hong-kong-864884_960_720
2.4.2019
Kategorie: Ekonomika

Bydlení a život v anarchokapitalismu

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL

Někdy přemýšlím nad tím jak by vypadal život ve městech, vesnicích a obecně, kdyby lidstvo došlo do bodu, který by byl velice blízko tomu, co nazýváme „anarchokapitalismus“.

Město je obvykle složeno ze dvou částí. První je veřejný prostor (tj. silnice, ulice, parky, chodníky, nadchody, podchody, obecně infrastruktura, a tak dále) a druhý je soukromý prostor (domy, byty, pozemky firem a tak dále). Protože veřejný prostor obvykle vlastní stát, je docela obtížné si představit, že by mohl být vlastněn soukromou osobou. Možná i to je důvod, proč je „A kdo by stavěl bez státu silnice?“ první otázka, kterou lidé pokládají, když se setkají s anarchokapitalismem.

V anarchokapitalismu by město mohlo být vlastněno několika lidmi i firmami. A když řeknu „vlastní“, obvykle si druzí (a to jak etatisté, tak o někteří anarchokapitalisté) automaticky představí to, že ta firma vlastní i soukromé pozemky druhých lidí. To znamená, že třeba vlastním dům v části města X a část města X vlastní firma A, takže vlastnictví firmy A je nadřazeno mému vlastnictví domu.

To pak znamená, že firma A může uplatňovat své zákony. Čili třeba zakáže ve městě X brát drogy, takže se tenhle zákaz vztahuje i na mě.

Osobně se k této představě nepřikláním. Myslím, že vlastnictví firmy A končí tam, kde začíná mé vlastnictví domu (včetně třeba zahrady, příjezdové cesty a kousku chodníku venku). A pokud by mi tato firma chtěla vnutit pravidla, bylo by to nejspíše porušení principu neagrese.

To je podle mě zásadní věc pro svobodu jako takovou, protože stát mi může říkat, co na svém pozemku smím či nesmím, což v bezstátní společnosti nikdo standardně nemůže.

Aby tato firma mohla vlastnit celou část města včetně všech domů a pozemků a firem, musela by ho od každého odkoupit individuálně. Jinak to nejde.

Na druhou stranu je tady celá řada ALE.

První je, že nějakou část města či čtvrť či ulici může zbudovat nějaký developer od nuly. Koupí pozemek, postaví na něm domy a silnice. Domy pak pronajímá, což znamená, že pokud tam chci bydlet (tj. pronajmout si dům), musím souhlasit s nějakými pravidly, které mi nastaví. A pak už je mohou vynucovat, aniž by porušili princip neagrese.

To znamená, že spolu uzavřeme nějakou smlouvu, která bude definovat pravidla a omezení, kterými se musím řídit já, pak pravidla a omezení, kterými se musí řídit ta firma. Definovala by obecně mnoho různých práv a povinností a vztahů. Taková smlouva by mi mohla nastavit pravidla a omezit moc firmy do takové míry, aby se ve městě dalo důstojně žít.

Je možné, že by si takové developerské firmy mezi sebou konkurovaly. A to znamená, že pokud by byla firma, která by měla příliš nesmyslná pravidla, lidé by se prostě přestěhovali jinam – do jiné ulice, části města či úplně do jiného města.

Což mě přivádí k otázce stěhování. Domnívám se, že stěhování by v bezstátní společnosti bylo teoreticky daleko jednodušší než dnes. Dnes existuje mnoho byrokracie, která je svázaná s místem bydliště. Kdybych se chtěl přestěhovat, musel bych to nahlásit na celé řadě úřadů a vyřídit si velké množství povolení.

Když se třeba podíváme do USA, tam je běžné, že rodina jednoduše prodá dům (dá si před něj ceduli „For sale“) a přestěhuje se do jiného státu. Třeba za prací. To není tady v ČR tak úplně běžné. Proč tomu tak je? Je to pochopitelně dané mnoha faktory, včetně odlišné mentality a historie a tak dále. Svou roli ale nepochybně může hrát fakt, že USA bývala relativně dost svobodná a bohatá země.

Nehledě na to, že svět má tendenci se globalizovat. Dnes je více běžné, že se člověk sebere a přestěhuje se na opačnou stranu planety. Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří toužili po tom někde žít, a tak se tam prostě přestěhovali, našli práci a do dnes ve své vysněné zemi žijí.

Z toho mi vychází, že lidé v bezstátní společnosti by byli daleko ochotnější se stěhovat, a také daleko vybíravější – tedy, že budou mít náročnější požadavky na místo, kam se přestěhují.

Já osobně nemám moc rád Silvestra. Nemám rád rachejte – dělají rámus, plaší zvířata a jsou mi nepříjemné. Spoustu lidí se mnou tento názor sdílí a tvrdí, že veškerá pyrotechnika by se měla zakázat. Jedna známá, která má koně, mi říkala, že je petardy a rachejte stresují, plaší. Slyšel jsem i o případech, kdy březí klisny potratí, když jsou vystresované.

Tím bych chtěl říct dvě věci. Za prvé bych čtenáře poprosil, aby se na pyrotechniku vykašlal a dvakrát si rozmyslel,  jestli to stojí za to. Já vím, že užitek je subjektivní a interpersonálně neporovnatelný, přesto říkám – způsobuje to větší problémy, než si myslíte.

Ale za druhé z toho plyne i anarchokapitalistické poučení.

Jelikož dnes jsou lidé velice spjati se svým místem bydliště, obvykle reagují na problémy okolí tím, že volají po zákazech.

Věřím, že v anarchokapitalistické společnosti by se prostě přestěhovali jinam, protože by to nebyl takový problém.

Dokonce věřím, že lidé by se k sobě stěhovali dle svých požadavků a preferencí. Kupříkladu ti, kteří nemají rádi ohňostroje, rachejte, petardy a obecně pyrotechniku by se přestěhovali tam, kde by taková věc byla developerem zakázaná.

A tak by mohly vznikat třeba nekuřácká sousedství. Veganská sousedství. Sousedství chovatelů exotických zvířat, kde by člověku nevadilo, že jeho soused má jedovaté hady a tygry. Sousedství bez psů pro lidi, kteří nemají rádi psy. A tak dále.

Zní to přehnaně? Já osobně věřím, že poptávka na trhu by klidně mohla vést i tímhle směrem. Ale možná se pletu úplně ve všem, protože koneckonců – volný trh nelze předvídat.

Autor:  Matthias Lukl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 079 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...
18 komentářů