4898835-boris_johnson
26.8.2019
Kategorie: Politika

Brexit: Johnson zvýšil náskok konzervativců v průzkumu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPodle průzkumu organizace YouGov pro The Sunday Times zvýšil svou politikou směřující k odchodu Británie z EU Boris Johnson náskok Konzervativní strany nad Labouristy na 12 procentních bodů.

Podle msn.com se politika britského premiéra Borise Johnsona britským voličům Konzervativní strany líbí a houfně se vracejí k této straně poté, co drtivá porážka Konzervativní strany v eurovolbách vypudila z pozice britské premiérky Theresu Mayovou.

Podle YouGov by nyní získali konzervativci 33%, labouristé 21%, liberální demokraté 19%, Brexit Party 14% a zelení 7%. Posilují tak i předpovědi konání předčasných voleb ve Velké Británii. Za této konstelace by totiž Konzervativní strana mohla opět získat nadpoloviční většinu v Dolní sněmovně a mohla by utvořit většinovou vládu. Od posledního průzkumu tak podle msn.com vzrostl náskok konzervativců nad labouristy ze tří na 12 procentních bodů.

K tomuto výsledku lze poznamenat jen několik drobností. Liberální média Johnsonovi nepřejí velmi podobně tak, jako nepřejí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Výsledek průzkumu voličských preferencí, tj. výrazný vzestup podpory Johnsona, je naprosto nechtěným důsledkem informační politiky liberálních médií. Britská dávala v posledních týdnech velký prostor zejména těm britským politikům, kteří se vůči Johnsonovi vymezovali zejména v tom, že v žádném případě nechtějí odchod Británie z EU bez dohody. Velmi mnoho se naopak negativně psalo o záměru odchodu Británie z EU bez dohody.

Přesto se občas objevily zprávy, které dávaly Johnsonovi za pravdu. Právě mezi voliči konzervativců totiž průzkumy ukazovaly, že jsou zastánci odchodu Británie ať s dohodou či bez dohody na konci října. A výrazná většina voličů konzervativní strany dokonce souhlasila i s odchodem bez dohody jako preferovanou variantou.

Na skončeném summitu G7 ve Francii získala Johnsonova politika podle očekávání bezvýhradnou podporu amerického prezidenta, který slíbil uzavření „skvělé dohody“ mezi USA a Británií po jejím odchodu z EU. Britský premiér pak otevřel otázku plateb Británie do EU po odchodu Británie a prohlásil, že Británie nezaplatí do evropské kasy 39 miliard liber podle dohody, ale podstatně méně, tj. 7-9 miliard liber. Johnson argumentuje tím, že ušetří 30 miliard liber tím, že žádné přechodné období, s nímž počítá uzavřená dohoda, nebude. Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyjádřil tak, že by Británie měla zaplatit 39 miliard ať s dohodou, či bez dohody. Kolem plateb Británie ještě bude hodně mediálního povyku. Vůbec proto není vyloučené, že právě pohrůžka nezaplacením 30 miliard liber pohne EU k tomu, že bude souhlasit s vyškrtnutím „irské pojistky“ ze smlouvy.

Johnson se také podle britského tisku snaží vyloučit vliv Dolní sněmovny na dění před Brexitem a chtěl by, aby poslanci několik týdnů vůbec nezasedali. Labouristé proti tomu protestují a předseda strany Jeremy Corbyn naopak představil plán na svržení Johnsonova kabinetu a jeho nahrazení vládou labouristů spolu s odpadlíky konzervativců. Po novém průzkumu volebních preferencí, které ukazují výraznou ztrátu labouristů, na tento plán Corbyn asi nesežene dost hlasů.

Opět se tak jako v případě Trumpa ukazuje, že mediální posměšky a voličské preference spolu nekorespondují tak, jak by si liberální média přála. A stačí si jen zrekapitulovat vývoj preferencí konzervativců od počátku roku. Ještě v lednu se vláda Theresy Mayové mohla spolehnout na podporu více než třiceti procent britských voličů. Pak ale Mayová totálně selhala, odložila Brexit a voliči ji potrestali a zbavili funkce. Považuji to za velmi dobrý výsledek zpětné vazby, která ještě stále mezi voliči a politiky v Británii existuje. Johnson se tak může spolehnout na většinu voličů Konzervativní strany, kteří považují odchod Británie z EU za prospěšnou věc.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 204,44 Kč
Vybráno 29.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 984 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.