WARVALKA
18.9.2019
Kategorie: Politika

Bude válka?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Přišlo mi několik e-mailů od čtenářů s dotazem, jestli teď bude válka, když tam v Saúdské Arábii došlo k tomu útoku na ropná zařízení a všichni prstem jednoznačně ukazují na Írán. Trump vyhlašuje, že už má nabito a ví přesně, kdo za útoky stojí i kdyby se k nim hlásili jemenští rebelové od rána do večera. Nebudu odpovídat po mailu, dnešní článek bude o mém osobním vidláckém názoru na celou věc: 

Začnu odpovědí na základní otázku, zda bude válka. 

Může k ní dojít…

Ale pokud se tak stane, překreslí to celou geopolitickou mapu a bude dost podobná  První světové. Možná i počtem mrtvých.

Vůbec se dnešní situace dost podobá roku 1914. Velmoci mají nabito, šermují se prozatím jen rétoricky a skrze drobné incidenty, ale současná situace je v podstatě neúnosná a nevyhovuje žádné straně. Nové velmoci chtějí větší podíl ze společného stolu, stará velmoc se chce rozhodně udržet. A všechny elity dohromady stále více dávají najevo, že válka by mohla většinu jejich problémů vyřešit.

Írán je v pozici Srbska… Není jako KLDR, která už dávno atomovku má, je militarizovaná, má kosmický i ponorkový program a je schopná zpustošit obrovské území okolo sebe. Írán naproti tomu o atomovce mlčí a všeobecně se soudí, že ji nemá (já si myslím opak). Není zase tak miliatrizovaný, nemá vlastní pořádné ponorky a jeho námořnictvo jsou jen čluny. Zkrátka stejně jako Srbsko v roce 1914, může být Írán považovaný za sice houževnatou, ale zdolatelnou kořist.

Zda bude válka, to záleží právě na tom, jak moc slabý se Írán jeví v očích Trumpa. Teď nejde o nějaké veřejné projevy, ale o to, co si Trump doopravdy myslí a co mu říkají jeho generálové. A pokud by se rozhodl, že na Teherán nějakou tu bombu hodí, jak se jeví USA z pohledu ajatoláhů v Íránu? Jsou ochotni spustit svoje rakety a pokusit se potopit Američanům nějakou tu letadlovou loď? O tohle se hraje…

Bašár Asad v Sýrii nebo Tálibán ukazují, že se dá hrát i se špatnými kartami. Že sice tu a tam přiletí nějaký ten Tomahawk, ale škody jsou vždycky menší než to vypadá a držet USA od vyhlášení války může na vítězství nakonec stačit. Ale mohou tuto hru hrát i v Teheránu? Íránské vedení není u svých obyvatel příliš oblíbeno. Íránci nejsou arabové, jsou peršané, tedy indoevropané a jejich vlastní země trvá mnohem déle než celý islám. Ajatoláhové drží moc z pozice síly. Mohou si dovolit nechat padat bomby na hlavy lidí? A pokud už se tak stane, nechají svůj režim padnout a nebo za sebe nechají padnout co nejvíc vlastních lidí a do první linie pošlou rebelující mladíky nakažené Západem? 

Tohle všechno určitě Trump ví. Bude ochoten riskovat nějakým náletem skutečnou velkou a neomezenou válku? Kdyby přišel o letadlovou loď, musel by pak bojovat až do konečného vítězství pěkně s pěchotou, tanky, mezitím by přišel o Irák i o Sýrii, zřejmě by značně stoupla aktivita Tálibánu v Afghanistánu a kdo ví, jestli by se do Íránu vůbec někudy probojoval. A pokud ano, jakou by to stálo cenu? 

Do voleb nedaleko… 

A pokud ti Íránci mají skutečně atomovku, mohlo by to být ještě mnohem veselejší… 

Tam kolem Perského zálivu někdo moc a moc chce, aby válka vypukla. Všechny ty současné útoky ze všeho nejvíc připomínají zinscenovanou hru, která má někoho vmanipulovat do situace, která nebude mít jiné východisko než střelbu.

Podle mě si Trump nemůže dovolit riskovat nálet nebo raketové bombardování Íránu, dokud budou jeho letadlové lodi v dostřelu íránských raket. Riziko, že ajatoláhové si válkou s Velkým satanem zkusí vyřešit své vlastní problémy je příliš velké. A na skutečnou válku s dobýváním země a velkou hromadou mrtvých si už nemůže troufnout ani Amerika. 

Pokud se ukáže, že americké lodi opouštějí Perský záliv, věřil bych, že válka bude nedaleko. Ale dokud jsou americké letadlové lodě kousek od íránského pobřeží, žádná válka podle mě nehrozí. Pokud letadlové lodě budou útočit odněkud z Indického oceánu z dostatečné vzdálenosti, může to ještě relativně dobře dopadnout. Ale pokud Írán bude schopen protiútoku a zničí něco důležitého buďto Američanům nebo Saúdům, překreslí to mapu mnohem více než by si dneska kdokoliv připustil. 

Já osobně bych si nejvíce vsadil na to, že Íránci nechají v nejbližších dnech uniknout informaci, že tu atomovku fakt mají…  To by vyřešilo spoustu věcí. V USA by přestali dělat machry, Írán by byl další nenapadnutelnou zemí, Saúdi by si v klidu opravili zařízení, postupně by opustili Jemen a byl by klid. 

Autor: Vidlák
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 289 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.