global-crisis
31.8.2017
Kategorie: Ekonomika

Budoucí ekonomická krize bude díky současným vládám katastrofa

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

COM/HSP

Kamenem úrazu se podle bývalého guvernéra České národní banky, ekonoma Pavla Kysilky, stane přílišný optimismus a sázka na to, že další ekonomické krizi můžeme jednoduše zabránit.

 

Celý svět se dnes vejde do smartphonu. Lidstvo čelí digitální revoluci. Podle bývalého guvernéra České národní banky Pavla Kysilky měli všechny předchozí civilizační revoluce společnou jednu věc, a to stěhování. Podle poslední studie OECD jsou Česko a Slovensko v rámci vyspělého světa dvě ekonomiky, které jsou digitální revoluci a novými trendy z ní vyplývajícími ohroženy nejvíce – obě ekonomiky se opírají o úspěšnou průmyslovou výrobu, jejichž konkurenceschopnost je založena na levné a kvalifikované pracovní síle v blízkosti Německa, tvrdí Kysilka. Pro ni je největší hrozbou robotizace a umělá inteligence.

K digitální revoluci neodmyslitelně patří i fenomén sdílení, takzvaného sharingu. Jde o proces, při kterém se vlastnictví materiálních věcí dostává do pozadí a do popředí se dostává jakési společné vlastnictví – typickým příkladem je digitální taxislužba Uber, nebo aplikace na sdílení pokoje Airbnb.

“Úspěšné firmy sledují technologické a lidské trendy. Tvoří velmi inovativní týmy, které velmi dobře znají technologie a jsou velmi dobré v jejich zapojování do produktů a služeb, “vysvětluje Kysilka a dodává, že schopné firmy vidí budoucí trendy a připravují se na ně dopředu, například příprava automobilového průmyslu na nástup autonomních vozidel. Jedinou cestou, jakou se mají firmy vydat, aby přežili, je adaptace, přičemž je jedno, kdy se tyto trendy přetaví do reality. Tyto firmy si tak budují značku inovátora, což jim zaručuje budoucí důvěryhodnost.

Typickým příkladem je zmíněný automobilový průmysl. Vizionář Peter Diamandis tvrdí, že rozvoj autonomních automobilů způsobí pokles produkce automobilek na 10 procent současného stavu. Kysilka dodává, že to nemusí nutně znamenat masivní propouštění: ačkoli bude v nabídce patrně méně vozidel, automobilky budou nabízet množství doplňkových služeb. Automobily totiž budou počítače na kolech, které se budou moci virtuálně spojit s inteligentním domem, pojištěním, energetikou, nákupy a podobně. Kysilka dodává, že to nejcennější, co dnes digitální byznys má, jsou data klientů.

Avšak fungování pracovního světa se jednoznačně změní. Lidé prostě nebudou moci soupeřit se stroji, které jsou v jakékoli oblasti mechanické práce daleko lepší, než lidští dělníci. To však bude znamenat posun pracovníků na pracovní místa spojená se službami živým lidem, které budou vyžadovat empatii, integraci, poradenství, nebo plánování – jde tedy o oblasti, které v současné době a pravděpodobně ani nikdy v budoucnu nebude umělá inteligence schopná nahradit, domnívá se bývalý guvernér ČNB.

Samozřejmě, i zavedení umělé inteligence vyvolává řadu praktických otázek, na které je obtížné najít správnou odpověď. Jednou z nich může být i zdanění, nebo regulace umělé inteligence. “Kdo by měl umělou inteligenci spravovat? Stát? Vždyť vláda je součást a zároveň příčina problémů, ne jejich řešení. Stát je ten největší problém, který nám hrozí, ne roboti nebo umělá inteligence. A vyhánění čerta ďáblem, to bych velmi nerad, “polemizuje Kysilka.

Bývalý šéf české centrální banky se vyjádřil i k tvrzení šéfky Fedu, že ekonomickou krizi podobnou v roce 2008 už nezažijeme: “To je zklamání, myslel jsem si, že je Yellenová moudřejší. Bohužel, opatření, které vlády a nadnárodní instituce přijímaly od roku 2008, ničemu nezabrání, ničemu nepomohou a jen budoucí krizi přiblíží a prohloubí. Jsou kontraproduktivní a hloupé, absolutně iracionální a nezapadají do sebe. “Dodává, že není možné všechna tato opatření splnit současně, protože si protiřečí, je jich mnoho a nedají se reálně zvládnout. “Je to jako kdyby někdo postavil super-složité letadlo, které by spadlo, protože těch 1000 tlačítek piloti nezvládnou – každý z nich je na něco dobrý, ale dohromady nedávají žádný smysl.”

Dodal také, že podle něj bude budoucí krize ještě hlubší, hlavně proto, že v současnosti se všichni spoléhají na slova politiků a představitelů nadnárodních regulátorů, že budoucí krizi dokážeme zabránit. To znamená, že investoři se ženou do velkých rizik, například do trhu s nemovitostmi, který je přehřátý.

“Krize potřebuje výbušninu a rozbušku. Výbušninu už máme: přehřáté úvěrování, přehnaně optimistická očekávání, předimenzované projekty. Znovu se nafukují bubliny na evropském trhu s nemovitostmi, banky znovu přehřívají úvěry. Bohužel, ekonomická prosperita stále stojí na bankovních úvěrech. Pouze u té rozbušky nikdy nevíte, kdy přijde, “uzavírá Kysilka.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.