velikonocekrizjesus
20.4.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Budeme i my těmi, kdo křičí „Ukřižuj ho“?

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

Včera byl Velký pátek. Kolikrát v dějinách již zrada člověka zapříčinila smrt, ať již fyzickou nebo pomyslnou, člověka jiného? Kolikrát v dějinách byla a ještě bude zrada člověka dobře zaplacena a zrádce dopadne stejně jako Jidáš. Kolikrát ještě bude dav křičet jedinou zmanipulovanou pravdu těmi, kteří se bojí o cokoli. Nejen o moc. Ale i o sebe. Kolikrát bude ve jménu jediné pravdy dav zmanipulován jedinou pravdou. Kolikrát dav vydá nevinného a raději akceptuje rozvraceče, vrahy před lidmi mírnými a spravedlivými, které raději nechá ukřižovat. Lidé se nemění, jen kulisy se mění v průběhu jednotlivých jednání a scén v tomto divadle s názvem Svět.


V dnešní době, kdy se mluví o potlačování různých skupin, se zapomíná na křesťany. V dnešní atomizované a ateistické společnosti se vede poměrně důsledný boj proti katolicismu. A tak vedle antisemitismu a různým jiným anti…, je dnes v Evropě stále více veden antikatolicismus. Boj proti katolické církvi. V dějinách se tak stalo již mnohokrát. Boj byl veden nejen z řad lidí mimo církev, ale mnohdy i uvnitř církve. Je potřeba bojovat za poctivé kněze, kterých je většina a jsou velmi pracovití a dělají mnoho věcí. Mnoho řádových sester pečuje v rámci paliativní péče o pacienty, o které by se nikdo jiný nepostaral a co všichni ostatní berou jako samozřejmost. A není to samozřejmé. Vytěsnili jsme z životů smrt jako běžnou součást života. Zoufale se jí bojíme. A mnohé, kteří by ještě mohli žít, ke smrti odsuzujeme. Mnozí například onkologičtí pacienti by mohli žít, kdyby ve společnosti nebylo jisté stigma, že onkologický pacient je jen pacient čekající na smrt. V mnohých případech to tak není. A i s různými omezeními žijí. A dobře žijí s určitým omezením. Ale to zase společnost nevidí a mnohdy to bagatelizuje. Vzpomeňme na tyto věci dnes v době Velkého pátku.

Poslední dobou přemýšlím se zklamáním, že nezáleží, kdo co umí a kdo jaký doopravdy je. Záleží, je-li ve správné straně či jiném společenství, a dělá jen to, co se řekne. Jistě demokracie a společnost má a musí mít své hranice a mantinely. Ty však souvisí s jinými věcmi, než jsou svobodné názory člověka. V každé společnosti a skupině lidí jsou ti, kteří prostě jsou jiní. Je jistě dobré říci, co jsou hranice, ale přemýšlet o stranických či jiných pozicích je poněkud nešťastné. Poněkud to připomíná rozdělení moci, do které se dosazuje kdokoli, kdo splňuje určitou příslušnost. Co jen mi to připomíná. A je mi z toho moc smutno. Ale snad jsou to jen chmurné představy. Vždyť přece ´Je-li s námi Bůh, kdo proti nám?´

Květiny svědčí o trvalé úctě. Sošky a kříže jsou však znamením naší naděje, že jsme skrze smrt na kříži osvobozeni, spaseni. Ve shonu našich všedních dnů někdy potřebujeme takové podněty k přemýšlení. Mnohdy potřebujeme ve svém životě naději. Vytěsnili jsme ze svých životů narození i smrt. Vytěsnili jsme ze svých životů rodinu a víru. Stali jsme se tím pro ostatní nečitelní. Stali jsme se těmi, kteří jsou ochotni věřit všemu a ničemu. A to je špatně. O to víc podléháme populismu a věříme „zaručeným zprávám“. Ať je jejich původcem kdokoli.

Lidé se nemění a touha po novém a vyspělém člověku je zbytečná. Člověk je stále stejný a dějiny se opakují, jen kulisy se mění. Touha lidí po pomstě, strach z něčeho, co je mnohdy i nespecifikované, zde je a bude. Příslušnost k mase, příslušnost ke stádu, které se přece nemýlí, je vždy a vždy bude základnou pro všechny bez názoru, bez vize. Nechávají se manipulovat těmi, kteří názor mají. Těmi, kteří umí využít lidi bez názoru pro svůj prospěch nebo prospěch určité skupiny lidí.

Přemýšlejme nad tím nejen na Velký pátek, abychom se nestali i my součástí davu, který odsuzuje nevinného jen proto, že tak činí zmanipulovaný dav. Slova „Ukřižuj ho!“, nechť nám jsou mementem vlastní nedokonalosti a rychlých soudů.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 847 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
17 komentářů