theresa may
13.5.2019
Kategorie: Politika

Brexit: Theresa Mayová vede svou stranu na popravu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNaprosto nesmyslná účast Velké Británie ve volbách do Evropského parlamentu znamená pro britskou premiérku katastrofální porážku. Vede svou stranu a svou politiku na popravu.

Theresa Mayová má neobyčejnou výdrž. I když pro Velkou Británii vyjednala smlouvu, se kterou nesouhlasí nejen opozice, ale i vlastní spolustraníci, drží se stále teze, že jedinou cestou odchodu Británie z EU je právě jí dojednaná smlouva. Láká už dokonce nezakrytě opoziční Labouristy, aby jí se schválením dohody pomohli. Ti mají ale své problémy. Stranu díky nejlevicovějšímu vůdci Labour Party za poslední desetiletí opouštějí její vlastní poslanci a jejímu předsedovi Jeremy Corbynovi se jeví výhodné dál Mayovou „dusit“ ve vlastní šťávě.

Podle listu The Guardian jsou předvolební průzkumy pro Konzervativní stranu naprostou katastrofou. Strana, která sice poslední parlamentní volby v Británii vyhrála, ale nezískala většinu, by se podle průzkumu umístila až na čtvrtém místě.

Průzkum dle listu The Guardian pro volby do Evropského parlamentu:

  1. Brexit Party – 34%
  2. Labour Party – 22%
  3. Liberal Democrats Party – 12%
  4. Conservatives Party – 11%

Brexit Party má včele rozhodného zastánce Brexitu Nigela Farage.

Ten stejný list se ptal voličů i na jejich preference v případných volbách do poslanecké sněmovny. V tomto průzkumu vypadá pořadí takto:

  1. Labour Party – 28%
  2. Conservatives Party – 22%
  3. Brexit Party – 21%

Hlasy pro Liberální demokraty nejsou uvedeny.

Mayová ale v žádném případě nechce odstoupit a drží se své funkce jak klíště. Pokud jsem ještě do března tvrdil, že se Mayová bude chtít volbám vyhnout za každou cenu právě proto, aby svou stranu nevedla ke kruté porážce, mýlil jsem se. Mayová je ochotná dokonce tuto potupu své vlády připustit.

The Guardian k tomu píše, že Mayová „kupuje další čas“ slibem, že se o smlouvě bude hlasovat ještě jednou v britské Dolní sněmovně před volbami do europarlamentu a že stanoví pevné datum odchodu Británie z EU. Problémem Mayové je to, že už jí Britové nevěří.

K tomu všemu ještě předseda Evropské rady Donald Tusk stále tvrdí, že je možné ještě Brexit zrušit. Tím jen přilévá olej do ohně brexitářů a ukazuje, že pokud Británie z EU odchází, je to právě kvůli takovým, jako Tusk, Jean Claude Juncker a další „esa“ evropské politiky včetně Emmanuela Macrona. Ten jediný si mohl u mě „šplhnout“, kdyby splnil to, že nedovolí odklad Brexitu za 12. duben. Pak ale „vyměkl“. Není se ale co divit, protože doma má situaci mimo kontrolu.

Pokud skutečně Mayová nechá volby proběhnout a Konzervativní strana získá kolem 10%, bude na tom podobně jako u nás ODS. Obávám se, že pozici této strany nezachrání ani „těžká váha“ Jan Zahradil. Ten totiž vůbec nepochopil, že euroskeptismus už netáhne a zařadil se mezi „udržovače“ stávajícího systému v EU. To, co mohlo EU zachránit před 5 lety, totiž už dnes nefunguje. Málokdo věří, že v EU jsou možné smysluplné reformy typu návratu do období před Lisabonskou smlouvu. Navíc, všechny současné vládnoucí partaje socialistů, lidovců a zelených si myslí, že je třeba trestat státy, které nechtějí „pomáhat“, a to redukcí dotací.

U nás ale tyto volby nepřilákají dost voličů a očekává se opět nízká volební účast. To samozřejmě nahraje „spojencům pro Evropu“ a dalším. Právě těmto stranám se daří vyhrávat ve volbách s minimem voličů, jako jsou volby senátní. Je tristní, jak se daří výrokům typu „bez EU nepřežijeme“, ať už to tvrdí Andrej Babiš nebo Petr Fiala. To si ostatně myslelo i hodně Čechů v éře Rakouska-Uherska, než se ujalo heslo „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm“. Nevím zatím ale o žádné z „tradičních“ partají, která by si toto heslo osvojila. K tomu stačí jen jedno číslo na vysvětlenou – plat poslance europarlamentu je bezmála deset tisíc ……..EURO!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 018 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.