RAMALLAH
6.2.2017
Kategorie: Historie

Brutální lynč v Ramalláhu

Loading...
Sdílejte článek:

HANA LUKEŠOVÁ

Na Blízkém východě se odehrávají denně takové hrůzy, že pro jednu událost zapomínáme na druhou, do zapomnění upadají ty dřívější. Občas člověka zamrazí, když uslyší čerstvou zprávu o tom, že světoznámý nositel Nobelovy ceny Günter Grass, jehož život vyhasl v těchto dnech, napsal zaujatou protiizraelskou báseň.

Ti, kteří přemýšlejí a sledují události, si kladou otázky, jak je to možné…. Jak to, že si lidé všímají spíše tvrdého postoje Izraele, který tak jednat musí z důvodů své bezpečnosti a vlastní existence, aniž se pohoršují nad oslavnými orgiemi Arabů, zejména těch palestinských, které provázejí každé zavraždění či zajetí nenáviděných Izraelců. Spousta lidí naší civilizace je však ochotna omlouvat Araby a obvinit USA a Západ, že nechápou zvláštnosti a osobitou „kulturu“ a odlišné tradice Arabů, jiné uspořádání arabského společenství atd.

Kde je však psáno, že vražda byť i jediného nevinného má být důvodem k masovému veselí, radostnému šílení, k orgiím a oslavám zakrvácených rukou? To nepředpisuje ani Bible, ani Korán, jehož mírové postuláty už dávno v arabském světě přestaly platit. Proč se jen tak málo dovídáme o výměně jediného Izraelce za tisícovky arabských teroristů vězněných právem v Izraeli? I návraty těchto masových vrahů vedou k arabskému davovému šílenství, aniž by byla médii oceněna velkorysost ze strany Izraele. Proto je nutné neustále připomínat i události, které jsou zdánlivě překryty nánosem času. Pod tím nánosem se skrývá pravda, jejíž zrníčka musíme vynášet na povrch a skládat z nich ucelený obraz skutečnosti jako důležitý podklad pro budoucí zájemce o historii.

Rok 2000 byl v mnohém přelomový. Toho roku propukla již druhá palestinská intifáda a byla odstartovaná sérií teroristických útoků proti Izraeli. Palestinci rozpoutali teroristickou kampaň, kterou do té doby Izrael nezažil. Zavražděno bylo více než tisíc Izraelců. Do dějin druhé intifády vešel brutální lynč dvou izraelských záložníků ze dne 12. 10. 2000, Yossiho Avrahamiho a Vadima Nurshitze. Oba záložníci sloužili v té době nedaleko Ramalláhu. Avrahami a Nurshitz chtěli po službě jet domů do Izraele, ale bohužel si spletli cestu a přes kontrolní stanoviště vstoupili do Ramalláhu. To, co následovalo, se slovy dá jen těžko vyjádřit. Oba Izraelci byli zadrženi palestinskými policisty a odvedeni na místní palestinskou policejní stanici. Palestinští policisté izraelské mladíky obvinili, aniž by pátrali po důkazech, že jsou špioni, kteří pracují pro Mossad. Zběsilý dav zhruba tisícovky Palestinců požadoval jejich okamžitou smrt bez řádného soudu. Smutné , ba otřesné je, že vrahy byli slušní a obyčejní palestinští občané, kuchaři a administrativní pracovníci. Ve chvíli se stačili proměnit v šílící dav, vtrhli na policejní stanici a začal lynč.

Izraelští záložníci byli surově biti, kopáni, pobodáni noži, napadáni sekyrou a nakonec čtvrceni. Jeden z vrahů, Palestinec Aziz Zalha, si krví umučených záložníků potřísnil ruce a ukazoval je nadšeně zběsilému a zfanatizovanému davu. Ten poté začal jásat, radovat se a tančit. Dá se říci, že propukly orgie. Dav tleskal, když byli vojáci čtvrceni, sekáni, byly jim veřejně vyjímány vnitřní orgány. Mrtvoly byly poté vyhozeny z okna a zapáleny. Zběsilí Palestinci táhli znetvořená a popálená těla na náměstí v Ramalláhu (Al Manara), kde rozrůstající se dav začal náramně oslavovat. Kolem mrtvol se začalo tančit, zpívat, střílet oslavné salvy do vzduchu, rozdávat sladkosti, Palestinci se třísnili jejich krví. Takové oslavy Blízký východ do té doby nezažil. Palestinští policisté nejenže nezabránili masakru, ale co hůře, sami se na této zběsilé akci podíleli.

Pohnutou událost zachytil britský novinář Mark Seager píšící pro The Sunday Telegraph. Ten vypovídá: „Když jsem přijel do Ramalláhu ráno asi v 10:30, nastoupil jsem do taxíku a chtěl jsem nafilmovat pohřeb. Poté, co jsem vystoupil z taxíku, slyšel jsem křik velkého davu Palestinců a viděl jsem, jak běží k policejní stanici. Za nějakou dobu prošli kolem mě a s hrůzou jsem sledoval, jak dva velmi zranění a znetvoření muži byli taženi za nohy, spodní část jejich těla byla ještě v plamenech, hlavy měli totálně rozbité. Byli jako zvířata. Byli jen pár metrů přede mnou a já jsem viděl všechno. Sáhl jsem po fotoaparátu a chtěl jsem danou událost nafotit. V tu ránu jsem dostal pěstí do obličeje od jednoho mladého Palestince , ten mi řekl „Dej mi svůj film“, snažil jsem se vytáhnout film z fotoaparátu, ale několik lidí se proti mně vtrhlo, jeden z davu mi vytrhl z ruky kameru a rozbil ji. Bál jsem se o svůj život. Mezitím dav provolával slova modlitby Alláhu Akbar při mučení dvou mužů. Jednalo se o nejstrašnější událost, kterou jsem kdy viděl, mnohem horší, než jsem viděl v Kongu a Kosovu. Viděl jsem v tvářích těchto Palestinců zuřivou nenávist a hněv. Myslel jsem si, že jsem znal Palestince dobře, udělal jsem šestnáct výprav do Ramalláhu a jiných palestinských měst, myslel jsem si, že jsou milí a pohostinní lidé. Vím, jistě ne všichni jsou takoví, ale na tuto událost nikdy nezapomenu. Byla to největší barbarská vražda, kterou jsem kdy viděl. Budu mít noční můry po zbytek svého života.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 7 511,11 Kč
Vybráno 21.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.