muslimislamukbrit
17.8.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Británie vítá radikály – znovu a znovu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

DOUGLAS MURRAY

  • Jací odborníci v “mezináboženském dialogu” jsou tito dva duchovní? No, určitě skvělí, protože je provází pověst lidí nadšeně podporujících vraha někoho, kdo byl obviněn z rouhání.
  • Navzdory kritice Shahbaze Taseera… neměla vláda Spojeného království žádný problém povolit těmto dvěma mužům, kteří, jak řekl Shahbaz Taseer, “učí vraždit a nenávidět”, vstup do Velké Británie.
  • V uplynulém roce zakázalo Spojené království vstup do země celé řadě lidí. Vstup do země byl například zakázán kanadské aktivistce a blogerce Lauren Southern. Stejně tak byl zakázán vstup do země rakouskému aktivistovi Martinu Sellnerovi. Ať už si o obou těchto aktivistech myslíme cokoli, ani jeden z nich nikdy na demonstraci nevyzýval tisíce lidí k velebení vraha… To Hassan Haseeb ur Rehman takové výzvy učinil a přesto mu byl povolen vstup do Spojeného království hned tři roky po sobě.

Je to už více než rok, co Spojené království zažilo v rychlém sledu tři islamistické teroristické útoky. A je to také už více než rok, co se premiérka Theresa May postavila před sídlem vlády v Downing Street k řečnickému pultu a prohlásila: To už by stačilo.

Nicméně pozoruhodným aspektem minulého roku bylo, jak málo se změnilo.

Zvažme například laxní kontroly extremistických kazatelů zavedené ve Spojeném království v roce 2016.Jak uváděly zprávy z té doby, v létě téhož roku uskutečnili okružní jízdu po Velké Británii dva pákistánští duchovní. Během sedmitýdenního turné vystoupili v řadě britských “hotspotů”, včetně Rochdale, Rotherhamu, Oldhamu a dokonce i ve volebním obvodu premiérky v Maidenheadu. Oba duchovní – Muhammad Naqib ur Rehman a Hassan Haseeb ur Rehman – zahájili své turné návštěvou Justina Welbyho, arcibiskupa z Canterbury, v Lambethském paláci a jejich rozhovor byl součástí “dialogu mezi náboženstvími “.

Jací odborníci v “mezináboženském dialogu” jsou tito dva duchovní? No, určitě skvělí, protože je provází pověst lidí nadšeně podporujících vraha někoho, kdo byl obviněn z “rouhání”. Ano – tito dva kazatelé jsou v Pákistánu známí svou podporou Mumtaze Qadriho, vraha pokrokového guvernéra Paňdžábu Salmana Taseera. Taseer věřil v uvolnění pákistánských barbarských zákonů o rouhání (konkrétně se postavil proti popravě křesťanské ženy – Asie Bibi – která byla falešně obviněna z rouhání vůči Alláhovi), Qadri – jehož povinností bylo Taseera chránit – – ho místo toho v roce 2011 zavraždil. Qadri byl následně souzen, odsouzen k smrti a popraven. Po Qadriho pohřbu v Rawalpindi Hassan Haseeb ur Rehman vyburcovaldavy k tomu, aby pro něj truchlili. Rehman prohlásil vraha Qadriho za “shaeed”(mučedníka). Davy následně provolávaly slogany jako ‘Qadri, tvoje krev vyvolá revoluci’ a ‘trest pro rouhače je přijít o hlavu’.

Salman Taseer, zesnulý guvernér pákistánské provincie Pandžáb, doprovázený svojí manželkou Aamnou, se připravuje 6. listopadu 2010 na setkání s americkým velvyslancem v Pákistánu. (Zdroj fotografie: Salman Taseer / Flickr)

Navzdory kritice Shahbaze Taseera (syna muže, kterého Qadri zavraždil) neměla vláda Spojeného království žádný problém povolit těmto dvěma mužům, kteří, jak řekl Shahbaz Taseer“učí vraždit a nenávidět”, vstup do Velké Británie. Během jejich turné po Velké Británii v roce 2016 bylo oznámeno, že mešity byly při kázání těchto dvou kazatelů naplněny po okraj věřícími.

Někdo by mohl poukázat na to, že arcibiskup z Canterbury neví, o čem mluví, když tvrdí, že oba kazatelé jsou odborníci na mezináboženský dialog a že do roku 2016 britská Pohraniční a imigrační policie a jiné orgány nemohly vědět, že oba muži jsou kazatelé podněcující ve své vlastní zemi k nenávisti. Někdo by si dokonce mohl myslet, že všechny tyto orgány jsou sice naivní, ale že příště už tak naivní nebudou.

V roce 2017 se to však stalo znovu. V červenci loňského roku byli duchovní zpět, zdánlivě na konferenci o “boji proti terorismu”. Nápad pozvat na konferenci věnované “boji proti terorismu” kazatele, jejichž jedinou odborností je podněcování k terorismu, je urážkou každého kdo proti terorismu skutečně bojuje. Jejich hlavním partnerem ve Velké Británii se navíc zdá být organizace jednoho muže, která sama sebe nazývá “Ramadánskou nadací” a je řízena Mohamedem Shafiqem – mužem s minulostí naplněnou extremismem a podněcováním k nenávisti.

Cynik by se mohl domnívat, že úřady Spojeného království poprvé umožnily radikálním kazatelům vstup do země, protože nevěděly, s kým mají tu čest a podruhé možná proto, že byly příliš pomalé. Ale jak si vysvětlit události z minulého měsíce? V červenci tohoto roku byl Hassan Haseeb ur Rehman opět ve Velké Británii – a opět v Oldhamu. A znovu to vypadá, že jeho návštěvu zprostředkovala organizace Mohameda Shafiqa. Nejnovější falešné konference o boji proti terorismu, na níž kazatel hovořil, se zúčastnil nejen místní poslanec parlamentu (a stínový ministr vnitra) Afzal Khan, ale také otec a babička jedné z obětí loňského islámského sebevražedného pumového útoku v hale Manchester Arena.

Hassan Haseeb ur Rehman ve svém vystoupení na konferenci údajně pronesl:

“Stojím tu před vámi a tvrdím, že my muslimové jsme proti terorismu, tito odporní lidé – teroristé – jsou nepřátelé islámu a celého lidstva.”

“Mým posláním v životě je prosazovat toleranci a mír. U tisíců účastníků mých projevů v Pákistánu je vidět touha po pravdivém poselství islámu, kterým je mír a tolerance.”

“Je mi ctí být zde v Manchesteru a připomenout si oběti útoku v hale Manchester Arena a samozřejmě i jejich rodiny a říci vám všem: vždy budeme s vámi.”

Samozřejmě, že tisíce účastníků jeho akcí v Pákistánu, ne vždy slyšely toto poselství o “míru a toleranci”. Naopak, jako důkaz nám mohou sloužit události po Qadriho pohřbu. Tehdy od něj jeho posluchači slyšeli poselství pomsty, rouhání, středověku a násilí.

Ale to je celý Hassan Haseeb ur Rehman.

Větší problém však má Spojené království – a konkrétně premiérka Theresa May.

V uplynulém roce zakázalo Spojené království vstup do země celé řadě lidí. Vstup do země byl například zakázán kanadské aktivistce a blogerce Lauren Southern. Stejně tak byl zakázán vstup do země rakouskému aktivistovi Martinu Sellnerovi. Ať už si o obou těchto aktivistech myslíme cokoli, ani jeden z nich nikdy na demonstraci nevyzýval tisíce lidí k velebení vraha. Pokud by některý z nich tak učinil, pak by zákaz vstupu do Spojeného království mohl být vysvětlitelný. To Hassan Haseeb ur Rehman takové výzvy učinil a přesto mu byl povolen vstup do Spojeného království hned tři roky po sobě. Dokonce i v tom roce, kdy Theresa May předstírala, že “to už by stačilo.”

Možná si britská vláda myslí, že si lidé takových věcí nevšimnou. Možná si organizátoři “konference o boji proti terorismu” v Manchesteru myslí, že mohou lidi opít rohlíkem. Možná si myslí, že to lidem v Británii nevadí. Ale Britové si toho určitě všímají a já jsem přesvědčen, že jim to vadí. Vadí jim to hodně, opravdu!

Autor: Douglas Murray, překlad původního textu: Britain Welcomes Radicals – Again and Again, překlad: Josef Janeček

Douglas Murray, britský spisovatel, komentátor a analytik veřejných událostí žijící v Londýně. Jeho nejnovější kniha, mezinárodní bestseller, se jmenuje “The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam” (“Zvláštní smrt Evropy: imigrace, identita, islám”).

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 5 519,00 Kč
Vybráno 15.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.