TURECKOEU
13.7.2020
Kategorie: Politika

Brusel zvýšil migrační výpalné Turecku o půl miliardy eur

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Evropská komise v pátek na návrh předsedkyně Ursuly von der Leyenové schválila zvýšení migračního výpalného, které EU každoročně platí Turecku o dalších 485 milionů eur. Podle smlouvy z roku 2016 bylo letos již odesláno Turecku 6 miliardy eur. Původně měl roční objem peněz vyplácených Turecku za „neposílání migrantů“ dosáhnout 9 miliard eur. Nyní se podle rozhodnutí Komise ještě zvýší. A to přesto, že na jaře se turecké bezpečnostní složky spolu s armádou pokusily násilím protlačit přes Řecko do EU asi 150 tisíc migrantů, a že turecký ministr vnitra Süleyman Soylu avizuje, že po skončení epidemie koronaviru v Turecku bude na řecké ostrovy vysláno ještě více migrantů.

Turecko i za peníze z rozpočtu EU masivně nakupuje zbraně a financuje dobývání Libye. Za bruselské peníze turecká armáda koupila obrněné transportéry, které byly na jaře použity k prorážení řeckého pohraničního plotu, aby jím mohli do Řecka nelegálně vniknout migranti. Brusel touto cestou pomáhá financovat i palivo do tureckých vojenských letadel a lodí, které neustále narušují vzdušný prostor a pobřežní vody Řecka a Kypru – tedy členských států EU. Současně však zemí, jimž turecké vrtné lodi kradou ropu a plyn v podmořském šelfu.

Rozhodnutí Komise o zvýšení objemu peněz posílaných každoročně Turecku přišlo ve stejný den, kdy turecký prezident Erdogan vydal nařízení o přeměně chrámu Boží moudrosti na mešitu. Navíc se tak stalo den poté, kdy řecký ministr zahraničí Nikos Dendias v Radě ministrů předložil návrh na zavedení sankcí EU proti Turecku, jejichž cílem má být odrazení Turecka od napadání dvou členských států EU. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis postup Komise označil za výsměch a pohrdání nejvyšším orgánem EU – Radou ministrů. Současně oznámil, že pokud nedojde k dohodě v Radě ministrů o zavedení sankcí proti Turecku, bude Řecko nuceno přistoupit k jednostranné akci. Jako jednu z možností na tiskové konferenci uvedl zákaz tranzitu tureckých kamionů přes Řecko dále do EU.

Zákaz přejezdu tureckých kamionů přes Řecko by mohl začít platit symbolicky od 24. 7. 2020, kdy má být podle rozhodnutí tureckého prezidenta Recepa Erdogana chrám Hagia Sophia v Istanbulu přeměněn na mešitu. Podle Erdoganova nařízení mají být v chrámu, který byl vybudován v době Byzantské říše v letech 532–537 jako křesťanský, zakryty křesťanské ikony a veškeré symboly křesťanství. Proti opětovné přeměně chrámu Boží moudrosti z muzea na mešitu, jako tomu bylo v dobách Osmanské říše, protestovalo Řecko a ruský pravoslavná církev. Kulturní výbor Evropského parlamentu nad tímto islamizačním aktem „vyslovil politování“. Hagia Sophia je na seznamu světového dědictví UNESCO a Turecko na jeho opravu v minulosti dostalo příspěvek i z EU.

Kromě řecké vlády proti přeměně chrámu Boží moudrosti na mešitu ze zemí EU protestovala pouze Francie. Své roztrpčení vyjádřil veřejně i papež František. Na závěr páteční mše sloužené na náměstí svatého Petra v Římě při modlitbě Anděl páně řekl „Moje myšlenky míří do Istanbulu. Myslím na chrám Boží Moudrosti a jsem velmi roztrpčen.”.

Ostré prohlášení k přeměně Hagia Sophia na mešitu vydali i italští opoziční předáci Matteo Salvini a Giorgia Meloni. Předseda strany Lega a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini na Twitteru napsal: „Turecko, které by někteří chtěli zahrnout do Evropy, mění z Hagia Sophia na mešitu. Je potvrzeno, že převaha islámu je neslučitelná s hodnotami demokracie, svobody a tolerance Západu.” Europoslanci ze strany Lega zasedají spolu s europoslanci zvolenými v ČR za SPD ve frakci Identita a demokracie (ID)

Předsedkyně strany Bratři Itálie Giorgia Meloni zdůraznila prostřednictvím Facebooku: „Erdogan dokončuje proces přeměňování sekulárního Turecka na islámský sultanát opětovnou přeměnou Hagia Sophia v Konstantinopoli na mešitu.“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 350 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.