notre-dame-fire-crop1504a
18.4.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Být tak Notre-Dame mešitou

Sdílejte článek:

LU LINA

Hořící katedrála Notre-Dame získala okamžitě obrovskou mediální publicitu. Událost je popisována jako obrovská a ojedinělá tragédie, která Francouze zasáhla a rozplakala. Velice zajímavé pak bylo, že oheň ještě plápolal a novináři už měli jasno, že ji určitě nikdo nezapálil a zároveň nám ukazovali, kdo všechno už o požáru šíří ošklivé dezinformace.

Což o to, tragédie to je a pravděpodobně se části Francouzů i nějak dotkla. A pár těch emočně labilnějších jistě i tu slzu uronil. Ale v tak silně islamizované zemi, jako je Francie se přímo nabízí otázka, jestli byli požárem křesťanské katedrály zasaženi a plakali i její muslimští občané. Sociální sítě ukázaly v tomto směru ledacos, ale smutek a pohnutí nikoliv. Ovšem ta spousta veselých smajlíků vyslaných do prostoru uživateli s orientálně vyhlížejícími jmény je, jak jistě chápete, čistý fake. Protože muslimové přece tragédie nevěřících nikdy neslaví. Například po 11. září taky truchlili a po Charlie Hebdo jakbysmet.

No, a potom tady máme tu věc celkové prezentace požáru nejznámější evropské katedrály jako něčeho velice vzácně tragického a naprosto ojedinělého. Tedy jako něčeho, co se neděje nijak často. Ano, pokud bychom vzali za bernou minci mainstreamové zpravodajství, pak se skutečně jedná o naprosto ojedinělou událost, protože pokud vnímáte realitu jejich prostřednictvím, nic takového jako útoky na kostely a katedrály se ve Francii neděje a hořící Notre-Dame je bleskem z čistého nebe.

Není. Na iDnesu dnes vyšel článek s titulkem „Požáru v Notre-Dame předcházela série vandalských útoků proti kostelům“ a ten obsahuje poměrně zajímavé informace které tento požár, jakkoliv mohl vzniknout neúmyslně, dávají do zcela jiného kontextu. Mimochodem, jak většinou na iDnesu nenechám nit suchou, tak v tomto případě smekám. Zahlédnout na něm záblesk skutečné novinařiny místo obvyklé slabomyslné propagandy je skutečně potěšující.

Z článku vyplývá, že pouze od počátku tohoto roku už došlo po celé Francii k celé sérii vandalských útoků proti kostelům a katedrálám, přičemž tyto útoky před měsícem vyvrcholily pokusem o zapálení druhé největší pařížské katedrály sv. Sulpicia, která je nedaleko Notre-Dame. Pachatele se, vyjma jednoho případu, nepodařilo nikdy dopadnout a o onom jediném dopadeném neexistují žádné bližší informace.

Velice zajímavá je také informace, že o těchto opakovaných útocích informovaly takoví mediální giganti, jako například katolická tisková agentura, týdeník Le Point a jako jediné známější noviny pak Daily Express. Reutersu, BBC či Guardianu ty lapálie zřejmě nestály za pozornost. Asi měly hodně práce s vyráběním fejků o Trumpově ruské stopě. Nu, a protože o útocích na francouzské kostely nepsal The Guardian, tato hlavní a často jediná studnice informací přejímaných pokrokovými českými médii, tak se o nich u nás nepsalo ani nemluvilo. Hlubší rešerše francouzských médií se v těchto institucích zřejmě neprovádí. Což je evidentně škoda, protože nám tak unikají poměrně zajímavé informace, které by nás – když patříme na Západ – mohli připravit na to, co nás v budoucnu také čeká.

Napadá mne, že by se jim mohla věnovat třeba „obyčejná francouzská holka“ Emma Smetana, jejíž selfíčko s hořící katedrálou bylo pro mnoho ne tak úspěšných lidí velice inspirativní a probudilo v nich dosud dřímající talenty.

Ovšem to je ta optimističtější varianta. Ta pesimistická praví, že série útoků na francouzské kostely našim médiusům pochopitelně neunikla, ale cíleně o ní neinformovali. Asi aby nevyděsili prostý lid, který by to z nevzdělanosti jistě okamžitě chybně interpretoval a mohlo by dojít k populismu a šíření nenávisti. Ačkoliv možná jsem pouze zbytečně konspirativní a neřekli nám to prostě proto, že to nepovažovali za důležité a museli nás informovat o mnoha zásadnějších událostech. Třeba o tom, jaký je provoz na D1, o rasismu SPD, o sílící islamofobii a o tom, že hidžáb je symbolem ženské hrdosti a že začal ramadán.

Pokud si do gůglu zadáte „útoky na kostely Francie“, získáte žalostně málo informací a všechny pocházejí z ééé…málo známých zdrojů. Jinými slovy podle českých médií se nedějí. Zajímavé. A hlavně „dezinformacím“ velice nahrávající.

Jako vždy si zkouším představit, co by se v tomto směru dělo, kdyby ve Francii někdo celé měsíce a roky útočil na mešity. Kdyby někdo opakovaně ničil jejich vybavení a sakrální předměty, trhal korán a kreslil po jejich zdech výkaly půlměsíc. Neřkuli, kdyby někdo nějakou ve finále zapálil nebo v ní podřízl imáma. Také to vidíte v barvách? Ty dennodenní informace o vývoji „causy islamofobních útoků na mešity“ v hlavním čase a na hlavních stránkách? Zasvěcené komentáře „expertů“ ? Ty speciály ČT po každém novém útoku o rostoucí islamofobii nejen ve Francii a o nutnosti zpřísnit zákony proti nenávisti? Langšádlovou v hidžábu, jak moudře promlouvá o mírumilovnosti islámu, nutnosti konečně ukamenovat Le Penovou a navrhující jako evropské pokání právo automatického azylu v EU pro každého, kdo zvládne odříkat Fatihu?

A co by se dělo, kdyby tato dlouhá série útoků vyvrcholila obrovským ničivým požárem té největší francouzské mešity. Jistě by to pak žurnalisté také s ničím nespojovali a už vůbec ne s těmi předchozími, poměrně nápadně podobnými událostmi. A zcela jistě by se o nich v těch záplavách reportáží a článků také ani jednou nezmínili. Protože když po celé sérii útoků proti mešitám shoří ta úplně největší a nejznámější, tak to určitě s ničím nesouvisí, je to jasná náhoda a nemá cenu se pokoušet to s něčím spojovat. To ostatně novináři přece nikdy nedělají.

Ať už Notre-Dame shořela díky náhodě nebo úmyslu, faktem je, že jejímu zničení předcházela série útoků na křesťanské svatostánky, včetně žhářství. Což tomuto požáru dává další rozměr,  který by i ve fázi, kdy příčina požáru není dosud známa, měl být médii akcentován, protože se to prostě přímo nabízí. A v jiných případech tak média bez nejmenšího ostychu činí a často dokonce spojují věci, nad kterými zůstává rozum stát.

Tak proč ten ostych v případě požáru Notre-Dame, sv. Sulpicia a desítek jiných poničených a znesvěcených kostelů? Není to snad dostatečně politicky korektní? Mohl by se snad někdo spojením toho, co se přímo nabízí cítit nekomfortně či dokonce utiskovaně?

Autor: 

 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 539 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.