prahamosty
4.9.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Bude vybíráno mýtné pro osobní vozidla v Praze?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRVedení Prahy zamýšlí zavést mýtné pro osobní vozidla. Chce proto jednat s ministerstvem dopravy o změně zákona, který by to umožnil. „Výše mýtného by mohla být v řádu desetikorun za den,“ řekli náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a Tomáš Voříšek z magistrátní komise pro udržitelnou energii a emisi. “Zpoplatněním by také vznikl fond, který bude samozřejmě reinvestován do podpory čistší mobility nebo dalších opatření zlepšujících životní prostředí,” řekl dále ředitel magistrátního odboru ochrany prostředí Štěpán Kyjovský. (1)


Džin vyskočil z láhve

Městské mýtné není ani novinkou ani žádným jiným převratným nápadem a lze se s ním ve světě setkat v různých podobách. Pamatujeme dobu, kdy např. Paříž zavedla dvě barevně se lišící poznávací značky vozidel, a to jsme hluboko v minulém století. Regulovat nadbytek vozidel ve městech se politici pokoušejí od doby, kdy počet osobních aut dosáhl rozměru, který je pro mnohá, především velká města, těžce zvládnutelným problémem.

Kdysi, moudře řízená Paříž, to nakonec vyřešila stavbou nových tras včetně silničních tunelů na dně Seiny, v Praze přicházejí s nápadem zavést mýtné. Opět proto musíme připomenout, že kdyby byl postaven pražský okruh, počet vozidel v centru Prahy by výrazně klesl. Ale v plánu Státního fondu dopravní infrastruktury marně takový plán hledáme už mnoho let.

Co má Praha může mít každý

Jenomže co si zavede Praha si brzy zavede každé větší město. Městské pokladny jsou skoro vždy bezedné. Proč je tedy neplnit, když získání zdrojů je tak snadné. Lidé auty jezdit nepřestanou a jenom se jim jejich doprava zdraží.

Chudí dávno jezdí železniční a autobusovou dopravou a velebí premiéra Babiše, že jim jízdné zlevnil. Jistě jim to musí připadat jako šťastné dny socialismu, kdy doprava byla levná a okolo země létal pouze sovětský Sputnik. To je ale řešení jen dílčí a jen pro spíše malou skupinu obyvatel.

Daň z vozidla

Na pořadu dne je proto otázka, zda zavádění nějakého městského mýtného má vůbec cenu. K omezení vozidel ve městech to nepovede a ostatně z výroků pražských funkcionářů můžeme odhadnout, že spíše než s omezením vozidel počítají s využitím nových finančních zdrojů.

Opět se vrátíme do socialismu a připomeneme, že tehdy existovala daň z každého vlastněného soukromého vozidla. Taková daň by se dnes dala podle trvalého pobytu majitele vozidla rozdělit pro jednotlivá města a obce bez toho, že by se nějaké mýtné celostátně, ale spíše náhodně a s nemalými vyvolanými náklady různě zavádělo.

Rozhodnutí bude na ministerstvu dopravy, kterou z „vymožeností“ zvolí. Buď vůbec nic nebo individuálně zaváděná mýta nebo nová daň z vozidel. Při současné vyhrocené ekologické atmosféře to bude nepochybně zajímavé, kam se ministerstvo přikloní.
Zdroj: (1) https://1url.cz/OMvmr

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 101 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.