PARLAMENTCTVIR
10.7.2020
Kategorie: Politika

Bude ke každému „ohnisku“ COVID-19 mimořádná schůze poslanců?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPokud ke každému tak zvanému „ohnisku“ bude svolána mimořádná schůze poslanecké sněmovny, pak mají poslanci zajištěnou práci od pondělí do neděle až do konce volebního období.

Pandemie čínské chřipky, která se pod krycím názvem COVID-19 dostala doslova „pod kůži“ všem lidem zpracovávaných mediálním světem, je dnes převážně politický problém. Neuplyne den, aby si v USA média a demokratický „skorokandidát“ Joe Biden nepostěžovala na to, jak Donald Trump ignoruje fakta a jak se nemoc šíří v USA. Přitom v USA bylo otestováno již více než 10% populace a je ne zcela jasné, jestli rostoucí čísla počtu nakažených jsou projevem šíření nebo tím, že na rozdíl od jiných zemí, které neprovádějí tak rozsáhlá testování, je to důsledek velkého počtu testů. Navíc, nově zjištěné případy nemoci COVID-19 jsou vesměs s velmi lehkým průběhem nebo zcela bezpříznakové, což platí ostatně i pro nakažené touto nemocí i v Česku.

Fakta jsou přitom taková, že i přes současný nárůst počtu případů osob s virem COVID-19 v Česku, je počet hospitalizovaných stále kolem stovky a počet pacientů s vážným průběhem nemoci je již delší dobu těsně nad deseti osobami. V Česku se podařilo infekci „zkrotit“, žádný kolaps zdravotního systému podobný situacím v Itálii, Španělsku či v některých částech USA, se nekonal To se ovšem opozičním politikům na celém světě nelíbí a tlučou proto na buben zprávy o „nečinnosti“ vlád, či o „teflonovém ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi“ v případě Česka.

ČT24 dokonce uspořádala tematicky orientované Události, komentáře, v níž bylo hlavní zprávou dne „nezvládnutí nákazy nemocí COVID-19 na Karvinsku“. Opoziční politici, z tak zvané „pravé části spektra“, vládu vesměs kritizovali za to, že nedala pokyn k uzavření dolů. Nemohl jsem se ubránit smíchu, když například Markéta Pekarová Adamová vytýkala vládě nečinnost při neuzavření dolů, když její stranický kolega Miroslav Kalousek vládě v době vrcholící virové krize v Česku vytýkal snahu o zachování nouzového stavu a byl proti jeho prodloužení. Argumentoval právě tím, že Česko v důsledku prodloužení nouzového stavu přijde o desítky miliard korun. Lidovci pak vládu rovnou vinili z toho, že situaci na Karviné svádí na horníky, zatímco za to může vláda svou „nečinností“.

Ministr Vojtěch kritiku odmítal, argumentoval tím, že situace není až tak vážná, aby bylo nutné Karvinsko uzavřít do karantény. Připustil některé nedostatky v komunikaci (velká a dle mého soudu oprávněná kritika se týkala toho, že se výsledky testování dostávají k testovaným lidem až po několika dnech). Prodleva sdělování výsledků zřejmě plyne ze systému akumulace výsledků na jednom místě. Jinak si nelze několikadenní zpoždění v informování testovaných rozumně vysvětlit.

V pořadu pak vystoupil starosta jedné z obcí na Karvinsku a stěžoval si na nedostatek informovanosti. Prohlásil, že výsledky jsou z hygieny předávány na obce s rozšířenou působností, zatímco malé obce se výsledky nedozvědí. Vojtěch pak upozornil na informace zveřejňované na webu ministerstva zdravotnictví, kde lze podrobné informace o stavu výsledků testů nalézt okamžitě. Jak bylo z vystoupení starosty oné obce patrné, každý starosta by chtěl informace pro sebe, informace z médií či webových stránek nepovažuje dost dobré k tomu, aby věděl, co má spoluobčanům říkat. V tom případě ale vidím zřetelný problém na straně pana starosty, který se raději sejde se svými stranickými kolegy a napíší prohlášení, v němž „chytrou karanténu“ zostudí jako zcela nefunkční systém a sám starosta v televizi prohlásí, že on je na slovo „chytrý“ alergický.

COVID-19 tak v současnosti reprezentuje zcela jasný prostředek politického boje mezi vládou a opozicí. Opozice, která vládě vyčítala „neústavní“ vyhlášení nouzového stavu, „neústavní“ ustavení krizového štábu, nedostatek ochranných pomůcek (což byl problém celého světa Čínou počínaje a Českem konče), pomalou pomoc podnikatelům, podnikům (přitom výdaje státního rozpočtu už v polovině tohoto roku došplhaly na 200 miliard korun nad příjmy v tom samém období). Když se hlasovalo o zvýšení státního dluhu v tomto roce poprvé, byli to právě opoziční politici, kteří vládě vytýkali, že nešetří, ale až na Václava Klause juniora nikdo z opozice nepřišel s tím, aby si sami poslanci snížili své platy a náhrady. Klausův návrh přitom mohl ušetřit při aplikaci na poslance a senátory více jak sto milionů státní kase. Není to moc vůči miliardám, které vláda rozdává ohroženým sektorům ekonomiky, ale není to ani naprosto bezvýznamná položka. Sám jsem zvědav, jestli s návrhem na redukci platů poslanců nakonec Klaus junior vystoupí, nebo to vzdá jako „neprůchodné“.

Osobně považuji politické zneužívání nemoci COVID-19 za trestuhodné. To, co se nyní děje kolem křivky počtu nakažených, je naprostá hloupost. Dnes a denně jsou u stovek lidí diagnostikovány další, často mnohem fatálnější nemoci. Přitom média a opozice rozehrávají hru v případě nemoci, která u naprosté většiny infikovaných osob má lehký nebo dokonce žádný průběh a nyní se dokonce připouští, že jednou prodělaná nemoc COVID-19 zajišťuje tomu, kdo jí prodělal, dlouhodobou imunitu. Bylo proto jednoznačně správné při ataku této nemoci provést opatření, která šíření nemoci zabránila a udržela náš zdravotní systém schopný první náraz nemoci překonat bez vážnějších problémů. Běsnit a strašit s touto nemocí teď, když je zřejmě to nejhorší za námi, a vinit vládu z „nicnedělání“, je jen čisté politikaření, když jiná témata opozici chybí.

Epilog

Představme si “ohnisko” nákazy v poslanecké sněmovně. Možná bychom se dozvěděli, že za toto ohnisko může “jedovatý Babišův dech” či jeho “jedovatá slina”. Pak by stálo zato karanténu poslanců nařídit alespoň do konce prázdnin a spojit ji se zákazem podávání rozhovorů pro média. Byl by tu “božský klid”.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 511,00 Kč
Vybráno 44.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 554 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,55 out of 5)
Loading...
politicon.cz
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.