ARMADA
2.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Budou příslušníci aktivních záloh bráni jako plnohodnotní vojáci?

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Když jsem končil základní vojenskou službu, zpívali jsme písničku „jsme parta záložáků své vlasti sloužící“. Ano, v té době bylo naprosto normální, že voják byl po ukončení základní vojenské služby přeřazen do zálohy. To pro něj znamenalo povinnost absolvovat vojenská cvičení a armáda měla dostatečný počet mužů, které může povolat v případě mobilizace nebo mimořádné události.

Vzhledem k tomu, že každý mladý muž absolvoval základní vojenskou službu (samozřejmě až na nějaké výjimky), bylo záložáků dost. Po roce 1989 se situace změnila. Postupně se snižovaly počty vojáků, armáda se profesionalizovala a současně se snižoval i počet záložáků. Situace se začala měnit v roce 2002, kdy začaly být vytvářeny oddíly aktivních záloh. V jednotlivých krajích vznikly krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích, např. při aktuální silné hrozbě teroristického útoku. Zájem o službu v aktivních zálohách roste a jejich počet se za poslední čtyři roky zdvojnásobil a dnes jich je kolem 3000. Někteří ovšem aktivní zálohy kritizují, že nemají dostatečný výcvik a jejich nasazení v případě nějakého konfliktu je přinejmenším sporné. Má tedy budování aktivních záloh vůbec nějaký smysl?

Po počátečním despektu k vojákům v aktivních zálohách ze strany profesionálních vojáků se v posledních letech situace výrazně zlepšila. Na aktivní zálohy se přestalo pohlížet jako na nutné zlo nebo mladší sourozence, ale začínají se brát jako plnohodnotní vojáci. Pryč jsou ty časy, kdy vojáci aktivních záloh si museli pořizovat vlastní vybavení, nebo místo bojového výcviku absolvovat hodiny pořadové přípravy. Ti, kteří slouží u záloh delší dobu, by jistě mohli vyprávět. Dnes se situace zlepšila. Tak, jak rostou počty vojáků aktivních záloh, zlepšuje se i kvalita jejich vybavení a kvalita jejich výcviku. Místo dlouhých hodin na „buzeráku“ se cvičí ve vojenských dovednostech, jako je střelba, taktika, zdravověda atd., absolvují taktická cvičení s různou tématikou, aby se co nejvíce přiblížili svým profesionálním kolegům. Také vybavení si již nemusí pořizovat za své, ale dostávají to, co profíci.

Mají tedy aktivní zálohy smysl? Za mě určitě ano. Je potřeba si uvědomit, že profesionální armáda je relativně malá a sama o sobě by těžko stačila k odstrašení potencionálního protivníka nebo k obraně republiky. Po zrušení základní vojenské služby se snížil počet „klasických“ vojáků v záloze a v případě mobilizace vlastně nemáme koho mobilizovat. Na udržování dostatečně velké profesionální armády nemáme prostředky. Potřebujeme proto něco mezi drahým profesionálním vojákem a nevycvičeným brancem. Vojáky, kteří budou okamžitě použitelní, bude jich dostatečný počet a zároveň nepřivedou státní rozpočet na buben. A to něco jsou právě vojáci aktivních záloh. Voják aktivní zálohy stojí ročně cca 10% toho, co jeho profesionální kolega, ale v případě nenadálé potřeby zde máme akceschopnou sílu, která je schopna podpořit nebo i v některých případech zastoupit profesionální armádu. Jsem rád, že je aktivním zálohám věnována patřičná podpora a doufám, že počty vojáků v aktivních zálohách budou i nadále stoupat.

 

Autor: Lumír Němec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 604,44 Kč
Vybráno 24.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 638 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.