11.3.2014
Kategorie: Společnost

Bruselu se dělá z Krymu mdlo. Budou totiž volby do Europarlamentu

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 11|03|2014

Koncem května se budou konat volby do evropského parlamentu. Do té doby se pravdu o tom, co vězí za současnou krymskou krizí na sto procent nedozvíme. Politici všech zemí Evropské unie budou mlžit a nechávat své voliče v nejistotě. Aby pak všem oznámili, že krymské referendum o připojení k Rusku uznávají. Říká se takovému chování “bližší košile nežli kabát”.

 

 

Čeští politici zaměstnávají mysl svých voličů všelijakými časovými a historickými paralelami. Lidé se dohadují, zda jim ruská agrese na Krymu připomíná roky 1938, 1968 nebo snad 1989. Dohadují se o něčem, co je absolutně nesmyslné. Nicméně to odvádí pozornost.

 

Zatímco na Krymu podle všech informací už připravují nové hranice, aktéři celého dění si stále “jen” telefonují. Telefonuje si Putin s Meklovou, s Obamou, s Cameronem, mezitím Obama s Merkelovou, prostě pořád dokola jeden s druhým.

 

Proč si neudělají jednu telekonferenci? Nebo proč už se někde nesešli? Když je situace tak vážná…

 

Putin všem po telefonu říká, že nemá zájem na vojenském řešení, že nic eskalovat nebude. A hlavně, že vše probíhá podle mezinárodního práva. Důkazem, že to politici moc dobře vědí, je oboustranný klid zbraní. Válku, podle mne, si opravdu nepřeje ani jedna strana.

 

Putinovi “odpůrci” mu zase na oplátku neustále opakují, že Krym nezávislý na Ukrajině neuznají.

 

Já myslím, že uznají. Ale, jak říkám, až po volbách do Europarlamentu. A hned se Vám pokusím vysvětlit proč.

 

 

Podle mne jsou za krymským děním pořád jen “obyčejné” dluhy Ukrajiny vůči Rusku. Lze si najít informace, že Ukrajina si posledních pět let půjčovala v Rusku. Ruské banky, svým způsobem státní banky, nakoupily ukrajinské dluhopisy skoro za sedmdesát miliard dolarů. Což je asi polovina současného ukrajinského státního dluhu.

 

Ukrajina nesplácí. Nemá už z čeho. Putin si svým způsobem Ukrajinu kupoval. Rusko i bývalé ukrajinské vlády počítaly od roku 2015 s vytvořením Euroasijské unie. Jedná se tedy o politiku, kterou můžeme Putinovi vyčítat, ale to je asi tak všechno. Má stejné ambice jako bruselští politici. Rozšiřování svého mocenského vlivu.

 

Mezinárodní měnový fond, potažmo Evropská unie nepůjčovali Ukrajině v posledních letech nic. A pak si přijdou a chtějí podepsat s Janukovyčem přístupové dohody. Že byl Janukovyč diletant, to nemá cenu rozebírat. Měl je odmítnout hned z důvodu závazků vůči Rusku. Jenže to on neudělal a nechal to vygradovat až do poslední chvíle.

 

Nutno zároveň dodat, že Rusko Janukovyče už předtím tlačilo, aby odmítl. Například zavedením likvidačních cel na ukrajinský vývoz do Ruska, snižovalo mu ceny obvyklé za plyn a podobně. Takové metody cukru a biče.

 

Jenže Janukovyč se projevil jako naprostý politický amatér a udělal to, co udělal. Nicméně dal lidem sen o lepší budoucnosti.

 

A tak přišel Majdan. A dále to znáte.

 

I to, že Rusko se nehodlá svých investic do Ukrajiny vzdát. Sedmdesát miliard v dolarech, to už je pořádná zmařená investice. Mám takový pocit, že Krym, který je stejně proruský, je odpovídající “zástava”. A svým způsobem pro Ukrajinu nejméně bolestná.

 

No a teď se dostávám k vysvětlení, proč si myslím, že Evropská unie, ale i USA, uznají referendum na Krymu až po eurovolbách.

 

Ono totiž to krymské referendum mělo být původně ve stejný den jako volby do europarlamentu. Ale politikům to opět zkazili obyčejní lidé. Rozhodli se ho provést již příští týden.

 

Jenže, řekněte sami, co se asi stane v myslích voličů, když politici místo předvolební kampaně přiznají svým “hlasům”, že sankce žádné vyhlašovat nemohou. Že oddělení Krymu uznat musí, protože i podle mezinárodního práva se státní dluhopisy zaplatit musí. Jinak totiž by musela Ukrajina ihned vyhlásit bankrot. Jedná se bezesporu o mezinárodní jednostranný dluh, zde nějaké zápočty či odpisy dluhů udělat prostě nelze.

 

A tak mysl evropského voliče je to jediné, o co se nyní hraje. Každý, kdo jen trochu přemýšlí, si v případě, že by se přiznalo zabírání Krymu kvůli státnímu dluhu, domyslí, že doba, kdy se začnou splácet dluhy nenastane až za našich dětí.

 

Ale že začíná už teď.

 

Lidé si před volbami uvědomí, v jaké situaci se předlužený západní svět nachází. Že ty cyklistické stezky za dotace rozhodně nebudou levné. A že se klidně bude jednou za dluhy platit třeba státními územími.

 

Volič se tedy docela jistě naštve. Na ty, kteří tyto dluhy způsobili. Na politiky, na lobisty, na kmotry, na bohaté lidi.

 

A Majdan se pak logicky přesune do Bruselu.

 

Pokud by se toto vše stalo ještě před volbami, dopadli bychom pravděpodobně úplně stejně jako v Kyjevě.

 

Ale když nám to ti naši znovu zvolení “géniové” budou po kapkách podávat celé další volební období, je šance, že si tak nějak pomalu na tu nejistotu zvykneme.

 

Jenže takhle to zatím vypadá, že Brusel (a tím pádem i Zaorálek a spol.) kráčejí ve šlépějích Janukovyče.

 

Nechají pravděpodobně vše rupnout až úplně na poslední chvíli.

 

A do té doby budou tančit a my se budeme akorát tak hádat, proč ten Putin dělá to samé jako Brežněv v šedesátém osmém….

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 39 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.