SOCIALOBCHOD
23.10.2019
Kategorie: Historie

Byl život za socialismu v ČSSR lepší?

Sdílejte článek:

ZDENĚK ŠVRČEK 

Tak jsem včera narazil v TV na prezentaci výzkumu, ze kterého bylo jasné, že v ČR hodně lidí považuje život v socialismu za lepší. Proč bych se měl divit? Vztáhnu to na svůj vlastní život.

V socialismu jsem prožil 33 let a to je pořád věk, kdy si člověk neklade vážné otázky. Vše je krásné, mládí ještě neuprchlo. A k dnešku jsem žil v socíku přece jen stále větší polovinu života! Tu lehčí a jasnější, protože celou v mládí.

Práce – zodpovědná, ale většinou pro hlavu jednoduchá, ta obrdůležitá rozhodnutí páchal někdo jiný a pokud jste odvedli své, bylo vše OK. Pokud jste zvládli základy a praxi, byla to rutina. Rodina v klidu, školka i škola dětí jasná, já i manželka v práci.

Bydlení – bez větší starosti v podnikovém bytě, později stavba, žádný problém s výběrem materiálu, co bylo bylo, ruce zdravé, šest let tvrdé práce a je to. Půjčka za směšný úrok, většinou však vše z výdělku.

Zábava – jednoduchá bez hlubokého přemýšlení, sportem sice k trvalé invaliditě, avšak v tom čase ještě daleko, předaleko. Ženy lehkomyslné, kamarádi zábavní.

Každý věděl kam šlápnout aby nepřešlápl. Cestování jen tam, kam bylo možno a pro ty, kdo si na to ušetřili.

Politika mě nezajímala, protože nebyla šance se jí věnovat jinak než jako komouš a moje heslo znělo “bez pomocí komoušů životem se prokoušu”. Kdybych to heslo a rodinnou výchovu zradil, předkové, “agrárně-buržoasní živlové”, by se v hrobě obraceli.

***

Proč jsem vlastně nebyl spokojen a proč mi dalších 20 let po tzv. “sametu” připadalo nádhernějších? Protože teprve pak se otevřely obzory a to nemyslím jen ty cestovní. Svoboda se to jmenuje. (A jsem vděčen za to, že se v ní dobře orientují i mé děti, které socialismus tehdy ještě nestačil tak hodně zasáhnout.)

No jo, ale aby si tu svobodu jeden užil, musel přece jen vynaložit trochu té námahy, profouknout závity zakrnělé šedé kůry a kdo nebyl zvyklý aspoň po část uplynulé socialistické doby namáhat hlavu víc, než stačilo k tomu, aby dostal výplatu a spoléhal se na rozhodnutí jiných, ten měl pocit, že je vše těžké, přetěžké a dosud vzhlíží k té době s nostalgií. Tyranie statu quo se tomu říká. Postihuje to lidi všech kategorií a vzdělání.

(Snad jsem měl na rozdíl od jiných štěstí, že po tu přelomovou dobu 1987 – 1991 jsem už musel hodně přemýšlet – změna v pracovním zařazení si to vyžadovala a nebylo to jen o práci.)

Proč se mi nyní dalších uplynuvších deset let zase už nelíbí? Protože si kladu ty vážné otázky, které jsem si těch prvních třiatřicet let nekladl, protože jsem zažil těch druhých dvaadvacet krásných let a protože vidím zas utahující se šrouby, zas se natahují chapadla jediné správné ideologie, svobodu zase nahrazují regulace a co hůř, světem k tomu začínají hýbat nebývalé ptákoviny, kterých se ani komouši nedopouštěli. A tento současný vládnoucí systém nám všem do běžných životů kecá více, než to dělali oni.
To vše jistě u mnohých jen umocňuje pocit nostalgie a vzhlížení k době minulé.

Omlouvám se za delší pokec, ale snad jsem to vyjádřil srozumitelně. Myslíte, že nemůže být ještě hůř? Viz obrázek.

74236340_1171175133073683_7211787377507827712_n

Autor: Zdeněk Švrček

Za komunistů, před rokem 1989, bylo ...

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 260 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
346 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.