velikonocekrizjesus
20.4.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Budeme i my těmi, kdo křičí „Ukřižuj ho“?

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

Včera byl Velký pátek. Kolikrát v dějinách již zrada člověka zapříčinila smrt, ať již fyzickou nebo pomyslnou, člověka jiného? Kolikrát v dějinách byla a ještě bude zrada člověka dobře zaplacena a zrádce dopadne stejně jako Jidáš. Kolikrát ještě bude dav křičet jedinou zmanipulovanou pravdu těmi, kteří se bojí o cokoli. Nejen o moc. Ale i o sebe. Kolikrát bude ve jménu jediné pravdy dav zmanipulován jedinou pravdou. Kolikrát dav vydá nevinného a raději akceptuje rozvraceče, vrahy před lidmi mírnými a spravedlivými, které raději nechá ukřižovat. Lidé se nemění, jen kulisy se mění v průběhu jednotlivých jednání a scén v tomto divadle s názvem Svět.


V dnešní době, kdy se mluví o potlačování různých skupin, se zapomíná na křesťany. V dnešní atomizované a ateistické společnosti se vede poměrně důsledný boj proti katolicismu. A tak vedle antisemitismu a různým jiným anti…, je dnes v Evropě stále více veden antikatolicismus. Boj proti katolické církvi. V dějinách se tak stalo již mnohokrát. Boj byl veden nejen z řad lidí mimo církev, ale mnohdy i uvnitř církve. Je potřeba bojovat za poctivé kněze, kterých je většina a jsou velmi pracovití a dělají mnoho věcí. Mnoho řádových sester pečuje v rámci paliativní péče o pacienty, o které by se nikdo jiný nepostaral a co všichni ostatní berou jako samozřejmost. A není to samozřejmé. Vytěsnili jsme z životů smrt jako běžnou součást života. Zoufale se jí bojíme. A mnohé, kteří by ještě mohli žít, ke smrti odsuzujeme. Mnozí například onkologičtí pacienti by mohli žít, kdyby ve společnosti nebylo jisté stigma, že onkologický pacient je jen pacient čekající na smrt. V mnohých případech to tak není. A i s různými omezeními žijí. A dobře žijí s určitým omezením. Ale to zase společnost nevidí a mnohdy to bagatelizuje. Vzpomeňme na tyto věci dnes v době Velkého pátku.

Poslední dobou přemýšlím se zklamáním, že nezáleží, kdo co umí a kdo jaký doopravdy je. Záleží, je-li ve správné straně či jiném společenství, a dělá jen to, co se řekne. Jistě demokracie a společnost má a musí mít své hranice a mantinely. Ty však souvisí s jinými věcmi, než jsou svobodné názory člověka. V každé společnosti a skupině lidí jsou ti, kteří prostě jsou jiní. Je jistě dobré říci, co jsou hranice, ale přemýšlet o stranických či jiných pozicích je poněkud nešťastné. Poněkud to připomíná rozdělení moci, do které se dosazuje kdokoli, kdo splňuje určitou příslušnost. Co jen mi to připomíná. A je mi z toho moc smutno. Ale snad jsou to jen chmurné představy. Vždyť přece ´Je-li s námi Bůh, kdo proti nám?´

Květiny svědčí o trvalé úctě. Sošky a kříže jsou však znamením naší naděje, že jsme skrze smrt na kříži osvobozeni, spaseni. Ve shonu našich všedních dnů někdy potřebujeme takové podněty k přemýšlení. Mnohdy potřebujeme ve svém životě naději. Vytěsnili jsme ze svých životů narození i smrt. Vytěsnili jsme ze svých životů rodinu a víru. Stali jsme se tím pro ostatní nečitelní. Stali jsme se těmi, kteří jsou ochotni věřit všemu a ničemu. A to je špatně. O to víc podléháme populismu a věříme „zaručeným zprávám“. Ať je jejich původcem kdokoli.

Lidé se nemění a touha po novém a vyspělém člověku je zbytečná. Člověk je stále stejný a dějiny se opakují, jen kulisy se mění. Touha lidí po pomstě, strach z něčeho, co je mnohdy i nespecifikované, zde je a bude. Příslušnost k mase, příslušnost ke stádu, které se přece nemýlí, je vždy a vždy bude základnou pro všechny bez názoru, bez vize. Nechávají se manipulovat těmi, kteří názor mají. Těmi, kteří umí využít lidi bez názoru pro svůj prospěch nebo prospěch určité skupiny lidí.

Přemýšlejme nad tím nejen na Velký pátek, abychom se nestali i my součástí davu, který odsuzuje nevinného jen proto, že tak činí zmanipulovaný dav. Slova „Ukřižuj ho!“, nechť nám jsou mementem vlastní nedokonalosti a rychlých soudů.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 4 900,00 Kč
Vybráno 14.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 764 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.