menstruace
18.3.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Británie bojuje s menstruační chudobou

Sdílejte článek:

NAFTALI

Britská vláda reaguje na problém menstruační chudoby. Některé dívky z nízkopříjmových rodin v době menstruace nechodí na vyučování. Hygienické potřeby si nemůže dovolit každá desátá Britka.

Na druhých stupních základních škol a na středních školách v Británii budou studentkám zdarma k dispozici dámské hygienické potřeby. Britská vláda tak chce bojovat proti menstruační chudobě, která postihuje ženy z nízkopříjmových rodin. Informují o tom britská média.

Program odstartuje v září, uvedl to při svém jarním prohlášení britský ministr financí Philip Hammond. „V návaznosti na rostoucí obavy ředitelů škol, že některé dívky nechodí na vyučování, protože si nemůžou dovolit hygienické potřeby, jsem se rozhodl od nového školního roku uvolnit peníze na bezplatné poskytování těchto potřeb na druhých stupních základních škol a středních školách v Británii,” řekl Hammond.

V posledních dvou letech na problém tzv. menstruační chudoby ve Velké Británii upozorňovalo například hnutí #FreePeriods, za kterým stojí 19letá aktivistka Amika Georgeová. V lednu hnutí ve spolupráci s charitativní organizací Red Box Project spustilo kampaň, která vyzývala vládu k poskytování menstruačních potřeb ve školách zdarma.

Georgeová hnutí hodnotí rozhodnutí vlády jako významný krok směrem k rovnosti pohlaví. „Menstruace by nikdy neměla dítěti bránit v naplnění jeho pravého potenciálu. Nyní, po dvou letech kampaně, vidíme, že menstruační potřeby budou zadarmo na některých britských školách. Budeme dále bojovat za lepší vzdělání a pracovat na destigmatizaci menstruace,” řekla aktivistka.

Podle organizace Plan International UK téměř polovina britských dívek někdy vynechala jeden celý den vyučování kvůli menstruaci. Každá desátá Britka ve věku od 14 do 21 let si nemůže dovolit menstruační potřeby.

Tak nevím, po přečtení tohoto textu mám zvláštní pocit, jestli to není vtip. Nechce se mi ani věřit tomu, že by se našla rodina, která by byla tak strašně chudá, že by nemohla dceři koupit ani ty nejlevnější vložky. Navíc mám i dojem, že takové katastrofální zprávy o stavu chudoby ve Velké Británii se objevují až nyní, kdy se Británie rozhodla brexitovat. Vždyť nejméně dvacet let jsme byli pořád jen intenzivně masírováni, jak je to vše na západ od našich hranic super a že chudoba dlí jen v post sovětském Rusku. Nicméně by mě zajímalo, jak tyto rodiny, tak chudé, že nemohou koupit dceři ani nejlevnější vložku, vlastně žijí a jak vedou rodinný rozpočet.

I u nás se najdou zástupy takzvaně chudých, kteří neustále natahují ruce po sociální podpoře, ale stačí si spočítat, kolik peněz tito lidé utratí za alkohol a cigarety. Já prostě nevěřím, že by v Británii byli lidé tak chudí, že by neměli na nejlacinější vložku pro dceru, spíš tito lidé neumějí hospodařit, žijí ze dne na den zvyklí na to, že se o ně někdo postará.

Ale děsí mě, jak ochotně se toho faktu chápou neziskovky a hned chtějí rozdávat zadarmo, tedy správně z peněz těch ostatních. A ještě víc mě děsí, že se tento článek dostane do rukou našich dobrotrusům, kteří jsou přímo puzeni zachraňovat neschopné lidi na úkor těch, co umějí doma hospodařit. Zatím rozdáváme jen obědy v jídelně dětem jejichž rodiče za měsíc často propijí a prokouří tolik, že by z těch peněz nasytili mateřskou školku.

Dnes rozdáváme obědovné, je otázka času, kdy přibude vložkovné.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Anonym 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 050,- Kč
Vybráno 25.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 962 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
40 komentářů