SVOBSLOVA
5.2.2019
Kategorie: Společnost

Británie: Svoboda projevu umírá v místě svého narození

Sdílejte článek:

MIKE/VOE

Británie je domovem parlamentní demokracie a klasického liberalismu – ale toto dědictví se v poslední době rychle vytratilo, jak se britská vláda rozhodla potlačovat svobodu slova.

V roce 2003 zákon o komunikaci zakázal všechny online příspěvky, které způsobují “obtěžování, nepohodlí nebo úzkost někomu jinému”.

A od té doby se věci jen zhoršily.

V roce 2016 britská policie zadržela a vyslýchala více než 3 300 lidí, kteří na internetu šířili takzvanou “nenávistnou řeč”. To bylo zvýšení o téměř 50 procent od období v letech 2014 a 2015.

Britská vláda usilovně ospravedlňuje takové zatýkání definováním nenávistných projevů v širším slova smyslu – stačí, aby oběť identifikovala takový komentář za nenávistný.

Jeden nedávný vysoce známý “nenávistný projev” ani nezahrnoval řeč. YouTuber count Dankula byl odsouzen za trestnou činnost šíření nenávisti za zveřejnění videa svého psa, který vykonával nacistický pozdrav – video, u kterého trval na tom, že je zamýšleno jako vtip, a nikoliv jako podpora nacismu.

V roce 2014 zahájila skotská policie aktivní hon na čarodějnice na internetu za urážlivé řeči a tweety. Policie napsala: “Mějte na paměti, že budeme i nadále sledovat komentáře na sociálních médiích a jakékoliv útočné komentáře budou prošetřovány.”

Na univerzitách jsou omezení řeči příliš častá. Podle Spikedova  univerzitního žebříčku z roku 2017 63,5% britských univerzit aktivně cenzuruje projev.

A to dělají jak zakazováním externích mluvčích, tak regulací typů řeči, které mohou studenti využívat.

Británie vydala odvážnou deklaraci, když hlasovala o odchodu z Evropské unie – a mnoho Britů chce, aby se jejich národ vrátil k své bývalé slávě jako ostrov svobody.

Brexit nabízí možnost přehodnotit nové místo Velké Británie ve světě a jakou roli by v tomhle měl hrát klasický liberalismus.

Britové musí co nejlépe využít obnovené autonomie, jakmile opustí Evropskou unii – tím, že se vrátí k liberálnímu dědictví, které kdysi udělalo tuto zemi skvělou.

Autor: Mike, zdroj: Voice of Europe

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 600,00 Kč
Vybráno 7.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 838 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.