muslimislamukbrit
17.8.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Británie vítá radikály – znovu a znovu

Sdílejte článek:

DOUGLAS MURRAY

  • Jací odborníci v “mezináboženském dialogu” jsou tito dva duchovní? No, určitě skvělí, protože je provází pověst lidí nadšeně podporujících vraha někoho, kdo byl obviněn z rouhání.
  • Navzdory kritice Shahbaze Taseera… neměla vláda Spojeného království žádný problém povolit těmto dvěma mužům, kteří, jak řekl Shahbaz Taseer, “učí vraždit a nenávidět”, vstup do Velké Británie.
  • V uplynulém roce zakázalo Spojené království vstup do země celé řadě lidí. Vstup do země byl například zakázán kanadské aktivistce a blogerce Lauren Southern. Stejně tak byl zakázán vstup do země rakouskému aktivistovi Martinu Sellnerovi. Ať už si o obou těchto aktivistech myslíme cokoli, ani jeden z nich nikdy na demonstraci nevyzýval tisíce lidí k velebení vraha… To Hassan Haseeb ur Rehman takové výzvy učinil a přesto mu byl povolen vstup do Spojeného království hned tři roky po sobě.

Je to už více než rok, co Spojené království zažilo v rychlém sledu tři islamistické teroristické útoky. A je to také už více než rok, co se premiérka Theresa May postavila před sídlem vlády v Downing Street k řečnickému pultu a prohlásila: To už by stačilo.

Nicméně pozoruhodným aspektem minulého roku bylo, jak málo se změnilo.

Zvažme například laxní kontroly extremistických kazatelů zavedené ve Spojeném království v roce 2016.Jak uváděly zprávy z té doby, v létě téhož roku uskutečnili okružní jízdu po Velké Británii dva pákistánští duchovní. Během sedmitýdenního turné vystoupili v řadě britských “hotspotů”, včetně Rochdale, Rotherhamu, Oldhamu a dokonce i ve volebním obvodu premiérky v Maidenheadu. Oba duchovní – Muhammad Naqib ur Rehman a Hassan Haseeb ur Rehman – zahájili své turné návštěvou Justina Welbyho, arcibiskupa z Canterbury, v Lambethském paláci a jejich rozhovor byl součástí “dialogu mezi náboženstvími “.

Jací odborníci v “mezináboženském dialogu” jsou tito dva duchovní? No, určitě skvělí, protože je provází pověst lidí nadšeně podporujících vraha někoho, kdo byl obviněn z “rouhání”. Ano – tito dva kazatelé jsou v Pákistánu známí svou podporou Mumtaze Qadriho, vraha pokrokového guvernéra Paňdžábu Salmana Taseera. Taseer věřil v uvolnění pákistánských barbarských zákonů o rouhání (konkrétně se postavil proti popravě křesťanské ženy – Asie Bibi – která byla falešně obviněna z rouhání vůči Alláhovi), Qadri – jehož povinností bylo Taseera chránit – – ho místo toho v roce 2011 zavraždil. Qadri byl následně souzen, odsouzen k smrti a popraven. Po Qadriho pohřbu v Rawalpindi Hassan Haseeb ur Rehman vyburcovaldavy k tomu, aby pro něj truchlili. Rehman prohlásil vraha Qadriho za “shaeed”(mučedníka). Davy následně provolávaly slogany jako ‘Qadri, tvoje krev vyvolá revoluci’ a ‘trest pro rouhače je přijít o hlavu’.

Salman Taseer, zesnulý guvernér pákistánské provincie Pandžáb, doprovázený svojí manželkou Aamnou, se připravuje 6. listopadu 2010 na setkání s americkým velvyslancem v Pákistánu. (Zdroj fotografie: Salman Taseer / Flickr)

Navzdory kritice Shahbaze Taseera (syna muže, kterého Qadri zavraždil) neměla vláda Spojeného království žádný problém povolit těmto dvěma mužům, kteří, jak řekl Shahbaz Taseer“učí vraždit a nenávidět”, vstup do Velké Británie. Během jejich turné po Velké Británii v roce 2016 bylo oznámeno, že mešity byly při kázání těchto dvou kazatelů naplněny po okraj věřícími.

Někdo by mohl poukázat na to, že arcibiskup z Canterbury neví, o čem mluví, když tvrdí, že oba kazatelé jsou odborníci na mezináboženský dialog a že do roku 2016 britská Pohraniční a imigrační policie a jiné orgány nemohly vědět, že oba muži jsou kazatelé podněcující ve své vlastní zemi k nenávisti. Někdo by si dokonce mohl myslet, že všechny tyto orgány jsou sice naivní, ale že příště už tak naivní nebudou.

V roce 2017 se to však stalo znovu. V červenci loňského roku byli duchovní zpět, zdánlivě na konferenci o “boji proti terorismu”. Nápad pozvat na konferenci věnované “boji proti terorismu” kazatele, jejichž jedinou odborností je podněcování k terorismu, je urážkou každého kdo proti terorismu skutečně bojuje. Jejich hlavním partnerem ve Velké Británii se navíc zdá být organizace jednoho muže, která sama sebe nazývá “Ramadánskou nadací” a je řízena Mohamedem Shafiqem – mužem s minulostí naplněnou extremismem a podněcováním k nenávisti.

Cynik by se mohl domnívat, že úřady Spojeného království poprvé umožnily radikálním kazatelům vstup do země, protože nevěděly, s kým mají tu čest a podruhé možná proto, že byly příliš pomalé. Ale jak si vysvětlit události z minulého měsíce? V červenci tohoto roku byl Hassan Haseeb ur Rehman opět ve Velké Británii – a opět v Oldhamu. A znovu to vypadá, že jeho návštěvu zprostředkovala organizace Mohameda Shafiqa. Nejnovější falešné konference o boji proti terorismu, na níž kazatel hovořil, se zúčastnil nejen místní poslanec parlamentu (a stínový ministr vnitra) Afzal Khan, ale také otec a babička jedné z obětí loňského islámského sebevražedného pumového útoku v hale Manchester Arena.

Hassan Haseeb ur Rehman ve svém vystoupení na konferenci údajně pronesl:

“Stojím tu před vámi a tvrdím, že my muslimové jsme proti terorismu, tito odporní lidé – teroristé – jsou nepřátelé islámu a celého lidstva.”

“Mým posláním v životě je prosazovat toleranci a mír. U tisíců účastníků mých projevů v Pákistánu je vidět touha po pravdivém poselství islámu, kterým je mír a tolerance.”

“Je mi ctí být zde v Manchesteru a připomenout si oběti útoku v hale Manchester Arena a samozřejmě i jejich rodiny a říci vám všem: vždy budeme s vámi.”

Samozřejmě, že tisíce účastníků jeho akcí v Pákistánu, ne vždy slyšely toto poselství o “míru a toleranci”. Naopak, jako důkaz nám mohou sloužit události po Qadriho pohřbu. Tehdy od něj jeho posluchači slyšeli poselství pomsty, rouhání, středověku a násilí.

Ale to je celý Hassan Haseeb ur Rehman.

Větší problém však má Spojené království – a konkrétně premiérka Theresa May.

V uplynulém roce zakázalo Spojené království vstup do země celé řadě lidí. Vstup do země byl například zakázán kanadské aktivistce a blogerce Lauren Southern. Stejně tak byl zakázán vstup do země rakouskému aktivistovi Martinu Sellnerovi. Ať už si o obou těchto aktivistech myslíme cokoli, ani jeden z nich nikdy na demonstraci nevyzýval tisíce lidí k velebení vraha. Pokud by některý z nich tak učinil, pak by zákaz vstupu do Spojeného království mohl být vysvětlitelný. To Hassan Haseeb ur Rehman takové výzvy učinil a přesto mu byl povolen vstup do Spojeného království hned tři roky po sobě. Dokonce i v tom roce, kdy Theresa May předstírala, že “to už by stačilo.”

Možná si britská vláda myslí, že si lidé takových věcí nevšimnou. Možná si organizátoři “konference o boji proti terorismu” v Manchesteru myslí, že mohou lidi opít rohlíkem. Možná si myslí, že to lidem v Británii nevadí. Ale Britové si toho určitě všímají a já jsem přesvědčen, že jim to vadí. Vadí jim to hodně, opravdu!

Autor: Douglas Murray, překlad původního textu: Britain Welcomes Radicals – Again and Again, překlad: Josef Janeček

Douglas Murray, britský spisovatel, komentátor a analytik veřejných událostí žijící v Londýně. Jeho nejnovější kniha, mezinárodní bestseller, se jmenuje “The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam” (“Zvláštní smrt Evropy: imigrace, identita, islám”).

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.