notre-dame-fire-crop1504a
18.4.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Být tak Notre-Dame mešitou

Sdílejte článek:

LU LINA

Hořící katedrála Notre-Dame získala okamžitě obrovskou mediální publicitu. Událost je popisována jako obrovská a ojedinělá tragédie, která Francouze zasáhla a rozplakala. Velice zajímavé pak bylo, že oheň ještě plápolal a novináři už měli jasno, že ji určitě nikdo nezapálil a zároveň nám ukazovali, kdo všechno už o požáru šíří ošklivé dezinformace.

Což o to, tragédie to je a pravděpodobně se části Francouzů i nějak dotkla. A pár těch emočně labilnějších jistě i tu slzu uronil. Ale v tak silně islamizované zemi, jako je Francie se přímo nabízí otázka, jestli byli požárem křesťanské katedrály zasaženi a plakali i její muslimští občané. Sociální sítě ukázaly v tomto směru ledacos, ale smutek a pohnutí nikoliv. Ovšem ta spousta veselých smajlíků vyslaných do prostoru uživateli s orientálně vyhlížejícími jmény je, jak jistě chápete, čistý fake. Protože muslimové přece tragédie nevěřících nikdy neslaví. Například po 11. září taky truchlili a po Charlie Hebdo jakbysmet.

No, a potom tady máme tu věc celkové prezentace požáru nejznámější evropské katedrály jako něčeho velice vzácně tragického a naprosto ojedinělého. Tedy jako něčeho, co se neděje nijak často. Ano, pokud bychom vzali za bernou minci mainstreamové zpravodajství, pak se skutečně jedná o naprosto ojedinělou událost, protože pokud vnímáte realitu jejich prostřednictvím, nic takového jako útoky na kostely a katedrály se ve Francii neděje a hořící Notre-Dame je bleskem z čistého nebe.

Není. Na iDnesu dnes vyšel článek s titulkem „Požáru v Notre-Dame předcházela série vandalských útoků proti kostelům“ a ten obsahuje poměrně zajímavé informace které tento požár, jakkoliv mohl vzniknout neúmyslně, dávají do zcela jiného kontextu. Mimochodem, jak většinou na iDnesu nenechám nit suchou, tak v tomto případě smekám. Zahlédnout na něm záblesk skutečné novinařiny místo obvyklé slabomyslné propagandy je skutečně potěšující.

Z článku vyplývá, že pouze od počátku tohoto roku už došlo po celé Francii k celé sérii vandalských útoků proti kostelům a katedrálám, přičemž tyto útoky před měsícem vyvrcholily pokusem o zapálení druhé největší pařížské katedrály sv. Sulpicia, která je nedaleko Notre-Dame. Pachatele se, vyjma jednoho případu, nepodařilo nikdy dopadnout a o onom jediném dopadeném neexistují žádné bližší informace.

Velice zajímavá je také informace, že o těchto opakovaných útocích informovaly takoví mediální giganti, jako například katolická tisková agentura, týdeník Le Point a jako jediné známější noviny pak Daily Express. Reutersu, BBC či Guardianu ty lapálie zřejmě nestály za pozornost. Asi měly hodně práce s vyráběním fejků o Trumpově ruské stopě. Nu, a protože o útocích na francouzské kostely nepsal The Guardian, tato hlavní a často jediná studnice informací přejímaných pokrokovými českými médii, tak se o nich u nás nepsalo ani nemluvilo. Hlubší rešerše francouzských médií se v těchto institucích zřejmě neprovádí. Což je evidentně škoda, protože nám tak unikají poměrně zajímavé informace, které by nás – když patříme na Západ – mohli připravit na to, co nás v budoucnu také čeká.

Napadá mne, že by se jim mohla věnovat třeba „obyčejná francouzská holka“ Emma Smetana, jejíž selfíčko s hořící katedrálou bylo pro mnoho ne tak úspěšných lidí velice inspirativní a probudilo v nich dosud dřímající talenty.

Ovšem to je ta optimističtější varianta. Ta pesimistická praví, že série útoků na francouzské kostely našim médiusům pochopitelně neunikla, ale cíleně o ní neinformovali. Asi aby nevyděsili prostý lid, který by to z nevzdělanosti jistě okamžitě chybně interpretoval a mohlo by dojít k populismu a šíření nenávisti. Ačkoliv možná jsem pouze zbytečně konspirativní a neřekli nám to prostě proto, že to nepovažovali za důležité a museli nás informovat o mnoha zásadnějších událostech. Třeba o tom, jaký je provoz na D1, o rasismu SPD, o sílící islamofobii a o tom, že hidžáb je symbolem ženské hrdosti a že začal ramadán.

Pokud si do gůglu zadáte „útoky na kostely Francie“, získáte žalostně málo informací a všechny pocházejí z ééé…málo známých zdrojů. Jinými slovy podle českých médií se nedějí. Zajímavé. A hlavně „dezinformacím“ velice nahrávající.

Jako vždy si zkouším představit, co by se v tomto směru dělo, kdyby ve Francii někdo celé měsíce a roky útočil na mešity. Kdyby někdo opakovaně ničil jejich vybavení a sakrální předměty, trhal korán a kreslil po jejich zdech výkaly půlměsíc. Neřkuli, kdyby někdo nějakou ve finále zapálil nebo v ní podřízl imáma. Také to vidíte v barvách? Ty dennodenní informace o vývoji „causy islamofobních útoků na mešity“ v hlavním čase a na hlavních stránkách? Zasvěcené komentáře „expertů“ ? Ty speciály ČT po každém novém útoku o rostoucí islamofobii nejen ve Francii a o nutnosti zpřísnit zákony proti nenávisti? Langšádlovou v hidžábu, jak moudře promlouvá o mírumilovnosti islámu, nutnosti konečně ukamenovat Le Penovou a navrhující jako evropské pokání právo automatického azylu v EU pro každého, kdo zvládne odříkat Fatihu?

A co by se dělo, kdyby tato dlouhá série útoků vyvrcholila obrovským ničivým požárem té největší francouzské mešity. Jistě by to pak žurnalisté také s ničím nespojovali a už vůbec ne s těmi předchozími, poměrně nápadně podobnými událostmi. A zcela jistě by se o nich v těch záplavách reportáží a článků také ani jednou nezmínili. Protože když po celé sérii útoků proti mešitám shoří ta úplně největší a nejznámější, tak to určitě s ničím nesouvisí, je to jasná náhoda a nemá cenu se pokoušet to s něčím spojovat. To ostatně novináři přece nikdy nedělají.

Ať už Notre-Dame shořela díky náhodě nebo úmyslu, faktem je, že jejímu zničení předcházela série útoků na křesťanské svatostánky, včetně žhářství. Což tomuto požáru dává další rozměr,  který by i ve fázi, kdy příčina požáru není dosud známa, měl být médii akcentován, protože se to prostě přímo nabízí. A v jiných případech tak média bez nejmenšího ostychu činí a často dokonce spojují věci, nad kterými zůstává rozum stát.

Tak proč ten ostych v případě požáru Notre-Dame, sv. Sulpicia a desítek jiných poničených a znesvěcených kostelů? Není to snad dostatečně politicky korektní? Mohl by se snad někdo spojením toho, co se přímo nabízí cítit nekomfortně či dokonce utiskovaně?

Autor: 

 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Jiří Novák 100,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Milan Černý 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 078,00 Kč
Vybráno 43.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 505 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.