nintchdbpict000247045602-e1466725259301
24.6.2016
Kategorie: Politika

Brexit skutečností: Velká Británie odchází z EU!

Sdílejte článek:

RED 24|06|2016

(AKTUALIZOVÁNO) Sčítání hlasů v britském referendu o členství v EU se blíží ke konci. Oficiální konečné výsledky ještě nejsou v tuto chvíli známy, ale podíl hlasů pro Brexit se ustálil na cca 51-52 % a podle posledních zpráv je již v podstatě dalším sčítáním nezvratitelný. 

Vítězství příznivců odchodu Británie z EU již oznámily i hlavní televizní stanice. 

Británii tedy nyní patrně čeká zahájení jednání o vystoupení z EU podle článku 50 Smlouvy o Evropské unii – mechanismu, který EU nikdy v praxi neuplatnila. Jakmile jednání podle tohoto článku aktivuje, bude mít dva roky, aby vypořádala všechny náležitosti (pokud se Unie neshodne, že dá Británii času více). 

Referenda se celkem zúčastnilo 72,1 procenta voličů, oznámila média po zveřejnění účasti ve všech 382 volebních obvodech.

Britská libra reaguje prudkým oslabením. K tomu ekonomka Markéta Šichtařová: “Prudce slábnoucí libra není katastrofou, nýbrž naopak vítaným ochranným polštářem pro britskou ekonomiku: jednak vyřeší problém s nízkou inflací, jednak poskytne konkurenční výhodu britským exportérům a tim ochrání do značné míry britskou ekonomiku před krizí v roce příštím. Nedivila bych se, kdyby britská ekonomika díky libře byla příští rok jedna z mála evropských ekonomik, která se vyhne recesi. Je taky dobrou šancí pro spekulanty. Nebude totiž slabá věčně-není důvod. Jakmile se první hysterie uklidní během dnů či týdnů, libra začne sílit.”

Co bude Brexit znamenat? Tomáš Haas píše: Nestane se nic dramatického. Nesplní se scénáře věštící katastrofu kosmických dimenzí, nezhroutí se obchod mezi Velkou Británií a zeměmi EU, včetně ČR, Evropa nepadne do spárů Putina. Ale neočekávejme ani to, že by se Evropská komise a bruselští byrokraté z porážky poučili. Stoupenci “hlubší a hlubší integrace” mají v orgánech EU, v Komisi, v Radě Evropy i v Evropském parlamentu drtivou většinu. Jaký respekt mají k referendům jsme již viděli mnohokrát. Očekávat od nich vůli k nějaké signifikantní reformě není možné, očekávám spíše snahu upevnit si vládu nad tím, co již mají.
Ani ve Velké Británii nelze očekávat rozhodnou vůli k odchodu, výsledek je příliš těsný a ani konzervativci nejsou jednotní. Britové respektují demokracii a volební výsledky a tak bude britská vláda jistě respektovat i výsledky referenda, ale otázkou je, jestli odstoupí premiér Cameron a bude nahrazen v čele Konzervativní strany, respektive kdy se to stane.

František Matějka: ‪‎Brexit‬ je fantastická pozitivní zpráva pro Evropu. Ne pro Evropskou unii, pro Evropu. Je to nový začátek, historický okamžik. Díky za tu odvahu!

Konečné výsledky britského referenda (sečteno 100% hlasů):

  • Pro vystoupení V. Británie z EU:    51.9% 17,410,742 hlasů
  • Proti vystoupení V. Británie z EU: 48.1% 16,141,241 hlasů
  • Anglie:              53,4%  46,6%
    Severní Irsko:  44,2% 55,8%
    Skotsko:           38,0% 62,0%
    Wales:               52,5% 47,5%
mapavb

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 655,00 Kč
Vybráno 7.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 141 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.