SPOLDLUH
5.7.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Budete i Vy „Hluboké hrdlo“?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRŘeč je samozřejmě o agentovi, který odhalil, resp. vypověděl všechny informace v aféře Watergate prezidenta Nixona, na níž se jako „investigativní novináři“ přiživili dva chytráci z The Washington Post. A to Carl Berstein a Bob Woodward, kteří za přepsání informací od agenta „Hluboké hrdlo“ obdrželi v roce 1973 Pulitzerovu cenu.


Možnost stát se tím správným oznamovatelem nabízí nově navržený zákon z dílny ministerstva spravedlnosti, zpracovaný podle evropského mustru s tím, že má zajistit oznamovatelům neboli módně whistleblowerům ochranu. Potud úmysl bohulibý, ale v českých reáliích se příliš života nedočká.

Což o to, zákon je ve své podstatě správný, protože reaguje na to, že náš právní řád v tuto chvíli ochranu oznamovatelů neobsahuje, ale… Jak uvádí ministerstvo, ochranu mají získat oznamovatelé protiprávního jednání ve státním i soukromém sektoru. Návrh zákona počítá s tím, že mají vzniknout tzv. bezpečné kanály v organizacích, skrze které budou moci lidé hlásit protiprávní jednání a zároveň bude zachována diskrétnost jejich osobních údajů.

Co si autoři představují pod pojmem „bezpečné kanály“ zůstalo utajeno. Vzhledem k tomu , jak je vynášení informací se státního zastupitelství či policie (ne)obvyklé, je jasné, že oznamovatel dlouho v utajení nezůstane. A místo ocenění jeho ušlechtilé pohnutky něco napravit, bude veřejně vláčen jako udavač. Náměstek ministerstva spravedlnosti Tejc k tomu říká: „Slibujeme si od toho i využití zkušeností našich zaměstnanců ministerstva. Člověk s přiznanou ochranou pak bude chráněn před odvetou zaměstnavatele“.

Tak slibovat si může pan Tejc cokoliv. Realita bude jiná. A vzhledem k tomu, jak jsou u nás oznamovatelé pronásledováni, tak zákon sice vznikne, ale moc přínosů nezajistí. Vždyť prvotní informace získají již dnes nadbyteční pracovníci ministerstva spravedlnosti, které žádná mlčenlivost nezavazuje, a co by si někteří „nepřivydělali“ včas poskytnutou informací. A těmto lidem někdo něco bude hlásit? Inu sebevrazi i naivkové se jistě najdou, ale ve státě, kde zvůle úřednictva je trvale kryta jak politicky, tak právně, je vyloučeno, aby se na takové někdo opravdu vážně obracel s žádostí o nápravu. To nefunguje a fungovat nebude.

Ministerstvo splní úkol jako kdysi ti sovětští Stachanovci a tím to skončí. To je marné vysvětlovat hluchým a slepým, že tudy cesta nevede. Ostatně „Hluboké hrdlo“, agent Mark Felt, se z utajení vynořil také až po své smrti v roce 2005. A to Amerika měla tehdy přeci jenom o trochu lepší úředníky a navíc je při porušení povinností můžete trestat a dokonce i stíhat. Na to vše můžete v Česku předem zapomenout. Stejně jako na přínos zákona, který bez ostatních náležitostí bude jen další marností. Auto bez motoru či baterie je také jen na koukání a nepojede a nepojede…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 908 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.