brexit-676x225
19.10.2019
Kategorie: Politika

Britský parlament odložil schvalování dohody o brexitu

Sdílejte článek:

COM/HS

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu schválili v sobotu dodatek k dohodě s Evropskou unií o tzv. brexitu, který zdrží schvalování samotné dohody. Informoval o tom zpravodajský portál Sky News.

Zákonodárný sbor hlasoval o dodatku nezávislého poslance Olivera Letwina k příslušnému vládnímu návrhu v úvodní části sobotního zasedání, které se koná mimořádné v tento den týdne poprvé za poslední desetiletí. Podle původních očekávání měli poslanci hlasovat přímo o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie, jejíž revidovanou podobu vyjednal premiér Boris Johnson s Bruselem v uplynulých dnech.

Dolní sněmovna Letwinův dodatek schválila v těsném poměru 322 ku 306 hlasům.

Na základě dodatku parlament vyjadřuje dohodě o brexitu pouze předběžnou podporu a definitivně ji nepodpoří, dokud nebude schválena legislativa o její zapracování do britského práva. Znamená to, že poslanci už v sobotu o dohodě nebudou dále hlasovat, přestože jde o poslední termín, stanovený dříve schváleným zákonem. Ten Johnsonovi v takovém případě přikazuje požádat o další odklad brexitu, dosud naplánovaného na 31. října.

Samotný Johnson v sobotu podle Sky News prohlásil, že vzhledem k Letwinovu dodatku jednání parlamentu “ztratilo význam”, a trval na tom, že “nejlepší pro Spojené království a celou Evropu” bude, když dojde k brexitu s dohodou 31. října. Dodal, že “nebude s EU vyjednávat o odkladu a nepřinutí ho k tomu ani zákon”.

“Budu nadále dělat vše v mých silách, abychom brexit dokončili k 31. říjnu,” prohlásil Johnson.

Letwinův dodatek byl zdůvodňován obavami, že po schválení dohody o brexitu ve stanovené lhůtě by Johnson sice nemusel požádat o odklad brexitu, ale parlament by nemusel do 31. října stihnout schválení “implementačního mechanismu”. To by teoreticky vedlo k “bezdohodovému” odchodu Británie z EU i přesto, že dohoda byla odhlasována, vysvětluje tisková agentura AFP. 

Očekává se, že Johnson se bude v souladu se svým prohlášením dál snažit o včasné prosazení dohody v parlamentu a že v pondělí předloží návrh zmíněné související legislativy. V případě podání žádosti o odklad brexitu a následném přesazení dohody i mechanismu v parlamentu do 31. října by mohl premiér tuto žádost stáhnout, připomněla tisková agentura DPA.

Pokud premiér Johnson odmítne napsat dopis s žádostí o odložení brexitu, je pravděpodobné, že bude čelit stíhání. Pokud i Johnson požádá o odklad, není záruka, že s tím ostatní země EU budou souhlasit.

Po tom, jak dohodu o brexitu zhodnotili lídři na summitu EU, o ní bude jednat ještě i Evropský parlament, který má v této věci poslední slovo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 838 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
18 komentářů