doktor1
23.8.2018
Kategorie: Ekonomika

Budou české odbory opět terorizovat společnost?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Pro zneužívání ekologie v politice se už prosadil velmi trefný název – ekoterorismus. Poslední akce zdravotnických odborů, které vyhrožují „dodržováním Zákoníku práce“ je z obdobného soudku.

 

Na ČT24 proběhla v pátek 17.8.2018 v pořadu Události, komentáře diskuse ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a předsedkyně Odborové svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové o zvyšování platů ve zdravotnictví. Vláda počítá s tím, že výrazně vzrostou (o 15%) platy tak zvaného směnného personálu, kde je největší nedostatek kvalifikovaného personálu, zejména sester. Nepočítá s tím, že by měly platy ve zdravotnictví vzrůst všem stejně, a to o 10%. Zdravotnické odbory s tím nesouhlasí a rozhodly se vyhlásit stávkovou pohotovost.

Argumentaci Žitníkové stojí za to rozebrat. Prvním jejím argumentem byl slib Andreje Babiše, že pokud po volbách 2017 vznikne vláda na půdorysu koalice lidovců, ČSSD a ANO, bude pokračovat politika plošného zvyšování platů ve zdravotnictví všem. I moderátor diskuse, Jakub Železný, upozornil Žitníkovou, že taková vláda nevznikla. To jí evidentně nebrání k tomu, aby slib Babiše považovala za „zákon“. Vojtěch prohlásil, že on osobně nic takového neslíbil a trval na tom, že se takovou „dohodou“ necítí vázán.

Druhým, řekl bych o něco vážnějším argumentem, bylo tvrzení Žitníkové, že pokud se výrazně přidá sestrám ve směnných provozech, budou problémy v jiných sesterských profesích – tj. sestry „utečou“ do směnného provozu. Tento argument vypadá na první pohled velmi vážně, nicméně není tomu tak. I ministr Vojtěch prohlásil, že se samozřejmě budou zvyšovat i další platy zaměstnancům, tj. i sestrám mimo směnný provoz, i když zřejmě ne o 15%. Prohlásil, že management nemocnic může přistoupit i ke zvyšování platů všech ostatních profesí podle aktuální situace v té které nemocnici. To se Žitníkové evidentně nelíbilo- tím by totiž nebylo dosaženo toho, že právě jí a obecně odborovému svazu budou jeho členové „zavázáni“ za zvýšení platů.

Na otázku, co tedy odbory podniknou, pokud vláda nepřistoupí na plošné zvýšení platů o 10%, prohlásila Žitníková, že v tom případě budou zaměstnanci „dodržovat Zákoník práce“, tj. odmítnou pracovat přesčasy nad povolenou hodnotu dle Zákoníku práce. To není nová argumentace, to už zaznívalo i dříve. Přesto je zapotřebí k názoru odborů (A) dodat ono pověstné B. Paní předsedkyně totiž chce dodržovat Zákoník práce zejména tam, kde to dnes nejvíce skřípe- tj. u směnného provozu. Právě tam jsou z důvodu nedostatku personálu přesčasy nejvíce překračovány. Přitom právě tyto profese mají podle vlády dostat přidáno 15%! Žitníková tedy chce po členkách odborů pracujících ve směnném provozu, aby protestovaly proti rozhodnutí vlády, které jim má přinést zásadní zvýšení platu! Tomu říkám „solidarita na druhou“, také bychom to mohli nazvat obyčejná hloupost.

Nicméně, stávkovat formou dodržování Zákoníku práce, je bezesporu legitimní. Přesto se domnívám, že takovéto protesty ve světle výše uvedeného, jsou mimo jakoukoliv racionalitu. Je to dle mého soudu obyčejné vydírání a neváhám toto vydírání nazvat jako terorizování společnosti. Podobně terorizovali společnost i lékaři sdružení v Lékařském odborovém klubu, když vyhrožovali odchodem z České republiky a podali přes tři tisíce výpovědí. Vynutili si tak významné zvýšení platů, nicméně, na úkor ostatních zaměstnanců zdravotnictví. Plošné zvýšení platů o 10% prosazované odbory, je opět nejvýhodnější pro doktory, jejichž platy jsou dnes na úrovni 90000 Kč. U nich by to znamenalo zvýšení o 9000 Kč, u sester s platy 35000 jenom 3500 Kč. Přitom unisono všichni vědí, že právě u směnových sester je stav nejhorší a je jim potřeba přidat více než jen 10%.

Budu velmi zvědav na to, zda Andrej Babiš vydrží a půjde do konfrontace s odbory. Obávám se, že ne a že nakonec vznikne nějaká „rozumná dohoda“, díky níž vláda opět zvýší platy všem pracovníkům zdravotnictví plošně. Ministryně práce Jana Maláčová se už nechala slyšet, že to je požadavek ČSSD. Lékaři-voliči budou muset podle všeho přejít na stranu ČSSD, když jim nabízí takové předvolební úplatky. Soukromí lékaři naopak vyzývají vládu, aby neustupovala. Babiš má teď skvělou příležitost ukázat, že i on má „koule“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč

Celkem za měsíc: 5 711,11 Kč
Vybráno 16.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.