20.8.2013
Kategorie: Multikulturní soužití

Brusel zešílel? Proč bourat zeď u sídliště Lunik IX. v Košicích?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: JANO SLABÝ 20|08|2013

Jak jinak nazvat dopis předsedkyně Evropské komise pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Andrully Vasiliové, která v dopise adresovaném magistrátu města Košice “ostře odsoudila výstavbu zdi v košické městské části Západ, jehož cílem bylo oddělit romské obyvatelstvo od zbytku populace.

 

 

Vyplývá to z obsahu Vasiliové dopisu, datovaného 13. srpnem 2013, o kterém v pondělí na své internetové stránce informovala Evropská komise. Eurokomisařka v něm požaduje okamžité odstranění sporné stavby.

 

Tak pojďme pěkně po pořádku. Hned ta první myšlenka, že cílem bylo oddělit romské obyvatelstvo od zbytku populace. Viz mapku města, a zkuste posoudit, zda oplocení parkoviště v rohu Mikovíniho ulice vám připadá jako oddělování. Mezi sídlištěm Lunik IX. a Lunik VIII. probíhá čtyřproudá vozovka / Třída Košického vládního programu /, místo na kterém je postavena zeď nijak neomezuje přechod chodců po oficiálních komunikacích pro pěší. Tedy jinými slovy – nepřerušuje chodník, který vede kolem zmíněné cesty. Od první bytovky na Luník IX. je vzdálena vzdušnou čarou přes 300 metrů. Tedy pokud se chce Rom z Luníku IX. cítit omezován musí projít asi půl kilometru, pak čtyřproudovou cestu, odbočit z chodníku na zelený pás, obejít několik keřů a hotovo – našel zeď. Mimochodem, to samé se stane komukoliv, kdo bude chtít jít mimo chodník například z Myslavy. Ale to asi paní eurokomisařku nezajímá. Z vyjádření obyvatel i volených zástupců této městské části Košic vyplývá, že prvotním a hlavním důvodem výstavby zdi byla ochrana majetku občanů.

 

“Bylo to strašné. Nacházeli jsme tu smetí, ale i výkaly a mnohdy nám mizely i věci. Zeď trochu pomohla, ale na parkoviště se stále mohou dostat syčáci z Luníku IX., ” říká pan Ladislav z této městské části. Podle slov vedoucího kanceláře starosty MČ Západ, Mariána Krajňáka, stížnosti občanů registrovali již delší dobu: “Stížnosti občanů z této lokality byly dlouhodoběji avizované prostřednictvím komise regionálního rozvoje místního zastupitelstva už před dvěma lety. Na jejím zasedání v únoru tohoto roku byl projednán záměr “Oplocení parkoviště Mikovíniho 61″, s plánem realizace v roce 2013 ke zlepšení situace s nedostatkem parkovacích míst v této lokalitě. “

 

Na místním úřadě nepřipouštějí, že by šlo o protiromské opatření, i když přiznávají zvýšený výskyt krádeží. ” Parkoviště bylo dlouhodobě nevyužívané z důvodu opakovaných krádeží a poškození motorových vozidel stojících na jeho ploše. Plánované je parkoviště ještě osvětlit a zlepšit tak výše uvedenou situaci i kvalitu bydlení obyvatel Luníku VIII. Zfunkčnených a využívaných je aktuálně 13 parkovacích míst v uvedených meziblokových prostorách. Náklady ve výši 4 740 eur byly schváleny v rozpočtu městské části v investičních akcích pro rok 2013, ” dodává M. Krajňák.

 

Já dodávám, že ochrana majetku – osobního vlastnictví je u nás zaručena Ústavou – tedy nejvyšším zákonem státu . To samozřejmě nezakládá možnost stavět jakékoliv zdi bez řádného stavebního povolení. Magistrát města Košice totiž připomíná, že se jedná o tzv. “černou stavbu”. Pokud je to pravda, je třeba jednat ve smyslu zákona, jen jsem zvědavý jestli se to bude týkat i jiných černých staveb.

 

 

Pro ilustraci přidávám i vyjádření z Luníku IX.

 

Starosta Luník IX. Dionýz Slepčík nevnímá situaci se zdí až tak tragicky. “Mně to nevadí a co já vím, tak ani Romům. Pokud tak chtějí řešit situaci, tak ať to tak řeší. Zřejmě si chtějí chránit majetek, “tvrdí starosta. “Já jsem tudy ani nechodil, takže je mi to jedno, ale některým Romům může vadit, že to nyní musí obcházet,” domnívá se jeden z obyvatel Gejza Horváth.

 

Tedy, o co vlastně jde? Víte, ani já nemám rád zdi, ale pro mě jsou stejně omezující ať jsou v Severním Irsku, na Kypru nebo na Slovensku . Nemohu se však zbavit dojmu, že někdo nám Slovákům chce – obrazně – nasazovat psí hlavu. Možná je to pro to, že jsme malý stát a jsme v EU mezi novými. I když toto dělení je jistě v rozporu s principy na kterých údajně stojí Evropská unie. Prý jsme si všichni rovni. Když Francouzi vykáží ze své země Rumunské Romy je to v pořádku – chrání údajně svůj sociální systém – totéž se děje s našimi v Anglii. Přitom unie zaručuje volný pohyb občanů. Je zvláštní, že my naše Romy, naše spoluobčany nikam nevykazujeme, žijeme tu s nimi již staletí. Máme problémy s nimi, oni asi s námi, ale dosud i bez Unie, jsme si uměli vždy najít jakás takás společná řešení našich problémů. Ale v posledních letech představitelé EU najednou objevili, že bude lepší bojovat za práva Romů na našem území, než aby si hledali lepší život u nich. A proto jsme pod drobnohledem, proto nám nakazují, přikazují, žádají …

 

Nejhorší ale je, že si na to pomalu zvykáme.

 

Zvykáme si, že jsme zdrojem levné pracovní síly, že jsme vhodným odbytištěm pro přebytky nekvalitních potravin, že naši zemědělci mají v rámci tzv.. “SZP” několikanásobně menší dotace, že nadnárodní obchodní řetězce tlačí do krachu naše výrobce potravin a vedle toho ani nezpozorujeme, jak se náš sen o Svobodě Rovnosti a Bratrstvu a důstojném životě ve své zemi, ve svém svrchovaném státě, pomalu rozplývá pod soustředěným náporem euroúředníků, kteří z dálky 1500 km, ze svých kanceláří v Bruselu vědí lépe než my, jak je třeba řešit naše vnitřní problémy.

 

 

 

 ZDROJ: Jano Slaby

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 319,00 Kč
Vybráno 15.19%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
4 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.