SENIOR9
26.3.2020
Kategorie: Společnost

Budeme muset nechat staré lidi umírat bez pomoci?

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Slovenská psychiatryně pracující v Madridu v nemocnici uvedla v médiích, že koronavirová krize dostoupila ve městě takového stupně, že lidé nad pětasedmdesát nemají už šanci, na dýchací přístroj se vůbec nepřipojí a naordinují se jim aneztezika, která je uspí tak, že už se nikdy neprobudí, psychiatryně v novinách nejevila známku profesního traumatu. Čtenáře jejího vyjádření napadne kolik let zbývá jí samotné než ji vypnou nějaký přístroj. Podobně zvěsti i z nemocnic v severní Itálii. Jeden italský lékař říká, „Nejsou lidi, zdravotní materiál, ani místa, nezbývá než uspat starší 65let a nechat bezbolestně umřít. Polykáš to v sobě, klameš sebe, ráno do práce, ale v noci pláčeš“. Česká média jsou prozatím velmi citlivá, soucit vzbudila i smrt starého muže nad devadesát. Dýchacích přístrojů je zatím dost a doufejme, že se nebudou muset ve velkém zapínat. Kdy Evropa v minulosti nechávala umírat své staré třeba kvůli hladomoru?


V Itálii i ve Španělsku se nedostávají dýchací aparatury, jedná se zatím o pár tisíc přístrojů, ještě před nějakým morálním soudem, je to otázka vysloveně technická. Jak dlouho může trvat nějaké strojírenské faktorii vyrábět ve velkém jednoduché dýchací přístroje? Nejsou vůbec nezbytná složitá zařízení, jak je vidíme v televizních zprávách. Stát by měl v této výjimečné situaci nebrat zřetel na evropskounijní dogmata a zrekvírovat montovny třeba v Mladé Boleslavi a organizovat produkci jednoduchých dýchacích aparatur. Samozřejmě snadnější je část populace na ně nepustit.

Nikdy není moc šťastné, když administrativní aparát začne rozhodovat o posledních věcech člověka. Samozřejmě v dobách nejtěžších, a to je pouze situace, kdy jde o přežití národa, se prostředky koncentrují k těm, kteří jsou zárukou budoucnoti národa, v pevnosti Masada, v Konstantinopoli nebo ve Stalingradu potrava šla bojovníkům. V případě dýchacích aparatur se to ani vzdáleně neblíží podobné situaci, pravděpodobně pojem národ samotný odejde se starými. V Evropě se staletí civilizovaný stát chápe jako stát všech občanů bez rozdílu a navíc amorální stopa virové nákazy nevede k těm, kterým se přístroj odepře, šiřiteli viru nejsou osmdesátiletí starci.

V Řecku, kde stáří má tradičně vysoký společenský status kolumnista v TaNea o tom píše. Běžte k vaší matce, dědovi nebo zapomenutému strýci a dívejte se mu do očí. Dnes je to aktuální, podívejte se na šedesátileté, sedmdesátileté, osmdesátileté kolem sebe a řekněte komu z nich vezmete ventilátor pro nejmladší. Můžeme obětovat lidi, kteří nás zrodili, vychovali nám děti a doufali v takové konce jaké si zaslouží? Kdo v Řecku najde odvahu vytáhnout kabel 65letému, protože nebylo jiné možnosti, protože někteří rozšířili koronavirus. Nemůžeme si dovolit vybírat, kdo má nebo nemá žít, ztratili bychom to základní co máme, lidskost. Lidová moudrost říká, kde jsem byl, budeš brzo ty. Nemůžeme žít a stárnout s perspektivou, která plodí strach, že nám někdo vypne nějaký ventilátor.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 071 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.