babishamacek
18.9.2020
Kategorie: Politika

Bude znovu vyhlášen nouzový stav?

Sdílejte článek:

COM/HS

Premiér Andrej Babiš připustil, že v ČR pro pandemii nového koronaviru lze znovu vyhlásit nouzový stav. Stalo by se tak v případě, že by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo zavést protipandemická opatření, která jsou nad jeho pravomoci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podle Babiše vyhlášení stavu nouze navrhne už možná v pondělí na setkání vlády, a když se tak stane, budou to okamžitě řešit. Nouzový stav, který umožňuje přijmout přísná opatření proti šíření viru, v Česku platil již od poloviny března do poloviny května.

Česká republika v posledních dnech hlásí rekordní přírůstky nových případů nákazy koronaviru. Za čtvrtek mělo pozitivní testy 3 130 lidí, což je nejvyšší denní nárůst za celou epidemii. Celkově v České republice již potvrdili nákazu u více než 44 tisíc lidí, přičemž více než 20 tisíc případů je aktivních.

Nákaza podle Babiše postupuje rychle, a proto vyzval lidi, aby ji “skutečně brali vážně”.

“Protože zkrátka jsou mezi námi lidé, kteří neakceptují ty roušky a kteří jsou proti těm opatřením. Hlavně je tu mezigenerační problém, rozumím tomu, že hlavně mladým lidem se to nelíbí, ale máme velký nárůst lidí v nemocnicích, “varoval předseda české vlády s tím, že je třeba chránit starší lidi a důchodce.

V reakci na šíření viru v pondělí obnoví svou činnost Ústřední krizový štáb, který znovu povede ministr vnitra Jan Hamáček.

  • K tématu nouzového stavu ještě Lukáš Burget:

Skutečnost, že téměř půl roku od začátku první vlny epidemie nebyla vláda schopna navrhnout a po dohodě s ostatními odhlasovat zákony, dle kterých by v takové situaci mohla upravit veřejný život zcela dle zákona a ne nějakým krkolomným výjimečným opatřením, ta o kompetenci této vlády hovoří velmi výmluvně. Ovšem bezúhonné nenechává ani ostatní strany, které k včasnému přijetí potřebných zákonů měly včas přispět.

Bude tedy znovu vyhlášen nouzový stav? Připravme se poté na opětovné zmatky a právní tahanice a poděkujme za to vše partě „Andy nad his boys“. O schopnostech onoho týmu hovoří stejně výmluvně všechny možné nápady na semafory a další public relations povídačky, které však mají minimální reálný význam. Stejně praktické bylo zahltit poštu zasíláním několika kusů roušek a jednoho respirátoru seniorům. Patrně si Andyho parta neuvědomuje, že když ty ochranné pomůcky nesehnali včas na jaře, tak tím zákonitě spustili akci „Šije celá země“ a tím pádem zejména babičky jsou ve výrobě roušek obzvláště zběhlé. A konečně, doslechnul jsem se, že ani tu appku eRouška nenaprogramoval ani premiér, ani ministr zdravotnictví…

Především by bylo dobré mít představu, co, kde, kdy a jak přijde. Je třeba uznat, že Piráti, kteří kritizují vládu za chaos a nepřehlednost tomu dnes nasadili korunu výrokem svého primátora Prahy Hřiba o uzavření všech středních a vysokých škol, a po čase vydané opravě výroku, že prý půjde jen o vysoké školy. Aktuální verze je taková, že další školy přijdou /1/. To se jeden má, když má jasno…

Bylo by možné vládu i další politické síly napadat za neschopnost a liknavost hodně dlouho, ale tím si v současné situaci nepomůžeme. V prvé řadě nyní totiž nejde o politiku, ale o racionální postup v rámci tvrdé reality. Nyní je fuk, zda je naším premiérem Babiš z Agrofertu, nebo Honza z Horní Dolní. Záleží na praktických opatřeních na základě rad odborníků, ne politiků.

Stojíme před situací stejného druhu, kterou jsme si prošli na jaře. Zásadním úkolem je zpomalit nárůst epidemie tak, aby to náš zdravotní systém ustál, a samozřejmě i tak, aby nepřibylo tolik práce neschopných, že by ekonomiku „vypnul“ už samotný tento fakt. V neposlední řadě je třeba mít na paměti možné reakce okolních zemí na vývoj epidemie u nás, jsme přece zemí exportní a tranzitní, spousta našich občanů dojíždí pracovat do příhraničních regionů našich sousedů.

Na vakcíny a další zázračná řešení se nespoléhejme. Přijdou kdoví kdy, a o jejich účinnosti a zejména délce ochranného efektu se vedou zásadní spory ještě předtím, než se vůbec začalo očkovat. Skutečnost, že Voloďa Putinů nechal naočkovat vakcínou “Sputnik V” dceru /2/, ona to přežila s jednodenní teplotou a nyní už je prý dokonale imunní, mi z jakéhosi důvodu bezstarostnost nepřináší. Ostatně, ani imunita těch, kteří si tímto onemocněním už prošli, podle všeho netrvá příliš dlouho, snad pár měsíců, snad o něco déle. Nevítaný spolubydlící koronavirus tu už s námi bude možná napořád, určitě dost dlouho na to, abychom se ho museli naučit snášet a v mezích možností regulovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 750 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,44 out of 5)
Loading...
politicon.cz
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.