lockdown
3.4.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Březen, měsíc výsledků protiepidemické avantgardy

Sdílejte článek:

JAN FRANK

Uplynul přesně jeden měsíc od úředního vyhlášení zatím nejvíce restriktivní verze tzv. Lockdownu, nebo-li protiepidemické uzávěry v Česku s cílem dostat pod kontrolu komunitní šíření viru SARS-CoV-2. Na rozdíl od loňského jara a podzimu, kdy se začaly plošné restrikce zavádět, na přelomu února a března již o účinnosti plošných restrikcí pochyboval kdekdo, ale i tentokrát se Lockdown prosadil nejsilnější zbraní viru: strachem a panikou. Neboť nouzový stav na konci února již, byť v rozporu s Ústavou, panoval, jádrem prohloubené uzávěry byl zejména test nových „aktivních“ metod boje s virem.

Inferno

Na konci února 2021 dosahovaly počty nových případů pozitivity Sars-Cov-2 již hranice 17.000. To vše v době, kdy rozdíl v osobní svobodě ve srovnání s dnešními dny byl jen v možnosti opustit jen tak okres a dát nejmenší děti do školky a do školy. Ministr vnitra Jan Hamáček si byl jist, že brzy překročíme 20 000 případů denně, vzhledem k údajně opožděně přijatým a nedostatečným opatřením panovalo díky mediální masáží téměř všeobecné smíření s kolapsem zdravotnictví a pohřebnictví. Míru strachu dokonale ilustroval potupný debakl téměř celé sněmovní opozice: nejprve sice zamítla vládě další nouzový stav, ale vzápětí ho bez mrknutí posvětila navzdory protiústavnímu komplotu vlády s hejtmany.
Vláda, poradci a hlavní mediální řešitelé Covidu (Seznam.cz, Aktuálně.cz) jako hlavní příčinu nárůstu počtu pozitivních a plnících se nemocnic identifikovali jednak tzv. britskou mutaci viru, jednak soubor mezírek v dosavadním boji s epidemií. Protože určitá verze Lockdownu (a ne zrovna ta nejměkčí) už panovala, existoval z hlediska aspoň trochu smysluplných systémových opatření prostor už jen pro několik ze zahraničí okoukaných avantgardních novinek na straně jedné. Na straně druhé se hovořilo o možnosti zcela zavřít průmysl.

Korelace nebo kauzalita?

Jak to dopadlo, už víme. Průmysl jede dál, ale za cenu povinného testování, na začátku března se zavřely se školky a první dva ročníky ZŠ, vznikl okresní pohybový rámec, nově se zavedla povinnost nosit respirátory, a to dokonce i pro jednotlivce v otevřeném prostoru. Policie začala lidi o dost přísněji hlídat a kontrolovat, v ulicích se dokonce objevila armáda. Osoby v karanténě byly zvýhodněny oproti osobám na nemocenské částkou 375,- Kč denně (tzv. izolačka). Mnozí i přes malý potenciál pro další restrikce, únavu lidí, protesty a apatii věřili (nebo si namlouvali), že tohle zabere.

Určité pochybnosti naznačil již 1. březnový týden, kdy opatření ještě zdaleka (to konstatoval i ÚZIS při MZ ČR) nemohla mít efekt: bez jakékoli vazby na nová opatření se počty infikovaných začaly pomalu ale jistě snižovat, stabilizoval se i počet pacientů hospitalizovaných s Covidem. Počet úmrtí s C-19 byl v březnu opravdu zatím nejvyšší měsíční, ale předpoklad kolapsu intenzívní péče v nemocnicích se během asi 2 týdnů měsíce ukázal jako zcela pochybný a mylný i přes vysoký nárůst hospitalizovaných. Slovo kolaps zcela zmizelo z mediálního a politického slovníku.

Apríl

A další kritéria blížícího se “pekla”, “apokalypsy” apod.? Povinné testy ve firmách nejprve z běžného provozu vyřadily testovací centra. Okolo poloviny března již “procovidová” média musela uznat téměř absolutní porážku ideje firemního testování: kvůli miniaturní incidenci i naprosto dysfunkčně využitým antigenním testům. Britskou mutaci aby jeden pohledal. V druhé polovině března Německo vyřadilo ČR ze seznamu zemí s mutacemi, za celý měsíc se neobjevila jediná oficiální informace o masívním rozšíření britské (nebo jiné) mutace v nějakém regionu, která by potvrzovala její údajně 3 x až 4 x vyšší nakažlivost. Na tu nepoukazuje ani vývoj epidemie v březnu.

Posledním želízkem efektivity celého komplexu nových restrikcí byly kontakty. Už asi ve 3. březnovém týdnu prošlo médii nesmělé přiznání (projekt Život během pandemie), že příliš horké to zjevně není ani se snížením počtu kontaktů. I ty údajně klesaly – spontánně – již v únoru. Symbolicky na Apríla jsme se dozvěděli od ministra zdravotnictví a hlavní hygieničky, že finanční motivace ve formě tzv. izolačky s počtem občany v karanténě hlášených kontaktů neudělala statisticky vůbec nic. Právě hlášení kontaktů, více než akceptace vlastní karantény, bylo nosnou ideou „izolačky.

Co na to na celé říct? Od 17 000 pozitivních za den na konci února jsme se dostali na přibližně 40 %, a díky jaru a teplu, případně očkování, to bude stále lepší. Podíl březnových opatření na tom všem je marginální, dost možná dokonce nulový. Co nás bezcenné testy a kompenzace stojí finančně, víme poměrně dobře. O destrukci právní, zdravotní a psychické darmo mluvit. Měsíc březen 2021 v Česku by měli den po dni zkoumat epidemiologové z celé planety, bohužel naši to asi až na výjimky neudělají, aby mnohé pochopili o rozdílu mezi zdravotnictvím a politikou.

  • Jan Frank, předseda spolku Za branou, autor FB platformy Hnutí proti Lockdownu
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 486 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.