají prosakovat na veřejnost i v Norsku, budou se ozývat i další. Systém, který měla možnost dokonale poznat zevnitř, až nápadně připomíná totalitní společnost v malém. Jak dlouho nad tím bude ještě Norsko zavírat oči a mlčet nad tím, co se děje?

Přeji hezký den a veselou mysl!

ZDROJ: Tomáš Zdechovský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 143 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.