SPOLDLUH
5.7.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Budete i Vy „Hluboké hrdlo“?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRŘeč je samozřejmě o agentovi, který odhalil, resp. vypověděl všechny informace v aféře Watergate prezidenta Nixona, na níž se jako „investigativní novináři“ přiživili dva chytráci z The Washington Post. A to Carl Berstein a Bob Woodward, kteří za přepsání informací od agenta „Hluboké hrdlo“ obdrželi v roce 1973 Pulitzerovu cenu.


Možnost stát se tím správným oznamovatelem nabízí nově navržený zákon z dílny ministerstva spravedlnosti, zpracovaný podle evropského mustru s tím, že má zajistit oznamovatelům neboli módně whistleblowerům ochranu. Potud úmysl bohulibý, ale v českých reáliích se příliš života nedočká.

Což o to, zákon je ve své podstatě správný, protože reaguje na to, že náš právní řád v tuto chvíli ochranu oznamovatelů neobsahuje, ale… Jak uvádí ministerstvo, ochranu mají získat oznamovatelé protiprávního jednání ve státním i soukromém sektoru. Návrh zákona počítá s tím, že mají vzniknout tzv. bezpečné kanály v organizacích, skrze které budou moci lidé hlásit protiprávní jednání a zároveň bude zachována diskrétnost jejich osobních údajů.

Co si autoři představují pod pojmem „bezpečné kanály“ zůstalo utajeno. Vzhledem k tomu , jak je vynášení informací se státního zastupitelství či policie (ne)obvyklé, je jasné, že oznamovatel dlouho v utajení nezůstane. A místo ocenění jeho ušlechtilé pohnutky něco napravit, bude veřejně vláčen jako udavač. Náměstek ministerstva spravedlnosti Tejc k tomu říká: „Slibujeme si od toho i využití zkušeností našich zaměstnanců ministerstva. Člověk s přiznanou ochranou pak bude chráněn před odvetou zaměstnavatele“.

Tak slibovat si může pan Tejc cokoliv. Realita bude jiná. A vzhledem k tomu, jak jsou u nás oznamovatelé pronásledováni, tak zákon sice vznikne, ale moc přínosů nezajistí. Vždyť prvotní informace získají již dnes nadbyteční pracovníci ministerstva spravedlnosti, které žádná mlčenlivost nezavazuje, a co by si někteří „nepřivydělali“ včas poskytnutou informací. A těmto lidem někdo něco bude hlásit? Inu sebevrazi i naivkové se jistě najdou, ale ve státě, kde zvůle úřednictva je trvale kryta jak politicky, tak právně, je vyloučeno, aby se na takové někdo opravdu vážně obracel s žádostí o nápravu. To nefunguje a fungovat nebude.

Ministerstvo splní úkol jako kdysi ti sovětští Stachanovci a tím to skončí. To je marné vysvětlovat hluchým a slepým, že tudy cesta nevede. Ostatně „Hluboké hrdlo“, agent Mark Felt, se z utajení vynořil také až po své smrti v roce 2005. A to Amerika měla tehdy přeci jenom o trochu lepší úředníky a navíc je při porušení povinností můžete trestat a dokonce i stíhat. Na to vše můžete v Česku předem zapomenout. Stejně jako na přínos zákona, který bez ostatních náležitostí bude jen další marností. Auto bez motoru či baterie je také jen na koukání a nepojede a nepojede…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 655,00 Kč
Vybráno 44.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 917 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.