Brexit
5.6.2016
Kategorie: Politika

Brexit: Příprava na “správné výsledky” referenda? Poštovní hlasovací lístky prý omylem zaslali lidem, kteří ale nejsou oprávněni hlasovat

Sdílejte článek:

TGC 05|06|2016

Volební komise říká, že pouze “systémová chyba” vedla k tomu, že volební karty byly odesílány lidem, kteří nejsou oprávněni hlasovat v britském referendu. Některým občanům EU byly totiž neoprávněně zaslány poštovní volební lístky a volební karty pro britské referendum o vystoupení Velké Británie z EU.

Několik státních příslušníků EU dostalo volební karty, přičemž nemají hlasovací právo v britském referendu. V současnosti jim volební komise zasílá dopisy s vysvětlením, že nejsou způsobilí k účasti v referendu, které se bude konat 23. června. Volební komise řekla, že problém se týká “malého množství” lidí, ale zatím nepotvrdila přesný počet.

Problém se objevil, když si Iain Duncan Smith, vedoucí kampaně Brexitu, stěžoval volební komisi a Davidu Cameronovi, že slyšel znepokojující zprávy z celé řady zdrojů, že neoprávnění státní příslušníci EU dostávají volební karty. Lidé jsou oprávnění hlasovat v referendu pouze pokud jsou občany Spojeného království, Commonwealthu nebo Irska.

V odpovědi na žádost Duncana Smithe, komise uvedla příklad polského voliče ve městě Kingston, který dostal voličský průkaz podvodem, protože se prohlásil za britského občana. Celá záležitost byla předána policii. Avšak i sama komise uznala, že došlo k problémům s klasifikací volební příslušnosti.

Společnost Xpress, která dodává volební softwar, potvrdila, že nemusela být nastavena správně národnost pro některé voliče. “Xpress potvrdili, že jsou v procesu vydávání aktualizace pro jejich systém, který problém opraví.” Aktualizace zruší všechny poštovní hlasy, které byly vydány neoprávněně. Ani Xpress nebyl schopen potvrdit přesný počet postižených. 

Komise původně uvedla, že problém ovlivnil jen “hrst” neoprávněných voličů, ale vyjádření se později změnilo na “malé množství” a ukázalo se, že stále není stanoven rozsah tohoto problému. “Jsme si vědomi toho, že malý počet nezpůsobilých občanů EU omylem dostalo karty s průzkumy veřejného mínění a v některých případech i poštovní hlasy,” uvedl mluvčí volební komise.

“Poskytovatel softwaru problém vyřešil, což znamená, že poštovní hlasy vydané těmto voličům budou zrušeny a žádný z těchto voličů nebude zobrazen jako oprávněný na základě volebních registrů, které mají být použity ve volebních místnostech 23. června.”

Duncan Smith řekl, že komise by měla poskytnout závazné ujištění, že obeslaní občané EU nebudou schopni hlasovat. “Je naprosto nezbytné, aby veřejnost mohla důvěřovat volebnímu procesu,” řekl. “Musíme vědět, kolik lidí byly ovlivněno a jaké ujištění nám mohou dát, že se to vyřeší.”

Týká se to zejména poštovních hlasů, z nichž sice mnohé již byly vráceny, ale … Jaká opatření ale mají v úmyslu přijmout, aby zajistili, že jakékoli hlasovací lístky odevzdané nezpůsobilými voliči se nezapočítají?

ZDROJ: theguardian.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 732,- Kč
Vybráno 36.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 73 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...