cigarettes-78001_960_720
18.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Bububu, kuřáci!

Sdílejte článek:

ANITA 18|02|2016

Od května si veřejnost bude moci prohlédnout galerii příšerných obrázků nemocí způsobené kouřením. Zatím byl na krabičkách alibistický napsaný text s varováním ministra, že kouření škodí zdraví. Jistě si tehdy nikdo nemyslel, že kvůli tomu textu bude méně kuřáků. Pamatuji si, že i u tohoto zavádění varovného textu na krabičkách se dost diskutovalo, ale všechno vyšumělo a všichni si na varování zvykli a dnes nikoho nenapadne ho číst natož brát na zřetel.

Kampaň proti kuřákům by se v poslední době dala nazvat již honem na čarodějnice. Dva rozdělené tábory, protikuřácká klaka přinášející stále dokola omílaná fakta o skutečném a nesporném riziku kouření a ekonomické přepočítávání kolik tento prohřešek stojí samotného kuřáka a rovněž zatěžuje zdravotnictví potažmo stát. Vášnivý kuřáci však oponují těmto tvrzením a někteří dokonce tvrdí, že bez kuřáků, kde z každé cigarety platí státu zvýšenou daň má případnou léčbu zcela zaplacenou již dopředu. Někteří vyhrocují názor, byť s určitou ironii, že pokud je kouření takto smrtelně škodlivé, stát ušetří na vyplácení jeho důchodu, neboť údajně každá vykouřená cigareta krátí život o pět minut a dokonce bude mít bonus v podobě DPH z pohřebného i z daně jeho pozůstalosti, kterou nestihne prohýřit neboť zavčas umře.

Nejde mi dnes o vypisování argumentů kuřáků a antikuřáků, dokonce ani o skutečnou pravdu těchto dvou skupin, které zachází dle mého do absurdit. Nemohu se však udržet a neokomentovat zhůvěřilost, která je namířená nejen na kuřáky, ale na nás na všechny. Vybrání skupiny lidí, která je neustále šikanována a vydírána za svůj zlozvyk. Píšu-li o zlozvyku tak takovém, který není zakázaný žádným zákonem, tudíž dotyčný kuřák netrpí žádnou závažnou protiprávní úchylkou, při nichž by porušoval zákon. Přesto se musí potýkat stále více s omezováním v podobě různých nařízení a vyhlášek.

Dokonce a to si osobně myslím, že je i diskriminační počínání, kdy je pro svůj přiznaný zlozvyk diskvalifikován dotazníkovou formou, či při pohovoru, jako uchazeč o zaměstnání. Lidem se do podvědomí záměrně vkládá, že kuřák je špína, která se neumí přizpůsobit, jeho démon ho natolik ovládá, že není schopen bez cigarety dát ani ránu a tudíž se nedokáže ovládat a pracovat na 100 procentní výkon. Takový mýtus se tu šíří nejen mezi zaměstnavateli a mezi ty co si myslí, že jako nekuřáci jsou určitě lepší než kuřáci. Dovoluji si jen podotknout, že kuřáci si jsou velmi vědomi, že jsou pod větším drobnohledem a proto si raději neodskočí a nepobaví o polední přestávce, tak jak si dovolí klábosit jejich kolegové nad dortíkem s kávou i po oficielní přestávce a raději pracuje.

V úvodu jsem zmínila, že budou na obalech krabiček cigaret „výzdoby“ nechutných obrázků, které by měly zajistit snížení kuřáků, alespoň o 2 procenta. O funkčnosti takového nápadu velmi pochybuji, kdyby měla skutečně zafungovat, nalepím všude svoji fotografii a zabráním tím manželovi a dětem navštěvovat lednici a dózy s cukrovím. Pokud se však odborníci domnívají, že efekt s obrázky poškozených vnitřností je to pravé ořechové a kuřáci se pro hnusotu budou štítit vzít krabičku do ruky, necht si to myslí. Osobně jsem již manželovi koupila s předstihem dárek, stříbrnou tabatěrku. Tedy abych upřesnila, hlavně jsem myslela na sebe, protože se nechci dívat na jeho krabičky cigaret a dávat si do podvědomí, že jsem potenciální vražednice, když dovoluji manželovi kouřit takto nebezpečné z b o ž í, jejž lze koupit všude a v jakémkoli množství. Proč mám já mít výčitku a jak k tomu přijdu, abych si hyzdila estetično mého soukromí s ohyzdnými obrázky všude, kam se podívám? Tím nemyslím jen domov, ale třeba i pokladny při nakupování potravin.

Pokud jsme tak úzkoprsí a jde se ad absurdum po kuřácích, tak navrhuji zaveďme zcela nový rozměr poplatných na všech obalech. Proč by ta hnusota měla být jen na cigaretových krabičkách, když už chceme ukázat na nemoci a nešvary, které způsobuje kouření, pak pojďme o level výše, ať v tom nejsou jenom kuřáci!

Při nákupu potravin si představuji obal, kde budou zobrazeny zrovna tak všechny nemoci, které způsobují rakovinu, například na uzeninách, protože uzení není tou nejzdravější úpravou, zrovna tak pečení v obou případech vznikají karcinogenní látky. Osobně znám hodně nekuřáků, kteří ráno posnídají vejce na špeku v poledne hambáč a večer se dojedou klobásou a colou s chipsy si zaplácnou žaludek. Osvěty o zdravé výživě je adekvátně stejně jako o osvětě škodlivosti kouření, nikoho ještě nenapadlo dávat na tak nebezpečné potraviny obrázky související s nemocemi srdce, jater,…

Na všech limonádách, marmeládách, cukrovinkách a energetických nápojích, které deklarují glukózo-fruktózový sirup či dokonce HFCS bych si prosila obrázek ztučnělých jater a obézních dětí. Dokonce bych se nebránila obrázkům na kakau a čokoládách s fotografii dětí posekaných mačetou (viz. práce dětí při sbírání kakaových bobů) nebo u potravin, kde je preferován palmový olej s autentickou fotografii vypalovaných pralesů, nemocné a umírající nádeníky pracující na plantáži s banánovníky, na každý obal z plastu v němž je důkladně zabalená potravina (zelenina a zeleninové konzervy, maso a masné výrobky, ryby a rybí výrobky, med, žampióny čerstvé i nakládané ve slaném nálevu, pasta z lískových oříšků,…) fotografii botulinu.

Ano to je opravdu jen malý výčet taky nebezpečného, běžně prodávaného sortimentu a mělo by to být přijímáno se stejným despektem jako cigarety. Pokud jsem na obal zahrnula ty pracující děti, ty nádeníky na plantážích, ty likvidované pralesy sice nemusí přímo souviset s momentálními nemocemi, to může přinést čas  dalším generacím. Jen na okraj – spotřeba čokolády a čokoládových náhražek stoupá, kvalitní čokoláda je i v menším množství zdravá, ale také návyková. To mají výrobci nejraději – přiblížit se co nejvíce zákazníkovi a využívat co nejlevnější pracovní sílu.

Tohle se totiž netýká jen určité skupiny lidí, ale nás všech, ale proč odborníci v EU tohle  neznají, spíše nechtějí znát – způsob jak zabránit škodlivým vlivům při zpracování nejen potravin, ale také ochránit  zdraví konzumentů. Proč se obrací se škodlivostí jen na skupinu lidí,  které dovedou nasadit psí hlavu? Je lepší štvanice na viditelnou a všem stále připomínající neřest nebo je to jenom zástěrka, aby se lidé více zaměřovali na kuřáky a ne na to, co sám vkládá do pusy? Stane se někdy tak masívní kampaň na „žere odpad“ a zatěžuje stejně zdravotnictví jako ten kuřák? Kouření je skutečně zbytečný zlozvyk, tak jako pití alkoholu, užívání drog, šťourání v nose, přejídání se,……. Každý se sám rozhodne a je to jen a pouze na něm jakou vášní, zlozvyku podlehne. Nepomohou mu k tomu žádné obrázky, žádná slova, prosby dokonce ani zákazy. Člověk se vždycky musí motivovat sám a hlavně sám pro sebe se odhodlat  rozloučit a skončit se zlozvykem. Pokud to není jeho osobní rozhodnutí, je škoda vynakládat nemalé peníze i energii na jakoukoli, zvláště tak obskurní činnost, jakou jsou odstrašující obrázky na cigaretách.

Dovoluji si vyslovit podezření, že kdyby nebylo kuřáků, nedalo by se tak lehce najít pravého viníka, který způsobuje uváděné nafocené anomálie při onemocnění. Pokud takové obrázky nejsou záměrně dotvářeny grafikou účelově strašit kuřáky a v podstatě nejen je.  Přemýšlím, kolik takových abnormalit u nemocných ve skutečnosti opravdu je nebo zda  jsou vybrané pouze náhodně, co by se mnou takový obrázek udělal jako s dítětem. Bylo by to pro mě tak děsivé, jako když jsem viděla na lahvičce s jedem lebku s překříženými hnáty? V noci se mi často zjevovala a probouzela jsem se s úzkostí a strachem. Jistě poučení bylo, co ten obrázek znamená a věděla jsem, že každý kdo by pozřel byl by mrtvý. Jaká reakce může být u dítěte, jež vidí krabičky s anomáliemi „nemocných kuřáků“. No mohou z toho mít také noční můry, mohou se až nadmíru vystrašeně obávat o své blízké, ale pouze do doby než získají zkušenost, kdy soused, rodiče či prarodiče jsou zdraví a plní života. Ve své hlavince si vytvoří úsudek, že obrázky lžou, jsou to takové pohádky. Tudíž výchovný moment je stejný, jako kdyby na nich byl namalován hejkal a polednice. Horší je že hejkala, vodníka a polednici a všechny ty pohádkové bytosti děti v určitém věku opustí. Tenhle obrázek je bude provázet celým životem, kdy podvědomě si ale zachová, že takové nemoci, skutečně existují i bez praktické zkušenosti, že jsou způsobeny nejen kouřením tabákových výrobků. Podvědomí umí v člověku z nějaké tísně vyvolat a vlastně i přivolat to, čeho se obává a vyvolat v těle skutečně zdravotní problém.

Dítě může tedy sáhnout i po produktu, kde vykreslené výstižné nemoci nejsou zobrazeny a špatně se domnívat, že je mimo nebezpečí, tedy co není označeno fotografii např. rozpadající se tkáň těla, je zcela zdravé, takto může nastat i fatální omyl . Na druhé straně pokud jsou děti otrlejší a v podstatě ony fujtajblové obrázky je před pokušením experimentovat, neodradí. Jen stále nevím, jestli pak budou věřit opravdu výstražným symbolům, například na lahvičce s jedovatou látkou, jestli si z těch dětí nevychováme tak trochu cyniky , kterým nikdy už nebude nic dost ošklivého. Mimo jiné některé může docela zaujmout, zdali již nevyšla nova série „obludária“. Pevně věřím, že se nedočkáme nové modernější sběratelské vášni místo céček o nejhnusnější obrázek z krabiček cigaret, samo s patřičnou hodnotou bodů.

Dovolím si přidat poučení pro všechny ty antikuřáky:

  • nesnažte se nahánět za kuřáky a chtít je uštvat, stejně je nedohoníte
  • začněte přemýšlet, jestli to co do sebe dáte nebo to co máte na sobě není škodlivější než kouření
  • jestli ty průzkumy kdy vzorek 8 kuřáků z 10 opravdu umírá na kouření. Je více kuřáků, tedy matematicky jistě lze předpokládat, že kuřáků umře víc. Zdali ta smrt nastala skutečně jen proto, že to byl kuřák. Proč se nezkoumá co dotyčný mrtvý konzumoval nebo preferoval ve svém životě, tedy na čem ujížděl. Nikde jsem se nesetkala se srovnáním jiným než kuřák versus nekuřák.

Nemá  být čistě náhodou odlákána vaše pozornost od závažnějších problémů, který by se měl řešit globálně ku prospěchu zdraví lidí a to pro všechny spotřebitele a ne jen štvanicí na kuřáky?

ZDROJ: Anita

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 55 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...