KLIMA3
5.9.2019
Kategorie: Společnost

Buranův manifest

Sdílejte článek:

JAN SOLDÁT

Jako se před pár lety ve společnosti nemluvilo o ničem jiném než o migrační krizi, stala se celosvětovým tématem posledního roku klimatická změna. Bylo patrně potřeba nasměrovat vzbouřené emoce nekonfliktním směrem. Nebojujeme proti konkrétním lidem nebo nějakému náboženství, bojujeme za záchranu planety.

A jestli snad žije v Evropě nějaký zpozdilec, kterému je toto běsnění cizí, rozhodla se nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, že to tak nenechá. Její nový plán, “Green deal” pro Evropu, právě vzniká a v nejbližších měsících bychom se s ním měli seznámit. Hlavní obrys je ale jasný: dosáhnout do roku 2050 (tj. za 30 let) “uhlíkově neutrální Evropy”. Je to program dvakrát sebevražedný: podle studie J.E. Lovelocka a M. Whitfielda je naopak nedostatek CO2 v atmosféře vysoce nebezpečný – přestane fungovat fotosyntéza, rostliny přestanou dýchat. Což ví i dítě školou povinné, pokud ovšem v pátek místo stávek chodí do školy.

Sebevražedný je ale i z jiných důvodů.

Letos slavíme 30 let od pádu komunismu v naší zemi, tak si my pamětníci dokážeme představit jak revoluční změny, tak i to, jak relativně krátká doba 30 let vlastně je. Pojďme se tedy podívat na to, co nás v těch příštích třech dekádách čeká. A bavme se zvláště o tom, co se týká každého z nás: jak to bude s auty, s bydlením, s cenou jídla, energií apod.

Doprava

Zákaz spalovacích motorů způsobí, že elektromobily si budou moci dovolit pouze bohatí. To povede k rozsáhlé společenské změně, k de facto kastovní společnosti, nebo spíše k návratu k feudalismu. K rozdělení na ty, kdo si budou moci dovolit cestovat, ne jen do práce, ale i dál, za hranice vlastní země, na dovolenou.

Ti ostatní budou náhle vrženi civilizačně minimálně o 100 let zpět.

Vznikne společnost ostře rozdělená na „osvícenou“ elitu ve městech a na „burany“, poddané na vesnicích. Společnost plně vyhovující lidským typům jako je u nás Matěj Stropnický nebo ve světě Emanuel Macron.

Bydlení

Razantní snaha po šetření energiemi povede k tlaku na „pasivní“ bydlení. Na všemožná zateplení, rekuperace apod. Nejvíce se to opět dotkne lidí nebohatých a obyvatel vesnic, žijících ve starých domech nebo v domech, které si pořídili levně, protože na dražší neměli prostě peníze. Neuhlíkové bydlení bude dalším krokem, který dramaticky rozevře rozdíly mezi třídou bohatých a těmi ostatními. Střední třídu to zruinuje, nižší totálně zdevastuje.

Jídlo

Kupované jídlo závratně stoupne na ceně díky nákladné dopravě.

Omezí se maso, mléčné výrobky a veškeré živočišné zboží. Proč? No přece vůli metanu, dalšímu ze skleníkových plynů, které býložravci produkují. (Nabízí se pochopitelně otázka, jestli pak vegetariánské lidstvo, kvůli zákonitě větší produkci metanu z rostlinného jídla, nebude muset řešit nový problém. Problém, co s lidmi, kteří produkují příliš metanu. Kupříkladu Německo, které je nyní etalonem boje proti klimatu, má v oblasti eliminace nepohodlných lidí rovněž bohaté zkušenosti).

Energie

Samozřejmě skokově stoupne i cena energií. Voda už teď začíná být chápána jako strategická surovina, nepochybně bude tedy brzy řádně zdaněna, aby byla zajištěna její nižší spotřeba.

Topení bude postupně obyvatelstvu omezeno jen na pár alternativ. Nejlepší je netopit, prostě se teple oblečte. Když už to jinak nejde, pak je nejlepší elektřina z obnovitelných zdrojů. A pak snad možná ten plyn, který budeme za vysoké ceny kupovat od Německa (resp. od Ruska), aby se ten Nord Stream II nestavěl zbytečně, že?

Elektřina pak také bude mnohem dražší než dnes, jelikož současné přenosová síť neumí zpracovávat výkyvy v příjmech a odběrech energie z větrných a solárních elektráren. Zvláště proto, že když vyrábíme energie nejvíce – v létě – potřebujeme ji nejméně. A když by se nám nejvíce hodila – v kalné mrazivé zimě – jako na potvoru je její výroba minimální. A skladovat elektřinu teď nějak neumíme. Takže se bude muset hodně investovat do vývoje nových technologií. A to bude drahé a zaplatíme to opět my – z daní.

Ropné velmoci

Pochopitelně naše sebevražedné chování neunikne pozornosti našich konkurentů či ideových nepřátel. Je bláhové myslet si, že náš drastický ústup od fosilních paliv zůstane bez odezvy u zemí, které si svůj blahobyt vybudovali právě na ziscích z prodeje ropy. Jaká asi bude odezva Ruska, Íránu, Saudské Arábie nebo podstatné části arabských zemí? Ať bude jakákoli, bude pro nás znamenat válku. Buď hospodářskou nebo skutečnou, a to velmi horkou.

Nic by mi samozřejmě neudělalo větší radost, než odebrat zmíněným zemím jejich ekonomický potenciál z ropy. Problém je v tom, že když ji neprodají nám, Západu, koupí ji ještě levněji někdo jiný. Nejpravděpodobněji Čína. A nesmírný energetický potenciál fosilních paliv se okamžitě obrátí proti nám. Pokud obdivujeme neuvěřitelný pokrok Západu v posledních 100 letech, tak jeho materiálním základem byla ropa za 10 centů. Jak asi podobné ceny urychlí naplnění orwellovských snů čínských soudruhů? A mohli by za to být vděčni pouze nám.

Pokud si ještě dnes někdo myslí, že více žen v politice znamená menší nebezpečí násilí a válek, pak je dotyčný naivní. Pokud by se měly šílené vize političek typu Ursuly von der Leyen, Alexandrio Occasio-Cortes nebo Angely Merkelové uskutečnit, povede to zcela nevyhnutelně ke krvavé a zběsilé válce. A k válce zcela jistě zbytečné.

Green deal a podobné civilizační úchylky vrhnou Západ zpět kamsi do feudalismu a rozvrátí to zcela společenský řád. Je z těchto úvah znát okázalé pohrdání venkovem a jeho obyvatel od autorů těchto myšlenek, kterým hnůj smrdí a pro něž je plnohodnotným člověkem jen ten, kdo žije ve městě.

Tak tedy přátelé: ne každý žije ve městě a hlavně, ne každý tam chce žít! Možná vás to překvapí, ale je nás dost, kdo máme rádi své vesnické domy se zahradou a stromy, kdo se snažíme postarat se sami o sebe a od státu žádáme jen to nejnutnější. Není málo těch, kdo odmítají, aby jim stát strkal nos do jejich životů. Nenecháme si líbit, aby nás někdo vychovával, tím méně novodobí dekadentní markýzové jako Macron či Stropnický, jejichž podivné vztahy lze snad snášet ne však obdivovat. A bacchovské průvody ve výstředních maskách, jak z doby Ludvíka XVI. v nás rozhodně neprobouzejí zahanbené uzardění nad našimi předsudky, jen upřímné znechucení.

Chcete-li měnit svět, pak vězte, že vaším nepřítelem není měnící se klima. Vaším nepřítelem jsme my!

Autor: Jan Soldát

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 070 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.