zivnostzl
20.6.2021
Kategorie: Ekonomika

Budelíp! Výkřik ducha normalizace

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

radomil-babek33751569_0Proč ti lidé křičí? Mají hlad, veličenstvo, nemají chleba. Tak ať jedí koláče! (královna Marie Antoinetta, popravena 16. 10. 1793) Že nemůže podnikat? Musí mít vatu na přežití! (ministryně spravedlnosti Benešová, zatím netrestaná)

Propaganda úspěchů, propast mezi slovy politiků a jejich činy, lhostejnost k potřebám a právům občanů, slábnoucí důvěra veřejnosti k tomu, o čem se píše v tisku. Právě takové byly znaky normalizace poměrů v českých zemích v sedmdesátých a osmdesátých letech. Zdá se, že je duch normalizace zpět. Posuďte sami.

Podnikatelské odbory požádaly premiéra Babiše o setkání, abychom jednali o kompenzacích ztrát českých podnikatelů a živnostníků zaviněných vládními opatřeními v době koronakrize. Předseda vlády odmítl setkání se zástupci druhého největšího podnikatelského spolku, ve kterém je sdruženo více než 15 000 živnostníků a podnikatelů.

Předmětem schůzky s premiérem, o kterou Podnikatelské odbory veřejně žádaly, měla být pomoc živnostníkům a drobným podnikatelům v maloobchodu a službách. Těm vláda zakázala téměř rok pracovat a jsou tak v koronakrizi nejvíce zasaženým segmentem společnosti. Mnozí podnikatelé totiž na vládní kompenzace nedosáhli, mnozí byli z pomoci automaticky vyloučeni a na jiné vláda zcela zapomněla.

Připomeňme však to, co se v mediálním oceánu covidových informací dávno utopilo: Vláda zvolila taková opatření, prý na ochranu zdraví, která zasáhla jen „vybrané“ subjekty – malé podnikatele a živnostníky ve službách, obchodu, gastru a hotelnictví, v cestovním ruchu a kultuře. Těmto lidem vláda nejen zakázala pracovat, ale zároveň jim svými zákazy a příkazy přivodila ztráty – finanční, materiální i obchodní. A právě o alespoň částečné náhrady těchto ztrát nyní jde.

Někteří lidé říkají, že přece ztráty jsou rizikem podnikání. Ano, pokud vzniknou právě podnikáním, tedy například špatnými rozhodnutími podnikatele nebo jeho nehospodárným chováním. Je tedy nutné znovu a znovu opakovat, že českým podnikatelům a živnostníkům nevznikly ztráty jejich vinou, ale jako přímý důsledek vládních opatření. Proto musí vláda tyto ztráty kompenzovat.

Premiérovi se debata na téma kompenzace ztrát nehodila, protože on chce prezentovat jen svoje úspěchy. Ve věci kompenzací ztrát se cítí být na tenkém ledě, proto je přehrál dál. A tak tuhle nedůležitou, rozumějte, pro něj nechtěnou, agendu přehodil na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jakýsi ministerský úředník nám pak napsal, že „ministr Havlíček je momentálně zaneprázdněný“. Není divu, vždyť má na triku dvě ministerstva a „pár“ dalších funkcí. Pan Havlíček ale musí především dokola a dokola opakovat lži o tom, jak skvěle se vláda postarala o české podnikatele a živnostníky a jaké statisíce každý živnostník od vlády dostal. To je jeho hlavní služba panu Babišovi – propaganda. Takže ministr průmyslu a obchodu neměl čas bavit se o kompenzacích ztrát českých podnikatelů a živnostníků.

Z jiné odpovědi téhož ministerstva jsme se dozvěděli, že je vlastně schůzka zbytečná, protože se pro postižené podnikatele a živnostníky žádná pomoc nechystá. Další kompenzace nad rámec v současnosti vyhlášených programů totiž vláda neplánuje, prý vzhledem k vývoji státního rozpočtu. Toho státního rozpočtu, v němž vláda udělala půl biliónovou díru, a my nevíme za co to utratila!.

Státní rozpočet je agenda Ministerstva financí, a tak se Podnikatelské odbory obrátily i tam. (Začíná to trochu připomínat pohádku O kohoutkovi a slepičce, že?)

Z různých tiskových zpráv a konferencí, a především z facebookového a instagramového profilu paní ministryně Schillerové by se mohlo zdát, že svět je nádherný, růžový, béžový, abychom si vypůjčili slova jedné normalizační písničky. Tedy, zatímco fotky paní ministryně máme v hojném množství, slíbené peníze českým podnikatelům a živnostníkům nedorazily. Zato k nám dorazila odpověď úředníků Ministerstva financí. Citujeme: „Jediným řešením pro část podnikatelů je postupná transformace jejich činnosti a přizpůsobení se novým společenským a ekonomickým podmínkám.“

Normalizace. Dá se říci, že tentokrát nepřichází mráz z Kremlu, jak se dělo v sedmdesátých letech, tentokrát přichází mráz normalizace z Vlády ČR. Nové společensko-ekonomické podmínky! Postupná transformace podnikatelské činnosti! To jsou fráze, jak z Poučení z krizového vývoje.

Musíme se jasně a nekompromisně postavit takové státní zvůli! Vláda přivedla statisíce malých podnikatelů a živnostníků do potíží a mnohé do existenčních problémů a místo férové kompenzace ztrát jim radí, aby se přizpůsobili novým ekonomicko-společenským podmínkám. Je nutné nebát se a žádat vládu o kompenzace, a to třeba i soudní cestou. Podnikatelské odbory spolu s několika právními kancelářemi připravují metodická vodítka, jak postupovat, co a kdy udělat a jak doložit u soudu ztráty. Jedině, když nerezignujeme, a to by vláda přesně chtěla, můžeme vyhrát.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 003 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)