boris-johnson-wave-1024x580
4.9.2019
Kategorie: Politika

Brexit jako konec světa

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonOdpůrci Brexitu ve Velké Británii vyjadřují svůj odpor k současné vládě Borise Johnsona velmi agresivně. Označují ho za „Hitlera“ a hrobaře britské demokracie.

Politický spor o způsob odchodu Velké Británie z EU se naplno přenesl do Dolní sněmovny. Konzervativní stranu opustil demonstrativně jeden poslanec a vláda tak ztratila většinu. Dnes se má v britské Dolní sněmovně hlasovat o zákonu, který by znemožnil odchod Británie z EU bez dohody. Premiér Boris Johnson prohlásil, že si předčasné volby nepřeje, nicméně pokud by takový zákon prošel, je rozhodnutý vypsat předčasné volby tak, aby na schůzku Evropské rady v polovině října odjel z Británie ten, kdo případné předčasné volby vyhraje.

Bývalý britský labouristický premiér Tony Blair přitom současného vůdce Labour Party varuje před předčasnými volbami. Hovoří o „sloní pasti“, do které by se Jeremy Corbyn mohl chytit. Tvrdí, že by voliči mohli upřednostnit právě tak zvaný „tvrdý Brexit“, neboť Corbynova politika je v Británii velmi nepopulární.

„Tvrdý Brexit“ je ostatně terminus technicus , který dokonale zamlžuje podstatu odchodu Británie z EU. Počátek dnešního boje o typ Brexitu, s dohodou či bez dohody, byl položen bývalou premiérkou Theresou Mayovou. Ta přistoupila na to, že dohoda s EU obsahuje tak zvanou „irskou pojistku“, která má zabránit návratu střežené hranice mezi Severním Irskem a Irskem. Právě na této „pojistce“ dohoda v britské Dolní sněmovně ztroskotala. Mayové se ji nepodařilo prosadit, ačkoliv se o to snažila usilovně. Při schvalování dohody s EU se začal Brexit bez dohody popisovat jako „konec světa“. Volby do europarlamentu pak ale ukázaly, že Brexit Party využila slabosti Mayové a konzervativci ve volbách totálně propadli.

Odpůrci Brexitu tak dnes do médií vypouštějí neustále „nová fakta“ o dopadu „tvrdého Brexitu“ na život v Británii. Posledním hitem, který jsem v médiích našel, je tvrzení o tom, že Britové budou jít „dlouhodobě zmražené maso“ a mraženou zeleninu. Tím se naráží na „chaos“, který údajně při tvrdém Brexitu zavládne na britském území. Líčení Brexitu jako konce světa je tak vděčná mediální stopa odpůrců Brexitu a nachází příznivou odezvu v Bruselu. Když by totiž Británie na konci října z EU odešla a konec světa by nenastal, byl by to precedens pro případné další „euroskeptiky“ něco velmi zásadního si na EU vyvzdorovat.

Odpůrci Brexitu tedy chtějí Brexitu bránit tím, že chtějí uzákonit pouze odchod s dohodou. Slaboučká Mayová se v tomto bodě úplně ztratila a musela odstoupit. Boris Johnson už žádný odklad Brexitu připustit nechce a bude pravděpodobně nucen vyvolat předčasné volby, pokud by mu Dolní sněmovna „svázala“ ruce zákonem, který by požadoval odchod z EU pouze s dohodou. Bude to zřejmě boj na ostří nože, protože Johnson si nemůže být stoprocentně jist, že případné volby vyhraje. Lídr Brexit Party Nigel Farage se už do médií vyjádřil tak, že Johnson bez jeho podpory nevyhraje.

Uvidíme už zřejmě velmi brzy, zda Johnson dokáže zabránit schválení zákona o odchodu Británie z EU pouze s dohodou a zda se v případě jeho schválení rozhodne vypsat předčasné volby.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 668,11 Kč
Vybráno 24.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 983 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.