trikoloraprogram
17.9.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Brno: Trikolórní představení

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRNa den 28. září si naplánovalo hnutí Trikolóra svůj ustanovující sněm a z dostupných zpráv je nám sděleno, že programové pilíře představí bývalý prezident Václav Klaus, právník a exposlanec za ČSSD Zdeněk Koudelka a bývalý euro-poslanec a bývalý předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. (1)
K věci ustanovujícího sněmu:
A) Ex- prezident Václav Klaus podle médií není členem hnutí Trikolóra. Za zásadní pilíře svého názoru na zahraniční politiku vždy pokládal nepřijetí eura, omezení migrace a odchod z Evropské unie. V programu Trikolóry se ale objevuje plán na „Nové smlouvy pro Evropu.“ Údajně jednoduchého textu, který vrátí většinu ztracených pravomocí členským zemím. Takový plán je ale nereálný a jenom politici Francie společně s Německem by ho možná (opravdu možná) prosadili. Socialistický obrat „poručíme větru i dešti“ je znám pro svou směšnost. Plán Trikolóry na poručení „Nové smlouvy“ ale ani Francie ani Německo nikdy dobrovolně nepřijmou, protože by šel proti jejich zájmům. Vystoupení ex-prezidenta bude jistě zajímavé.

B) O odborné erudici Zdeňka Koudelky jistě nikdo nepochybuje, navíc často publikuje a tak jeho právní názory jsou známé. Opět si ale čtenář musí klást otázku, zda je či není Koudelka členem Trikolóry. Přeci není ustanovující sněm o tom, že tam odborníci poučí členstvo jako někde na základní škole? Program hlásá, že Trikolóra podpoří po vzoru zahraničních úprav vznik institutu vyšetřujícího soudce. Míněno na vyšetřování trestných činů státních zástupců. Leč tato pozice je ve světě jiná a je prováděna spíše jako dohled či součinnost. A i dnešní trestní řád ji dílče obsahuje, ale nikoliv dostatečně. Co program ale neuvádí je to, že se zruší dosavadní monopol státního zástupce na trestní žalobu, jako je tomu jinde ve světě, kde tento monopol není. A že se zruší komunistický princip, že „pánem sporu je státní zástupce“, v minulosti prokurátor řízený KSČ. Tady je program velké zklamání a plán na zrušení Veřejného ochránce práv jenom proto, že nyní je tato funkce obsazena nevhodnou osobou je plán malicherný. I Koudelkovo vystoupení bude jistě zajímavé.

C) Petr Mach by prý měl být členem hnutí a tak snad jeho příspěvek k ekonomice bude odpovídat záměrům hnutí. Přiznejme si, že ale ani tady mnoho nečekejme. Mach je nepochybně vzdělaný, ale nikdy v reálném podnikání nebyl a tak celou problematiku má pravděpodobně načtenou jenom z učebnic a své politické kariéry. Asi jako Pavel Kohout, který prý ani ekonomické vzdělání neutrpěl. Tito dva spolu s paní Šichtařovou údajně kdysi sestavovali plán tzv. Tlusté peněženky pro vládu Mirka Topolánka a jejich závěry přijaty nebyly. Nic na tom nemění fakt, že Kalouskův plán byl ještě mnohem horší a exministrem financí Tlustým vypracovaný plán ve spolupráci s odborníky z okruhu Richarda Sulíka nespatřil světlo světa.

Ekonomický program Trikolóry proto vzbuzuje některé otazníky. „V oblasti veřejných rozpočtů se vrátíme k rozpočtové zodpovědnosti s cílem nezatěžovat budoucí generace našimi současnými dluhy.“ Obecná notorieta sice správná, reálně ale nikoliv. Pokud se dnes zadlužíme pro výstavbu dálnic, železnic, metra či nových elektráren, budou sice dluhy platit i naši potomci, ale také tato díla budou pro sebe využívat. Jede tedy o to, na co tu dluhy budou. „Zasadíme se o zrušení EET“, hlásá plán. A dál? Nic? No… Žádné fiskální pokladny? „ Změníme název tzv. sociálního „pojištění“ a zdravotního „pojištění“ na terminologicky odpovídající sociální a zdravotní daň, tyto daně snížíme.“ Název je nepodstatný, protože „Daňová kvóta“ je makroekonomický ukazatel, který vyjadřuje celkovou úroveň daňové (plus poplatkové) zátěže v dané zemi. Může být jednoduchá, nebo složená (celková daňová kvóta):

  • Jednoduchá daňová kvóta vyjadřuje podíl daní (bez příspěvků na sociální a zdravotní zabezpečení) na HDP
  • Složená (Celková) daňová kvóta má mnohem vyšší vypovídací schopnost, neboť vyjadřuje podíl všech daní a jiných povinných plateb (např. pojištění zdravotní a sociální) na HDP.

Záměr na snížení Složené daňové kvóty je samozřejmě bohulibý. Zajímavě zní i záměr „Vytvoříme podmínky, které efektivně a tržně-konformně zabrání vývozu zisků do zahraničí, například prostřednictvím podpory reinvestic formou započítávání investic v předem stanovené výši do daňových základů“. Zní to hezky.

K plánu “Zavedeme opatření, která povedou ke snížení cen bytů“ dodejme, že je to sice hezká proklamace, která ale zároveň říká, že trh to nevyřeší. Nevyřeší? Možná… Lze ale důvodně pochybovat, že i zkrácení času pro vydání stavebního povolení povede ke snížení cen bytů, když počtem nemalými a penězi zdatnými se přiřítili kupci z Ruska a Ukrajiny a další. Stačí si v nových domech prohlédnou jména bydlících a podívat se na iKatastr.

Na zajíce s bubnem jde Trikolóra s prohlášením, že „Preferujeme malý počet dobře placených úředníků nad velkým počtem špatně placených. Proto požadujeme co nejméně úředníků….“ A trikolóra má jistotu, že všichni úředníci a státní zaměstnanci (cca tři čtvrtě miliónu voličů) budou volit proti ní.

Lepší už je „Ze zemí OECD patříme mezi státy s nejvyšším zdaněním práce, v roce 2018 jen v šesti zemích OECD bylo vyšší zdanění práce než v České republice. Prosadíme zásadní snížení daní a především snížení daně z práce.“ Stejně tak dobře zní „Využijeme principu partnerství soukromého a státního sektoru k financování vybraných projektů dopravní infrastruktury (PPP projekty). Soukromí investoři zajistí efektivnější a rychlejší výstavbu dopravních sítí…“ Zde si Macha jistě mnozí rádi vyslechneme, resp. přečteme.

Je zřejmé, že program Trikolóry se do voleb bude zpřesňovat a upravovat. Ale základní teze, které média zveřejní a lidé pochopí (detaily nikdo nečte u žádných stran a hnutí) budou rozhodující pro to, jak se voliči s programem Trikolóry ztotožní. Výše uvedené náznaky nejasností nahrávají kritikům Trikolóry a ti je nepochybně v komentářích ještě zveličí. Bylo by dobré, kdy brněnské jednání program i personálie hnutí vyjasnilo. Jenomže…Už dlouho je obecně zřejmé, že politici a jejich pomocníci se na žádné veřejné názory neohlížejí.

Takže poptávka po nové straně (hnutí) bude nakonec ten rozhodující činitel v celostátních volbách bez ohledu na to, jakým program bude mít. Každý druhý občan, včetně paní poštmistrové, totiž řekne, že strany a hnutí svůj program stejně nikdy neplní, takže je voličům lhostejný. Nejhorší je, že mají smutnou pravdu. Ale třeba Trikolóra bude tou světlou výjimkou.
Zdroj: (1)https://1url.cz/rMb35

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 458 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
92 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.