4898835-boris_johnson
26.8.2019
Kategorie: Politika

Brexit: Johnson zvýšil náskok konzervativců v průzkumu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPodle průzkumu organizace YouGov pro The Sunday Times zvýšil svou politikou směřující k odchodu Británie z EU Boris Johnson náskok Konzervativní strany nad Labouristy na 12 procentních bodů.

Podle msn.com se politika britského premiéra Borise Johnsona britským voličům Konzervativní strany líbí a houfně se vracejí k této straně poté, co drtivá porážka Konzervativní strany v eurovolbách vypudila z pozice britské premiérky Theresu Mayovou.

Podle YouGov by nyní získali konzervativci 33%, labouristé 21%, liberální demokraté 19%, Brexit Party 14% a zelení 7%. Posilují tak i předpovědi konání předčasných voleb ve Velké Británii. Za této konstelace by totiž Konzervativní strana mohla opět získat nadpoloviční většinu v Dolní sněmovně a mohla by utvořit většinovou vládu. Od posledního průzkumu tak podle msn.com vzrostl náskok konzervativců nad labouristy ze tří na 12 procentních bodů.

K tomuto výsledku lze poznamenat jen několik drobností. Liberální média Johnsonovi nepřejí velmi podobně tak, jako nepřejí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Výsledek průzkumu voličských preferencí, tj. výrazný vzestup podpory Johnsona, je naprosto nechtěným důsledkem informační politiky liberálních médií. Britská dávala v posledních týdnech velký prostor zejména těm britským politikům, kteří se vůči Johnsonovi vymezovali zejména v tom, že v žádném případě nechtějí odchod Británie z EU bez dohody. Velmi mnoho se naopak negativně psalo o záměru odchodu Británie z EU bez dohody.

Přesto se občas objevily zprávy, které dávaly Johnsonovi za pravdu. Právě mezi voliči konzervativců totiž průzkumy ukazovaly, že jsou zastánci odchodu Británie ať s dohodou či bez dohody na konci října. A výrazná většina voličů konzervativní strany dokonce souhlasila i s odchodem bez dohody jako preferovanou variantou.

Na skončeném summitu G7 ve Francii získala Johnsonova politika podle očekávání bezvýhradnou podporu amerického prezidenta, který slíbil uzavření „skvělé dohody“ mezi USA a Británií po jejím odchodu z EU. Britský premiér pak otevřel otázku plateb Británie do EU po odchodu Británie a prohlásil, že Británie nezaplatí do evropské kasy 39 miliard liber podle dohody, ale podstatně méně, tj. 7-9 miliard liber. Johnson argumentuje tím, že ušetří 30 miliard liber tím, že žádné přechodné období, s nímž počítá uzavřená dohoda, nebude. Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyjádřil tak, že by Británie měla zaplatit 39 miliard ať s dohodou, či bez dohody. Kolem plateb Británie ještě bude hodně mediálního povyku. Vůbec proto není vyloučené, že právě pohrůžka nezaplacením 30 miliard liber pohne EU k tomu, že bude souhlasit s vyškrtnutím „irské pojistky“ ze smlouvy.

Johnson se také podle britského tisku snaží vyloučit vliv Dolní sněmovny na dění před Brexitem a chtěl by, aby poslanci několik týdnů vůbec nezasedali. Labouristé proti tomu protestují a předseda strany Jeremy Corbyn naopak představil plán na svržení Johnsonova kabinetu a jeho nahrazení vládou labouristů spolu s odpadlíky konzervativců. Po novém průzkumu volebních preferencí, které ukazují výraznou ztrátu labouristů, na tento plán Corbyn asi nesežene dost hlasů.

Opět se tak jako v případě Trumpa ukazuje, že mediální posměšky a voličské preference spolu nekorespondují tak, jak by si liberální média přála. A stačí si jen zrekapitulovat vývoj preferencí konzervativců od počátku roku. Ještě v lednu se vláda Theresy Mayové mohla spolehnout na podporu více než třiceti procent britských voličů. Pak ale Mayová totálně selhala, odložila Brexit a voliči ji potrestali a zbavili funkce. Považuji to za velmi dobrý výsledek zpětné vazby, která ještě stále mezi voliči a politiky v Británii existuje. Johnson se tak může spolehnout na většinu voličů Konzervativní strany, kteří považují odchod Británie z EU za prospěšnou věc.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 600,00 Kč
Vybráno 36.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 041 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.