VAKCINAJOHNSON
31.3.2021
Kategorie: Společnost

Bude Johnson & Johnson vylévat vakcíny do kanálu?

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDJiž poněkolikáté se během probíhající pandemie koronaviru ukazuje, jak globalizace zdevastovala evropský průmysl. Farmaceutická divize nadnárodní korporace Johnson & Johnson zveřejnila informaci, že nemůže plnit své závazky o dodávkách vakcín podle utajované smlouvy s Evropskou komisí. Firma, která předem inkasovala z unijního rozpočtu stovky milionů eur, nemůže dodávat vakcíny údajně proto, že nemá víčka k zašpuntování lahviček s vakcínou.


Při přečtení oznámení farmaceutického giganta jsem si vzpomněl na legendární scénku „Těžký týden referenta Kubrta“, kterou koncem reálného socialismu natočili Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem. Druhý z autorského dua opakovaně nechává vylít nálev když zjistí, že opět nedorazily gumičky k uzavření lahví na okurky. Docela by mě zajímalo, jestli i v továrnách Johnson & Johnson vylévají vakcíny, nebo jestli si z občanů členských států EU jen touto cestou dělají „čulibrky“, které pro obveselení referenta Kubrta předváděl Oldřich Kaiser.

Podle zpráv z druhé strany Atlantiku totiž firma do USA vakcíny dodává. Evropská komise této nadnárodní korporaci z unijního rozpočtu profinancovala výzkum a vývoj. Další peníze firmě poslaly členské státy ze svých rozpočtů. Evropská komise s touto firmou nasmlouvala dodávky, aniž si ověřila, jestli je firma schopná je realizovat. V komerční firmě, která není přisátá na dotace z veřejných rozpočtů, by za takový výkon Ursula von der Leyenová dostala padáka stejně jako Kubrtův podřízený, který vylil nálev, i když už gumičky konečně dorazily.

Pro zajímavost přidám informaci, že firmě Johnson & Johnson šla velmi na ruku i Evropská léková agentura (EMA). Její vakcínu, kterou na unijním trhu ještě nemohl „ochutnat“ nikdo kromě dobrovolníků účastnících se testovacích pokusů, EMA schválila promptně. Na rozdíl od ruské vakcíny Sputnik, jejíž výrobce je schopen vakcíny dodat okamžitě. A navíc nabízí v zájmu ještě rychlejších dodávek možnost licenční výroby v továrnách, které mají volné kapacity.

V případě Sputniku však EMA dlouhé měsíce řízení blokovala prohlášením, že výrobce nepodal žádost a pak nedodal nějaké papíry, které eurokraté požadují. Potup EMA vyvolává dojem, že se tato dekoncentrovaná agentura EU, která je podřízena Komisi, snaží doslova za každou cenu a všemi prostředky některé výrobce zvýhodnit a jiné znevýhodnit. Bez ohledu na životy občanů členských států, které tím ohrožuje. V případě Johnson & Johnson ke plnění dodávek, k nimž se firma smluvně zavázala a které dostala předem zaplaceno, ani to nestačí.

Zhruba před rokem jsme ve frakci Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, navrhli zastavit během pandemie jednání o všech návrzích Zeleného údělu. Navrhovali jsme jednat jen o předpisech, které souvisí s bojem proti pandemii a s obnovou výrobních kapacit v EU. Evropská komise pod tlakem Evropské rady vytvořila Fond obnovy, do něhož si půjčila s garancí členských států 750 miliard eur. Tehdy jsme Komisi upozorňovali, že k obnově ekonomiky nebude stačit jen utracení půjčených peněz, ale že budou nutné změny celní politiky a unijních předpisů, které by podpořily výrobu v členských státech.

Rok utekl a skandál s chybějícími víčky na dózy s vakcínami ukazuje, že jsme měli pravdu. Nadnárodní korporace Johnson & Johnson za peníze, které inkasovala z unijního rozpočtu a rozpočtů členských států, nenasmlouvala dodávky výrobně jednoduchého dílu sestávajícího z hliníkového víčka vybaveného gumovou průchodkou v některé továrně v některém členském státě EU. V zájmu maximalizace zisku komponenty objednala v Asii, kde jsou sice levnější, ale jak se ukázalo, bez jistoty dodávky. Stačí jen na pár dnů ucpaný Suezský průplav a občané EU mají smůlu.

Ostatní frakce odmítly náš návrh na úplné zastavení Zeleného údělu do doby po skončení pandemie, až se ukáže, jestli si něco takového můžeme dovolit. Od loňského léta Evropský parlament a Rada ministrů znovu a znovu projednávají návrhy směrnic a nařízení z balíku Zeleného údělu, které v žádném případě nepomohou s obnovou průmyslu v členských státech. Klimatické šílenství naopak hrozí způsobit odstěhování dalších výrobních kapacit z území EU do Asie. Půjčené peníze EU rovněž neinvestuje do obnovy výrobních závodů v Unii. Peníze budou utraceny na nesmyslné projekty Zeleného údělu jako dotace fotovoltaických a větrných elektráren nebo nabíjecí stanice na elektromobily. Nebo v rámci digitalizace na mobilní sítě 5G.

Nikdo se pak nebude moci divit, pokud za další rok budou chybět nejen víčka na lahvičky od vakcín, ale i injekční stříkačky a jehly. Obojí je vyráběno z plastů, které podle Bruselu škodí životnímu prostředí. Velkým průšvihem jsou podle klimafanatiků zejména jednorázové injekční jehly, které jsou z nerezové oceli a jsou tudíž uhlíkově velmi náročné. Zelené šílence nezajímá, že jednorázové jehly zachraňují životy, ani to, že jde o jediný způsob jak v rámci vakcinace zamezit šíření nejen covidu, ale i jiných život ohrožujících nebo smrtelných infekcí.

Letos europarlament jednal již na čtyřech plenárních zasedáních. Ani jednou nepřišlo na pořad jednání téma nedostatku vakcín proti koronaviru. Předseda naší frakce Marco Zanni tento bod navrhoval zařadit na každém jednání Konferenci předsedů, která sestavuje program pléna. Probruselské strany náš návrh vždy zablokovaly. Většina europoslanců vytrvale odmítá vůči Komisi plnit kontrolní úlohu, kterou EP svěřuje Smlouva o EU a o fungování EU. Místo řešení nejpalčivějšího problému současné doby, jednáme o nesmyslech jako je Program pro životní prostředí a ochranu klimatu nebo Program Digitální Evropa, které nám Konference předsedů zařadila jako hlavní body příští plenární schůze.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 089 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)